43. Trzebnickie Święto Sadów i Plonów - Dożynki
43. Trzebnickie Święto Sadów i Plonów za nami. Po raz drugi obchodziliśmy razem Święto Sadów i Dożynki. Mieszkańcy miasta mogli przeżywać nasze barwne święto plonów na miejscu, w Trzebnicy. To doświadczenie zapisze się w ich pamięci za sprawą niepowtarzalnych smaków i zapachów płynących z kolorowych stoisk i kramików przygotowanych przez sołectwa.
W sobotę 16 września barwnym korowodem dożynkowym przeszliśmy spod trzebnickiej bazyliki na Plac Pielgrzymkowy, by wziąć udział w uroczystej mszy św. koncelebrowanej przez ks. proboszcza Piotra Filasa SDS. Podziękowaliśmy w niej za bogactwo urodzaju i pomyślnie przeprowadzone żniwa. Najważniejszym punktem Eucharystii była procesja z darami, podczas której przedstawiciele sołectw ofiarowali pracę swoich rąk, wspaniałe wieńce dożynkowe oraz chleby.
Po nabożeństwie wszystkich zgromadzonych przywitał gospodarz wydarzenia Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima. Poniżej treść przemówienia.
Zasłużeni dla rolnictwa
Burmistrz zaprosił na scenę gości specjalnych – Posłów Pawła Hreniaka, Jacka Świata oraz Wojewodę Jarosława Obremskiego, by wspólnie uhonorować mieszkańców Gminy Trzebnica, wyróżniających się pracą na rzecz rolnictwa i tych przyczyniających się do rozwoju gminy. Na wniosek burmistrza Marka Długozimy, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus przyznał odznaki „Zasłużony dla rolnictwa” następującym osobom: Barbarze Koziak (Biedaszków Wielki), Czesławie Dydackiej (Biedaszków Wielki), Bogusławie Jatczak (Boleścin), Kazimierzowi Jatczakowi (Boleścin), Genowefie Snoch (Boleścin), Markowi Snochowi (Boleścin), Grzegorzowi Reptakowi (Brzezie), Wioletcie Cyndeckiej (Brzyków), Ireneuszowi Łakocie (Brzyków), Józefie Łakocie (Brzyków), Celinie Jarosz (Domanowice), Barbarze Niedzieli (Domanowice), Leszkowi Augustynowi Niedzieli (Domanowice), Wandzie Hućko (Ligota), Marianowi Urbaniakowi (Marcinowo), Pawłowi Gierczakowi (Szczytkowice), Sebastianowi Juskowiakowi (Ujeździec Mały).
Zaproszeni na scenę goście pogratulowali odznaczonym, podziękowali również burmistrzowi za zaproszenie, a wszystkim rolnikom za trud ich całorocznej pracy.
Obrzęd Dożynkowy
Ważnym punktem uroczystości był tradycyjny obrzęd dożynkowy, który przeprowadzili, podobnie jak w roku ubiegłym Brzykowianie z Brzykowa. Następnie na scenę weszli starostowie dożynek sołtys Ligoty Tadeusz Jakubowski wraz z sołtys Księginic Marią Barbarą Ciepluch, by na ręce burmistrza Marka Długozimy przekazać symboliczny bochen chleba wypieczony z mąki ze zboża zebranego w tym roku, aby sprawiedliwie podzielił się nim z mieszkańcami gminy i zaproszonymi gośćmi.
Nagroda za trud pracy
Do tradycji dożynkowych w Gminie Trzebnica należy również konkurs na najpiękniejszy wieniec. W tym roku 28 sołectwa przygotowały wieńce dożynkowe, nawiązujące do dawnych tradycji. Pierwsze miejsce zdobyło sołectwo Komorówko, drugie zajęło Brzezie, a na trzecim stopniu podium stanął Skoroszów. Wyróżnienia otrzymały sołectwa ze Szczytkowic, Brochocina oraz Biedaszkowa Małego. Szczególnym momentem dożynek jest ogłoszenie tytułu „Sołtysa Roku”. W tym roku komisja powołana przez burmistrza Marka Długozimę przyznała tytuł wraz ze specjalnym czekiem aż trzem sołtysom. Najlepsi okazali się - sołtys Biedaszkowa Wielkiego Andrzej Janik, sołtys Ligoty Tadeusz Jakubowski oraz sołtys Księginic Maria Barbara Ciepluch. Zwycięscy podziękowali burmistrzowi za dostrzeżenie ich pracy, podkreślając, że ten tytuł nie byłby możliwy bez wsparcia mieszkańców, ale i samego burmistrza. Wyróżnienie otrzymali – sołtys Ujeźdźca Małego Grażyna Łapucha, sołtys Ujeźdźca Wielkiego Cecylia Rudownik, sołtys Sulisławic Honorata Krzemińska, sołtys Jaźwin Monika Kolczak-Paszkiewicz, sołtys Komorówka Lidia Warjan oraz sołtys Komorowa Józef Zabiegalski. Korzystając z okazji burmistrz Marek Długozima podziękował także Edwardowi Sikorze, który otrzymał tytuł Rolnika Roku w konkursie Mistrzowie Agro Gazety Wrocławskiej.
Święto smaków i muzyczna uczta
Jak przystało na dożynki nie mogło zbraknąć tradycyjnych potraw i przysmaków. Sołectwa z ogromnym zaangażowaniem przygotowały swoje barwnie przystrojone kramiki. W tym roku było ich 12. Pierogi, swojska kiełbasa, domowe przetwory, pasztety, pieczone mięsa, ciasta, nalewki – unoszące się zapachy kusiły podniebienia odwiedzających. Na najmłodszych również czekały liczne atrakcje w specjalnym miasteczku. Gwiazdami wieczoru był zespół Piękni i Młodzi Magdalena Narożna i Abba Show. Kolejne dożynki już za rok!