Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest czwartek 30 czerwca
Imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Trzebnicki Festiwal Tradycji i Obrzędów 2015

Folkowo i na ludowo

Trzebnicki Festiwal Tradycji i Obrzędów organizowany przez Gminę Trzebnica  w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie.  Jego celem jest pobudzanie aktywności społeczności lokalnych, integracja środowisk ludowej twórczości, dążenie do wspólnych działań w oparciu o folklor i tradycje.

Tradycja i folklor ziemi trzebnickiej jest skarbem, który należy pielęgnować. I właśnie z uwagi na to, co roku odbywają się dwie edycje festiwalu – bożonarodzeniowa i wielkanocna. W ramach festiwalu niezwykle pięknie prezentują się gminne sołectwa, które w zależności od świąt, przygotowują piękne ozdoby, tradycyjne potrawy, palmy wielkanocne i pisanki na okazjonalne kiermasze.

W minionych latach uczestnikami festiwalu byli lokalni artyści, szkoły, Pracownia Rękodzieła działająca przy TCKiS, lokalne stowarzyszenia oraz artyści z gminy i spoza niej.  Festiwal  ze specjalną odsłoną gościł w Jaźwinach, Głuchowie Górnym, Taczowie Małym, Szczytkowicach, zdobił parter Urzędu Miejskiego oraz korytarze TCKiS. Był również okazją do spotkań z ludowym folklorem na trzebnickim deptaku czy rynku.

Tuż przed świętami sołectwa przygotowują się do festiwalu. Mieszkańcy własnoręcznie robią piękne palmy i inne ozdoby na zbliżającą się Paradę Palm Wielkanocnych. W tym roku odwiedziliśmy kilka wsi podczas przygotowań i podejrzeliśmy pracę nad tymi niewątpliwie wyjątkowymi dziełami, które już niedługo będzie można zobaczyć  na deptaku. Również artyści przygotowują okolicznościowe ozdoby m.in. piękne i kolorowe jajka wielkanocne, a najmłodsi w ramach Festiwalu Tradycji i Obrzędów na zajęciach plastycznych w TCKiS tworzą kolorowe dekoracje świąteczne.

Kulminacją tegorocznej wiosennej odsłony Trzebnickiego Festiwalu Tradycji i Obrzędów będzie spotkanie na deptaku 29 marca. W Niedzielę Palmową odbędzie się przemarsz z palmami do Bazyliki św. Jadwigi Śl., a na kiermaszu będzie możliwość degustacji wiejskich potraw. Najmłodsi ozdobią pisanki razem z artystką Elwirą Teski, spotkają się ze zwierzątkami w „Zielonym ogródku” lub wsłuchają się w wiersze i bajki w kąciku „Brzydkie czy ładne”. Jak co roku, będzie można zobaczyć okolicznościową wystawę palm wielkanocnych w Urzędzie Miejskim oraz Ratuszu. Zapraszamy od 30 marca do 16 kwietnia!