Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest piątek 02 czerwca
Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Trzebnicki Kiermasz Wielkanocny

W Niedzielę Palmową współorganizowaliśmy Kiermasz Wielkanocny i przemarsz z palmami przez Trzebnicę. Malowane wiosną kramiki, z mnóstwem drobiazgów przygotowanych przez sołectwa, w tym m.in.: wyrobów rękodzielniczych, serwetek, koszyczków, pisanek, obrazów, ceramiki, małych i dużych palm wielkanocnych – do tego przygrywała kapela oraz akordeonista, a wszystko to na nowym trzebnickim deptaku.

Uroczystość rozpoczęła Trzebnicka Orkiestra Dęta "przywołując" licznych mieszkańców na to niecodzienne wydarzenie. Zebranych przywitał Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima, p.o. Dyrektora Centrum Kultury i Sportu Agnieszka Pawlaczek oraz instruktor Łucja Kołodziejczyk, autorka Festiwalu Tradycji i Obrzędów, w ramach którego odbył się nasz barwny kiermasz i kolorowa parada.

Z deptaka uroczysty korowód ruszył do trzebnickiej bazyliki na Mszę św., której przewodniczył ks. proboszcz Jerzy Olszówka SDS. Dźwięki orkiestry, wspaniałe palmy, postać Pana Jezusa z osiołkiem, mieszkańcy i zaproszeni goście uczstniczyli w naprawdę wyjątkowym święcie. W czasie nabożeństwa wszystkie palmy ozdabiały wnętrze bazyliki, a tuż po nim plac przed kościołem. Palmy i ich twórcy chętnie pozowali do zdjęć na tle trzebnickiego kościoła i klasztoru. Ten niecodzienny widok wywoływał na twarzach uczestników szerokie uśmiechy – podobnie zresztą reagowali kierowcy samochodów, przed którymi przemykały nieraz 3-metrowe kolorowe giganty wracające na trzebnicki deptak.

Do godzin popołudniowych odwiedzający kiermasz wyszukiwali na straganach świąteczne ozdoby i łakocie, a przede wszystkim miło i rodzinnie spędzali czas. Dziękujemy, że byliście tam z nami!

Fot. Urszula Rakicka-Trybek