Co roku w pierwszą niedzielę września, z dala od zgiełku miasta, gdzieś na jednej z wsi Gminy Trzebnica słychać odgłosy świętowania. Drogę do tego miejsca wskazują słomiane baby i zabawne ozdoby przygotowane przez mieszkańców danej miejscowości. Gdzieś w polu parking dla gości, zaś w centrum wydarzeń ustawiona jest scena, a wokół niej mnóstwo kramików sołectw z Gminy Trzebnica - to sielski widok, który rokrocznie czeka miłośników dobrej zabawy.

Stałym elementem świętowania jest Msza św. dziękczynna za obfite plony. W jej trakcie sołtysi wszystkich miejscowości składają w ofierze piękne zdobione chleby, którymi następnie dzielą się z uczestnikami Dożynek. W uroczystej procesji do ołtarza wnoszone są piękne, kolorowe wieńce dożynkowe jako dar za zbiory, a z roku na rok przybywa tych pięknych dzieł sztuki ludowej.

Setki przepysznych, domowych wypieków, przetworów, nalewek, miodów i niecodziennych ozdób są tego dnia na wyciągnięcie ręki. Do tego nieustannie gra muzyka - zarówno w wykonaniu rodzimych kapel, jak i polskich gwiazd. Dożynki nie mogłyby odbyć się bez konkursu na najpiękniejszy wieniec i kramik. Emocje przy ogłaszaniu wyników zawsze sięgają zenitu!

Radosna atmosfera, mnóstwo atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz kilogramy pysznego jedzenia - to, a nawet więcej, stanowi o wspaniałości tego święta wszystkich rolników.

Zwieńczeniem Dożynek Gminnych jest zabawa do białego rana przy ulubionej muzyce lokalnej społeczności. Byle do następnych!

Przewiń do góry