Tegoroczne ferie w GCKiS były bardzo magiczne. Atrakcji i wrażeń nikomu nie brakowało. Podczas zajęć kreatywnych, na które składały się: „Czarodziejska Różdżka”, „Bajeczne Eliksiry”, „Tajemnicza peleryna Magika” i  „Zaklęta księga Czarodzieja” dzieci uruchomiły niezmierzone pokłady wyobraźni i wykonały piękne prace; w bibliotece odwiedziły Krainę Magicznych Zwierząt i snuły czarodziejskie opowieści o kosmosie, a w Kinie Juniora przeniosły się w bajkowy świat. 

Rozpoczęliśmy nasze Magiczne Ferie od stworzenia rzeczy niezbędnej do czarowania, czyli różdżki. Filc, wstążki i brokat napełniły je magiczną mocą, więc zaklęcia rzucane przy jej pomocy działały z największą siłą.
Jednak sama różdżka nie wystarczy, aby czarować. Potrzebne są jeszcze wszelkiej maści eliksiry, więc podczas kolejnych zajęć dzieci stworzyły mieszanki o różnych właściwościach - mydełka, płyn oraz proszek.

Podstawą do sporządzenia ich była specjalna receptura, zawierająca tajemne składniki. Dzieci otrzymały również znak rozpoznawczy w postaci piegów - żeby wszyscy zastanawiali się z jakiej są bajki.
Znakiem rozpoznawczym każdego czarodzieja jest peleryna oraz księga, w której zapisuje swoje zaklęcia i tajemnice. Te atrybuty również zostały wykonane przez dzieci w kreatywny, kolorowy i magiczny sposób.

Obowiązkowym punktem programu każdych ferii zimowych jest bal karnawałowy. Na tegoroczną zabawę zjawiło się mnóstwo czarodziejów, księżniczek, kotów i innych bajecznych postaci. Były tańce, hulance i wszelakie zabawy. Nie zabrakło uwielbianego przez dzieci limbo i gier zręcznościowych.

Wycieczki z GCKiS stały się już tradycją. Tym razem wybraliśmy się do Wrocławia odwiedzić magiczne miejsca - Movie Gate oraz Muzeum Iluzji. W Movie Gate dzieci miały okazję zobaczyć eksponaty i stroje z przeróżnych filmów, przechadzając się po schronie przeciwlotniczym z czasów II wojny światowej. Przewodnik przekazał wiele cennych informacji i różnych ciekawostek, związanych z poszczególnymi miejscami w muzeum. W jednym z pomieszczeń czekał na wszystkich Szalony Naukowiec, który robił magiczne eksperymenty z ciekłym azotem. Zrobiło to na wszystkich niesamowite wrażenie. Z Placu Solnego przeszliśmy spacerkiem do Muzeum Iluzji zlokalizowanego na Wyspie Piasek. Tam dzieci doświadczyły spotkania iluzji ze sztuką i wynalazkami naukowymi.

W bibliotece dzieci również się nie nudziły. Podczas pierwszego spotkania dzieci dokładnie opisały i sportretowały Jednorożce, syreny, gobliny, skrzaty i inne czarodziejskie stworzenia. Śmiało stawiły czoła zagadkom oraz ścieżce dla bosych stóp wiodącej przez skórę wilkołaka, srebrną rzekę, mieszkanie syreny i inne przeszkody. Dzieci przygotowały także okrągłą tarczę do gry „I spy with my little eye” w wersji 3D z wielu drobnych przedmiotów: zakrętek, nasion, znaczków, kluczy, szyszek, klocków, kredek, świeczek i oczywiście naklejek z magicznymi stworami, wśród których królowały jednorożce i smoki.

W czasie kolejnego, feryjnego spotkania dzieci obejrzały krótki film pokazujący naszą planetę i jej najbliższe otoczenie w przestrzeni kosmicznej na tle muzyki Wojciecha Kilara, przeglądały najpiękniejsze książki o kosmosie z zasobów naszej biblioteki i wysłuchały fragmentu pamiętnika Księżycowego Księcia. Jako ilustracja do wysłuchanego tekstu powstały srebrne stroje książęce, księżycowy tron i półmisek pełen przysmaków ze Srebrnego Globu. Wreszcie pamiętając o tym, że przestrzeń kosmiczna wcale nie jest czarna, lecz mieni się tysiącami barw i połysków Młodzi Artyści wykonali „Kosmos w słoiku” według własnego pomysłu.

Dziękujemy za wspólną magiczną przygodę podczas trwania całych ferii i do zobaczenia!

 

 

 

Przewiń do góry