Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest niedziela 26 marca
Imieniny: Dory, Olgi, Teodora
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Kiermasz Wielkanocny i Parada Palm

10 kwietnia, po pandemicznej przewie, Trzebnica znów była pełna świątecznych akcentów, wszystko za sprawą powracającego po dwóch latach Kiermaszu połączonego z Paradą Palm Wielkanocnych. Już tradycyjnie miał on miejsce w Niedzielę Palmową na trzebnickim deptaku. W tym roku 17 sołectw przygotowało specjalne palmy, a na odwiedzających czekało 12 kramików, na których znalazły się m.in. pisanki, świąteczne stroiki, kurczaczki, króliczki, tradycyjna babka, makowiec oraz artystyczne rękodzieło.
Wszystkich zebranych przywitał burmistrz Marek Długozima: - Dziękuję, że Państwo tak licznie odpowiedzieli na moje zaproszenie, chyba wszyscy tęskniliśmy już za tym tradycyjnym i barwnym sposobem obchodzenia Palmowej Niedzieli. Symbolizuje ona tryumfalny wjazd Jezusa Chrystusa wraz z Apostołami do Jerozolimy. Ten dzień ma głęboki wymiar, bo dzisiaj wszyscy wołamy „Hosanna”, a za niecały tydzień będziemy krzyczeć „Ukrzyżuj Go!”. Ale czeka nas Triduum Paschalne zakończone Zmartwychwstaniem, czego jako chrześcijanie mamy świadomość.
Jako że uroczystości Niedzieli Palmowej przypadały na dzień 10 kwietnia, a więc w rocznicę katastrofy smoleńskiej burmistrz zaproponował uczczenie pamięci ofiar minutą ciszy: - Chciałbym, abyśmy uczcili minutą ciszy wszystkie ofiary tragedii smoleńskiej. Powinniśmy zawsze pamiętać o tych Polakach, którzy zginęli w tej strasznej tragedii - podsumował burmistrz.
Parada Palm przeszła przez centrum miasta do sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej, gdzie powitał ją oraz poświecił palmy ks. proboszcz Piotr Filas SDS.