Październikowy wieczór po raz kolejny zgromadził w naszej bibliotece miłośników historii.      Gościem specjalnym Dyskusyjnego Klubu Książki była Pani Aleksandra Rzewuska – osoba związana z Towarzystwem Miłośników Ziemi Trzebnickiej, przewodniczka turystyczna po naszym mieście, prawnuczka powstańca styczniowego Zygmunta Napoleona Rzewuskiego.

   Okazją do spotkania stała się książka „Tułacze losy” wydana w 2021 r. w Kozłowie. Jej autorzy - Anna Błachucka i Adam Malicki - rzetelnie, w oparciu o wspomnienia, listy, dokumenty i fotografie rodzinne, a także wiele innych materiałów źródłowych pochodzących z muzeów, bibliotek i archiwów, opowiedzieli dzieje  wybranych członków rodu Rzewuskich z okresu XIX i XX wieku. Wśród nich także historię  Napoleona Wacława Rzewuskiego i jego pochodzącej z Węgier żony, Sary Ilony z Schurinów Rzewuskiej. Powojenne losy małżeństwa związane były z Trzebnicą, o czym barwnie i wzruszająco opowiadała córka, nasz Gość, Pani Aleksandra Sarolta Rzewuska.

  Uczestniczyliśmy w pięknym, pełnym wspomnień, pamiątek i fotografii rodzinnych wieczorze. Miłośników historii rodów szlacheckich zachęcamy do zapoznania się z omawianą przez nas lekturą.

 

Przewiń do góry