11 maja był wyjątkowym dniem dla mieszkańców Trzebnicy – uroczyście otwarto nową siedzibę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Kasprowicza. To nowoczesna przestrzeń kultury i spotkań, która powstała z inicjatywy burmistrza Marka Długozimy – od lat zaangażowanego w realizację tego projektu.

Uroczystość zgromadziła mieszkańców, przedstawicieli instytucji oraz gości ze świata literatury i sztuki. Gościem specjalnym wydarzenia była m.in. Marta Skibińska, wicedyrektor Instytutu Książki, która w imieniu dyrektora Grzegorza Jankowicza odczytała list gratulacyjny skierowany do burmistrza Marka Długozimy. Gościliśmy także znane autorki: Anielę Cholewińską-Szkolik oraz Ałbenę Grabowską. Na najmłodszych czekała zaś Kicia Kocia, a wieczorem gwiazdą sceny był legendarny zespół Wolna Grupa Bukowina.

Podczas części oficjalnej burmistrz Marek Długozima, wspólnie z dyrektorem Gminnego Centrum Kultury i Sztuki Januszem Pancerzem, emerytowaną kierowniczką biblioteki Izabelą Jaworską oraz Polą Kożuszek – przedstawicielką dzieci – przecięli symboliczną wstęgę. Następnie obiekt został poświęcony przez ks. Piotra Zemana SDS.

Następnie głos zabrał burmistrz Marek Długozima. Poniżej prezentujemy pełną treść.
 

Szanowni Państwo, Drodzy Goście, Kochani Czytelnicy,

z ogromną radością witam Was dziś w tym wyjątkowym miejscu – w nowej siedzibie Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzebnicy.

To dzień, na który czekaliśmy z wielką niecierpliwością. Dzień, w którym spełnia się wspólne marzenie – o nowoczesnej, otwartej, tętniącej życiem przestrzeni, gdzie kwitną myśli i słowa.

Witam serdecznie wszystkich Państwa – przedstawicieli instytucji, wykonawców, przyjaciół biblioteki i przede wszystkich Was: wspaniałych czytelników.

Witam również naszych wspaniałych gości: – panią Ałbenę Grabowską i panią Annę Cholewińską-Szkolnik – autorki, których książki nie tylko poruszają serca, ale pokazują, jak wielką moc mają słowa.

Drodzy Miłośnicy Książek,

ta biblioteka powstała z myślą o Was. Mamy w Trzebnicy wspaniałą społeczność czytelników – ludzi, którzy kochają książki, kochają spotkania, rozmowy i kulturę. To Wasza obecność nada sens temu miejscu. To Wy będziecie je ożywiać każdego dnia.

Nowa biblioteka to znacznie więcej niż regały i książki. Mam nadzieję, że będzie to dla Was miejsce ciekawych spotkań i inspirujących rozmów. Bardzo mi zależało, by była to przestrzeń łącząca pokolenia, otwarta dla wszystkich – dla dzieci, młodzieży, dorosłych i dla seniorów. Drodzy Seniorzy, jeśli przyjdą takie dni, gdy będzie Wam doskwierać samotność, mam nadzieję, że od razu przyjdzie Wam też do głowy jedna myśl: „Zajrzę do biblioteki”.

Biblioteka to nie tylko miejsce, w którym wypożyczamy książki. To tu można spotkać drugiego człowieka, wziąć udział w ciekawym spotkaniu, w kreatywnym warsztacie. Biblioteka jest jak ogród – miejsce, gdzie siejemy słowa, podlewamy je rozmową, a potem zbieramy owoce: wiedzy, refleksji, inspiracji.

„Rozkwitnij wśród książek” – to nie tylko hasło otwarcia naszej biblioteki. To zaproszenie do miejsca, w którym wiedza spotyka się z wrażliwością, a słowa mają moc inspirowania i łączenia ludzi.

Wierzę, że nasza nowa biblioteka stanie się ogrodem – przestrzenią rozwoju dla najmłodszych, miejscem dialogu i spotkań dla dorosłych, ostoją dla tych, którzy w książkach szukają sensu, piękna i chwili wytchnienia.

Tu będą kiełkować pasje, rozkwitać talenty, dojrzewać refleksje. To miejsce, które łączy tradycję z nowoczesnością, pokazując, że kultura i słowo pisane mają nadal niezwykłą siłę.

Dziś w naszym ogrodzie, w Alei Czytelnictwa, posadzimy pierwsze drzewa – bo to nie tylko symbol wzrastającej kultury, ale także znak naszej troski o przyrodę i przyszłość.

Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej biblioteki: projektantom, wykonawcom, partnerom, pracownikom instytucji.

W tym miejscu kieruję serdeczne podziękowania do moich radnych z Klubu KWW Skuteczni dla Rozwoju, na czele z Przewodniczącym Rady Miejskiej Mateuszem Staniszem – za wsparcie i współpracę przy realizacji tej inwestycji.

Dziękuję również Pani Skarbnik Barbarze Krokowskiej, naczelnikom i pracownikom wydziałów merytorycznych: Pawłowi Ziembińskiemu z Wydziału Pozyskiwania Funduszy, Arturowi Michałowi z Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego oraz Jerzemu Świdzińskiemu – za nadzór nad całością prac.

Podziękowania kieruję także do pracowni Pastelowy Kwiat za wykonanie przepięknych dekoracji, które dodały naszej uroczystości wyjątkowego klimatu.

Dziękuję wykonawcom inwestycji: państwu Teresie i Aleksandrowi i Stahlberger Zakład Instalacji Budowlanych oraz panu Michałowi Gałce z firmy TOMGA. Panu Maciejowi Bildz i Jakubowi Bildz z firmy LUX_MEBLE.

Szczególne słowa uznania kieruję do pani Alicji Falandys, kierownik biblioteki i całego zespołu pracowników – za Wasze serce i zaangażowanie w ten projekt, ale przede wszystkim za codzienną pracę na rzecz kultury w Trzebnicy.

Od wielu lat przekonuję Państwa inwestycjami, działaniami, codzienną pracą, że kieruję się zasadą: „Liczą się czyny, nie słowa.”

Bo w samorządzie, w codziennym zarządzaniu gminą, nie wystarczą dobre intencje i piękne deklaracje. Trzeba działać. Ale są takie miejsca – i dzisiaj jesteśmy w jednym z nich – gdzie w sposób szczególny „Liczą się czyny i słowa.” Tu ważne jest nie tylko to, co zbudowaliśmy – piękne ściany, wygodne meble, nowoczesne technologie – ale też to, czym to miejsce się wypełni. A wypełni się właśnie słowem: opowieścią, rozmową, książką, dialogiem pokoleń.

Dziękuję Państwu za obecność i zapraszam do wspólnego świętowania! Przed nami dziś wiele atrakcji, wspaniałe spotkania autorskie i koncert legendarnej grupy: Wolna Grupa Bukowina.

Życzę wszystkim dobrego czasu i chyba zamiast „Do zobaczenia”, wypada dziś powiedzieć:

Do zaczytania! – zakończył burmistrz.


 

Szczególnym momentem było wręczenie przez burmistrza Aktu Przekazania na ręce kierownik Alicji Falandys, co spotkało się z gorącymi oklaskami zgromadzonych. Pani kierownik, wspólnie z dyrektorem Januszem Pancerzem, podziękowali burmistrzowi za pomysł, wkład i realizację nowej siedziby, przekazując na jego ręce specjalne podziękowanie, a także książkę z dedykacją od wszystkich pracowników biblioteki.

Ważnym punktem uroczystości było zamknięcie Kapsuły Czasu – ukrytej w symbolicznym kocie Bajku, który stanie się strażnikiem wspomnień biblioteki. Wewnątrz znalazły się m.in. list do przyszłych pokoleń podpisany przez burmistrza i kierownik biblioteki, zdjęcia z budowy oraz nagrania bajek czytanych przez trzebnickich seniorów.

Tuż po tym, w specjalnie przygotowanej Alei Czytelnictwa, pierwsze drzewa zasadzili burmistrz oraz zaproszone autorki – jest to żywy symbol troski o rozwój kultury i natury.

Uroczystości towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Mój Literacki Ogród”, w którym młodzi artyści przedstawili swoją wizję literackiego świata techniką kolażu. Wśród nagrodzonych znaleźli się: w kategorii 6–8 lat – Wojciech Zawadzki, Maksymilian Koćma i Antonina Kulpa, w kategorii 9–11 lat – Zuzanna Babiuch, Ewa Pluszczyk i Angelika Pyt, a w kategorii 12–14 lat – Agnieszka Gawron, Michał Skrzętnicki i Klara Lemiesz.

Wyróżniono również najaktywniejszych czytelników trzebnickiej biblioteki: Zuzannę Matejko, Mariana Ślusarka, Franka Puchałę i Elżbietę Korzeniowską – osoby, które są wzorem miłości do książek i ambasadorami czytelnictwa w gminie.

Nie zabrakło ciekawych spotkań autorskich, w tym z Anielą Cholewińską-Szkolik i Ałbeną Grabowską, koncertów (Marta Lenart i Mirosław Cudak), a zwieńczeniem wieczoru był występ legendarnej Wolnej Grupy Bukowina, który zgromadził tłumy.

 

Przewiń do góry