Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest niedziela 04 grudnia
Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk - Spotkanie z Lechem Molińskim i Jerzym Wypychem

2 grudnia 2022 roku, godz. 12.00, wstęp wolny
Sala kinowo-widowiskowa Gminnego Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy.
 

Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima serdecznie zaprasza na spotkanie wokół książki Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk z jej autorami – Lechem Molińskim i Jerzym Wypychem, które poprowadzi Miłosława Bożek – prezenterka i dziennikarka Radia Wrocław. Publikacja, wydana w tym roku przez wrocławskie Wydawnictwo Warstwy, jest literacką i wizualną podróżą przez historię polskiego kina i miejscowości Dolnego Śląska, utrwalone w kadrach rodzimej kinematografii. Po spotkaniu odbędzie się projekcja filmu Popiół i diament Andrzeja Wajdy, do którego zdjęcia były kręcone m.in. w Trzebnicy i we Wrocławiu.
 

Oto co o książce mówią sami autorzy:

Oddajemy w ręce Czytelniczek i Czytelników książkę, której ostateczna forma kształtowała się dość długo. Chcieliśmy, by była ona z jednej strony kompleksowym spacerownikiem po śladach dokonań sztuki filmowej w regionie Dolnego Śląska, a jednocześnie selektywnym i subiektywnym przewodnikiem przybliżającym jego kinematograficzne dziedzictwo i specyfikę. Film to słowo i obraz, dlatego przedstawiamy wzajemnie się dopełniające zestawienie tekstów i fotografii. Co ważne, zdjęcia tu ukazane nie sprowadzają się jedynie do funkcji ilustracyjnej, a są wizualną interpretacją przestrzeni opisywanych słowem, wynikiem podróży i eksplorowania filmowego wymiaru Dolnego Śląska.

 

Goście:

Lech Moliński – dziennikarz, animator kultury, organizator wydarzeń filmowych, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej. Współzałożyciel i prezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej, w latach 2011–2018 dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych, a w latach 2015–2021 roku dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego Spektrum. Współtwórca projektów: Polish Cinema for Beginners, MIASTOmovie, Kinematograf Wrocławski, Spółdzielnia Kinowa Ołbin i Dolnośląskie Spacery Filmowe. Publikował m.in. w portalach „Stopklatka.pl”, „Dolnośląskość.pl”, „Dwutygodnik.com”, a także w „Kinie”, „Ricie Baum”, „Logo” i „Aktiviście”. Laureat wielu nagród, wyróżnień i stypendiów. Mieszka we Wrocławiu.

Jerzy Wypych – fotograf, twórca wideo oraz projektant graficzny. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim i mediację sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, studiował także komunikację wizerunkową. Od kilku lat konsekwentnie rozwija autorski sposób dokumentacji wydarzeń muzycznych, festiwali, wystaw. Tworzy na pograniczu reportażu i kreacji. Na stałe jest związany z Wrocławską Fundacją Filmową, TIFF Collective i Zakwas Studio. Współpracuje z artystami, instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi. Ponadto zajmuje się projektami fotograficznymi, które oscylują wokół etnografii wizualnej i relacji przestrzennych. Mieszka we Wrocławiu.

Prowadząca:

Miłosława Bożek – absolwentka wrocławskiej filozofii, edukatorka, autorka słuchowisk. Prowadzi audycję filmową w Radiu Wrocław Kultura, Radiu RAM i Radiu Wrocław. Od trzech lat dyskutuje o filmach i serialach w podcaście KinoTalk.

spotkanie_autorskie_2022_1.6_A3 430.jpeg