Stoiska z regionalnymi produktami, rękodzieła lokalnych artystów, owoce z trzebnickich sadów to tylko część atrakcji, jakie czekały na odwiedzających Trzebnicę drugiego dnia obchodów 43. Trzebnickiego Święta Sadów i Plonów.

Niedzielne świętowanie rozpoczęły Trzebnickie Mażoretki, które od lat swoimi występami uświetniają ważne wydarzenia organizowane w Gminie Trzebnica. Po raz kolejny mieszkańcy mogli podziwiać ich doskonałe układy taneczne zarówno grupowe, jak i pokazy indywidualne.

Po występach Mażoretek przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursów. Pierwszym z nich był regionalny konkurs plastyczny „Namaluj mi historię”, pn. „Mój region jak malowany” zorganizowany przez Gminę Trzebnica i wrocławski Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”. Konkurs skierowany był do dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkół podstawowych. Komisja konkursowa miała wyjątkowo trudne zadanie, ponieważ wpłynęło aż 80 prac plastycznych. Nagrody i wyróżnienia zwycięzcom konkursu wręczyli: burmistrz Marek Długozima, Przemysław Góral - kierownik działu edukacji z Centrum Historii Zajezdnia oraz Katarzyna Jeleń również z Centrum Historii Zajezdnia.

Następnie rozstrzygnięto konkurs kulinarny zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury i Sztuki pn. „Wariacja smakowa na temat jabłka”. Komisja konkursowa ocenia zarówno walory smakowe potrawy, jak estetyczne. Oprócz tradycyjnych szarlotek i deserów znalazły się też potrawy wytrawne m.in. jabłka nadziewane kaszą i grzybami. Pierwsze miejsce przypadło pani Jadwidze Sielskiej za „Ciasto Świętej Jadwigi”, czyli tradycyjna szarlotka z nowoczesną nutą. Drugie miejsce otrzymała Iryna Tiutiunnyk za deser „Jabłko w jabłku”, natomiast trzecie miejsce zajęła Dorota Trzaskacz, która przygotowała „Jabłkowy przysmak w cieście francuskim”. Zwyciężczyniom pogratulowali gospodarz wydarzenia burmistrz Marek Długozima, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Krzysztof Maj oraz Małgorzata Matusiak Starosta Powiatu Trzebnickiego. 

Z okazji przypadającego 17 września narodowego Dnia Sportu, Młodzieżowe Centrum Sportu Trzebnica-Zdrój zorganizowało quiz sportowy. Zadaniem uczestników konkursu było udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania z dziedziny sportu. Najlepszą wiedzą wykazała się Wioletta Szczepańska, która zdobyła maksymalną liczbę punktów. Drugie miejsce zajął Andrzej Kleszcz, a trzecie Urszula Chrostek.

Ważnym momentem było wręczenie Certyfikatu Międzynarodowej Sieci Samorządów Przyjaznych Rodzinie, które przyznano Gminie Trzebnica.  Wyróżnienie odebrał burmistrz Marek Długozima.

Trzebnickie Święto Sadów to przede wszystkim uczta muzyczna. W tym roku na scenie wystąpił zespół Paweł Sroga & Country Blues Band. Polskie hity zaśpiewała Iza Możdżeń z zespołem. Sporą dawkę energii dostarczyli panowie z Magic of the Queen, którzy zagrali największe przeboje Freddiego Mercury’ego. Natomiast gwiazdą wieczoru była Sheyla Bonnick Bonny M Experience. Publiczność dała się porwać śpiewając najsłynniejsze utwory legendarnego zespołu.

Za wspólne świętowanie 43. Trzebnickiego Święta Sadów i Plonów podziękował burmistrz Marek Długozima. – Dziękuję tym wszystkim, którzy odwiedzili Plac Pielgrzymkowy 16 i 17 września. Był to wyjątkowy czas pełen radości i wspólnej zabawy z piękną pogodą w tle. Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację tego pięknego wydarzenia – podsumował burmistrz.

 
 

„Wariacja smakowa na temat jabłka”

 

Przewiń do góry