Wspólne kolędowanie, bożonarodzeniowy jarmark z lokalnym rękodziełem, atmosfera pełna radości i życzliwości, symboliczne łamanie się opłatkiem, a w powietrzu unoszące się zapachy świątecznych potraw i wypieków. Tak wyglądała Wigilia mieszkańców Trzebnicy, która odbyła się w niedzielę 17 grudnia na Trzebnickim Rynku.

Tradycyjnie, do wspólnego świętowania zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zaprosił burmistrz Marek Długozima:  – Witam Państwa serdecznie na naszym przedświątecznym spotkaniu, które od lat stanowi miejscową tradycję. Dzisiejsza Wigilia na Trzebnickim Rynku ma łączyć wszystkich mieszkańców. Chcemy przypomnieć sobie nawzajem, że jesteśmy jedną wielką wspólnotą. Dlatego cieszę się, że dzisiaj, razem z Państwem, mogę dzielić się radością nadchodzących świąt narodzin Jezusa Chrystusa. Chciałbym, abyśmy wspólnie połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Życzę Państwu wiary, która pozwala pokonywać codzienne trudności. Niech nowo narodzony Chrystus zagości w naszych sercach i rozpali miłość, która przemieni nasze życie. Zdrowych, błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku – powiedział burmistrz i dodał: – Chciałbym podziękować wszystkim wystawcom, sołectwom, Kołom Gospodyń Wiejskich za przygotowanie dzisiejszego kiermaszu, a zespołom za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery świątecznej – podsumował. Do świątecznych życzeń dołączyli także zaproszeni goście: proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła ks. Bogdan Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi  ks. Piotr Filas, Przełożona Matka Generalna s. Natanaela Dziubata, dr Monika Gruszczyńska oraz Mariola Grub – mieszkanka Trzebnicy.

Na odwiedzających trzebnicki Rynek tego dnia czekały liczne kramiki ze świątecznymi potrawami, ciastem, wyrobami rękodzielniczymi i lokalnymi przysmakami. Nie zabrakło bożonarodzeniowych ozdób, stroików i pięknych dekoracji. Niedzielnemu świętowaniu towarzyszyło radosne kolędowanie. Do wspólnego śpiewania zaprosił zespół wokalny „Trzebnickie Kajdaszki”, działający przy Gminnej Szkole Muzycznej w Trzebnicy oraz góralska kapela „Karpati”. Znane kolędy i pastorałki wprowadziły wszystkich w magiczny nastrój.

Tego dnia zostały ogłoszone także wyniki konkursu „Wariacja smakowa na temat piernika”. Pierwsze miejsce zajęła Milena Durbajło za „Sernik z piernikową nutą”, drugie miejsce zdobyła Agnieszka Wróbel za „Moje serce jest z piernika”, natomiast trzecie – Elżbieta Taźbirek za „Trzebnicki duet – jabłko i miód”. Wyróżnienia otrzymały: Agnieszka Gomółka „Tradycja w nowej odsłonie” i Dorota Trzaskacz „Piernik z fasolą w roli głównej”. Nagrody i gratulacje zwycięzcom konkursu złożył burmistrz Marek Długozima.

 

 

Przewiń do góry