Serdecznie zapraszamy na kolejne warsztaty we współpracy z Pracownia PAKT Robisz.to we Wrocławiu. Tym razem będą miały charakter audiowizualny i będą skierowane dla uczniów klas IV-VI. Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy poprzez formularz:
https://gckis.trzebnica.pl/54/83/zapisy-na-zajecia.html. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem warsztatów.
 
Krótko o warsztatach:
Już w starożytności ludzie byli przekonani, że kosmos rozbrzmiewa symfonią dźwięków, które są wydawane przez poruszające się ciała niebieskie. Gdy w XX wieku ludzkość wysłała w kosmos sondy, okazało się, że starożytni byli blisko prawdy.
Oczywiście w próżni kosmicznej nie ma możliwości rozchodzenia się fal dźwiękowych. Zatem czego dotyczy warsztat? Otóż Wszechświat pełen jest zdumiewających fenomenów, które możemy usłyszeć za pomocą odbiornika fal radiowych i to o nich właśnie porozmawiamy. Zainspirujemy się pulsarami, nagraniami sondy Voyager, “hałasem” Słońca i innych ciał niebieskich.
 
Stworzymy mini kompozycje muzyczne z wykorzystaniem odpowiedniego zestawu sampli w stylu SF. Materiał potraktujemy czysto muzycznie lub jako dźwiękową historyjkę. Gotowe mini-kompozycje zapiszemy i udostępnimy uczestnikom zajęć w chmurze. Mogą zostać wykorzystane jako dzwonki komórkowe.
 
Ostatnim elementem warsztatów będą rozważania na temat istnienia bądź nieistnienia inteligentnego życia pozaziemskiego, czyli kosmitów. Są to oczywiście rozważania filozoficzne, ponieważ obecny stan wiedzy niestety nie jest wystarczający, aby definitywnie rozwiązać ten dylemat.
Spróbujemy rozszyfrować zakodowany piktogram wysyłany w kosmos w ramach projektu SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence Search for Extraterrestrial Intelligence – Wikipedia, wolna encyklopedia) i spróbujemy stworzyć własny z pomocą programu do tworzenia mozaik (np: Make a Roman mosaic (large)). Czy już wiecie, co chcemy przekazać w naszym kosmicznym SMSie?

 

 
robisz.to_warsztaty_2023_II_fb_post.jpeg
Przewiń do góry