Sztuka życia według Erica-Emmanuela Schmitta
Ostatnie w tym roku spotkanie DKK poświęciliśmy osobie i twórczości francuskiego pisarza Erica-Emmanuela Schmitta. Na naszym dyskusyjnym stole pojawiły się takie tytuły, jak „Oskar i pani Róża”, „Noc ognia”, „Raje utracone”, „Kobieta w lustrze” , a także „Moje życie z Mozartem” oraz „Kiki van Beethoven”. Wspominaliśmy także znane sztuki teatralne, z sukcesem wystawiane w Polsce: - „Małe zbrodnie małżeńskie” oraz „Madame Pylinska i sekret Chopina”.
Twórczość Erica-Emmanuela Schmitta jest bardzo różnorodna. To filozof, eseista i dramaturg, który podejmuje w swoich utworach sprawy trudne, ale pisze o nich niejednokrotnie w sposób zaskakujący i intrygujący, choć przystępny. Odbiorców porusza wielka wrażliwość autora na otaczający świat i jego umiejętność opowiadania o przeżyciach swoich bohaterów, wczuwania się w emocje postaci i motywy ich postępowania. Myśli zawarte w utworach zmuszają do refleksji, nie można pozostać wobec nich obojętnym.
Niektóre z utworów zawierają wątki autobiograficzne, wiele opartych jest też na doświadczeniach muzycznych autora.
Zachęcamy do sięgnięcia po twórczość Erica-Emmanuela Schmitta, która może się okazać świetną refleksyjną lekturą na nadchodzący o czas Bożego Narodzenia.