Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest poniedziałek 27 marca
Imieniny: Ernesta, Jana, Marka
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Narodowe Czytanie 2022

W sobotę 3 września mieszkańcy Gminy Trzebnica mieli okazję uczestniczyć w 11. ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Tegoroczna trzebnicka edycja akcji odbyła się w sali widowiskowo-kinowej Gminnego Centrum Kultury i Sztuki, a do wspólnej lektury „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – w 200. rocznicę ich publikacji – zaprosił burmistrz Marek Długozima. Akcja objęta jest honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

Na początku licznie zgromadzoną publiczność przywitała kierownik Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzebnicy – Alicja Falandys, która przybliżyła słuchaczom ideę Narodowego Czytania. – To szczytna inicjatywa zainaugurowana w 2012 roku przez Kancelarię Prezydenta RP, polegająca na publicznym czytaniu fragmentów dzieł literatury polskiej. Jej celem jest promowanie czytelnictwa, ukazywanie bogactwa literatury polskiej oraz zwracanie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę – powiedziała kierownik biblioteki, po czym przystąpiła do odczytania okolicznościowego listu Prezydenta. Prezydent Andrzej Duda podkreślił w nim, że strofy największego polskiego poety romantyzmu, w obecnej sytuacji nabrały szczególnego znaczenia. Jak pisze: „Zwłaszcza dziś, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, wolnościowe idee romantyzmu znów są niezwykle aktualne. I to zarówno te, które zagrzewają do boju o suwerenność, wzmacniają odwagę i męstwo, jak i te, które przedkładają czucie i wiarę nad obojętność i które kształtują postawę solidarności z uciskanymi. Za naszą wschodnią granicą dzieje się to, czego sami niejeden raz doświadczaliśmy w historii”.

Następnie głos zabrał burmistrz Marek Długozima, który na wstępie podziękował wszystkim gościom i uczestnikom za przybycie. – To piękne wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Przypomnę, że Gmina Trzebnica od początku włączyła się do akcji wspólnego czytania polskich dzieł literackich – powiedział burmistrz. W swoim przemówieniu wspomniał także o planowanej budowie nowej siedziby Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzebnicy wraz z przylegającym do niej placem zabaw. – Dzięki pozyskanemu przeze mnie dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 2,5 mln złotych, już wkrótce mieszkańcy będą mogli odwiedzać nowe pomieszczenia biblioteczne zlokalizowane przy ul. Milickiej. Będzie to kolejna, piękna wizytówka miasta – podkreślił burmistrz i dodał: – Niedawno biblioteka została, tymczasowo, przeniesiona z trzebnickiego ratusza i obecnie dla większego komfortu czytelników mieści się w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki. Mam nadzieję, że budowa nowej biblioteki posłuży zarówno obecnym mieszkańcom gminy, jak i przyszłym pokoleniom. Inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku – zakończył burmistrz Marek Długozima, a następnie zainaugurował czytanie pierwszego utworu Adama Mickiewicza pt. „Świteź”. Dalej kontynuowali: przewodniczący Rady Miejskiej w Trzebnicy Mateusz Stanisz oraz Czytelnicy Biblioteki: Małgorzata Kolińska, Daniel Maśluk i Dariusz Zajączkowski.

Interpretacji kolejnych dzieł najwybitniejszego wieszcza narodowego podjęli się dyrektorzy i nauczyciele trzebnickich szkół: Elżbieta Nowak – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1, Beata Dyk – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2, Aneta Herner – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Czytelniczki Biblioteki: Ewa Bednarz, Bożena Sadownik, Jadwiga Sielska, Janina Jędrzejczyk, Janina Klin oraz Halina Wawruszczak. W imieniu biblioteki fragment ballady przeczytała rownież Agnieszka Lubicz - Miszewska.

W wydarzeniu wzięli udział także uczniowie gminnych szkół: Filip Klepajczuk i Antonina Piskorek ze Szkoły Podstawowej w Kuźniczysku, Tamara Rzeźnik i Hanna Malińska ze Szkoły Podstawowej w Boleścinie, Martyna Izydorczyk i Jakub Galinowicz  ze Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim, Maja Stępień i Wiktoria Zielińska ze Szkoły Podstawowej w Masłowie, Oliwia Ociepka i Aleksandra Broda ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzebnicy, Nadia Rudkiewicz i Dominika Kuryłek ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Nel Kuska i Szymon Lew ze Szkoły Podstawowej nr 3.

Tegoroczną edycję Narodowego Czytania w Trzebnicy uświetniły również występy muzyczne. Jako pierwsza na scenie pojawiła uczennica Gminnej Szkoły Muzycznej I st. im. prof. Edmunda Kajdasza Zuzanna Szymczak-Domino. Serca słuchaczy poruszyła wykonaniem utworu Aleksandra Doreńskiego pt. „Taniec zakarpacki “.

Wspaniałym i pełnym humoru akcentem kończącym 11. edycję Narodowego Czytania w Trzebnicy był występ zespołu „Mozaika” ze Skarszyna, który przygotował niezapomnianą adaptację „Świtezianki” Adama Mickiewicza. W roli Świtezianki wystąpiły: Stanisława Szydełko i Irena Kaczmarek, zaś w rolę Młodzieńca wcielił się Henryk Klin.

Jak zapowiedział Prezydent RP Andrzej Duda, w przyszłym roku pochylimy się nad powieścią Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem “.