Wrześniowe spotkanie DKK
Trzebnicki Dyskusyjny Klub Książki spotkał się po wakacyjnej przerwie w piątkowe popołudnie 29. września. Rozmawialiśmy o dwóch wyjątkowych publikacjach, które robią olbrzymie wrażenie na Czytelnikach, choć dotyczą bardzo odmiennych zagadnień.
„Głuszę” Anny Goc Czytelnicy opisują, jako „szokującą”, „wybitną”, „świetną, zaskakującą i wzruszającą”. Jest to wszechstronny reportaż o sytuacji osób niesłyszących w Polsce, a dokładniej o życiu g/Głuchych w świecie słyszących. O słyszących dzieciach głuchych rodziców i głuchych dzieciach słyszących rodziców, o ich edukacji, ale również niezrozumieniu i wykluczeniu. Rozmowa o książce sprzyjała przywoływaniu osobistych doświadczeń uczestników spotkania i wzbudziła spore emocje.
Książka „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak również prowokuje do dyskusji, tym razem o przodkach, ich mentalności, sposobie postrzegania świata i czynnikach wpływających na podejmowane przez nich decyzje. Autorka skupia się na kobietach, jako grupie mieszkańców wsi, którym przyszło mierzyć się z przemocą, biedą, brakiem dostępu do edukacji, dojmującą samotnością czy pracą ponad siły. Często były to przyczyny tragedii, których wspomnienia tkwią w rodzinach do dziś. Rzetelna autorka przytacza również historie kobiet, które wbrew wszystkiemu walczyły o swoją godność i lepsze życie. Odwoływanie się do losów konkretnych osób, wzbogacone licznymi fotografiami jest nowatorskie i podobnie, jak wcześniejsza książka autorki („Służące do wszystkiego”, Marginesy, 2018) zasługuje na nasze uznanie. Spotkanie zakończyło się przeglądem wrześniowych nowości książkowych, a na kolejne zapraszamy już 27 października.