Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest środa 18 maja
Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Narodowe Czytanie 2021

Dnia 4 września 2021r., z inicjatywy Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy, w sali widowiskowo-kinowej Gminnego Centrum Kultury i Sztuki, odbyła się dziesiąta odsłona Narodowego Czytania. Akcja wspólnego wykonywania ważnych dzieł należących do kanonu literatury polskiej została zapoczątkowana w 2012 roku przez Kancelarię Prezydenta RP. Pierwszym utworem wykonanym w ramach Narodowego Czytania był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Lekturą obowiązującą w tegorocznej edycji stała się „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

           Sztuka w trzech aktach, „tragifarsa kołtuńska”, w której autorka w sposób mistrzowski, posługując się niezwykłym poczuciem humoru napiętnowała drobnomieszczańską mentalność, stała się pretekstem do refleksji społecznej. To dzieło, które bawiło i poruszało sumienia Polaków zarówno u początku XX w., gdy wystawiano je po raz pierwszy na deskach teatrów w Krakowie, Lwowie czy Warszawie, jak i dziś, m.in. podczas Narodowego Czytania. Utwór wciąż zachwyca i jest źródłem inspiracji dla kolejnych twórców - reżyserów teatralnych, telewizyjnych, radiowych i filmowych. Stanowi także interesujące wyzwanie dla aktorów. Dzięki tegorocznej akcji Narodowego Czytania każdy mógł zmierzyć się z wykonaniem tego utworu i posłuchać jego ciekawych interpretacji, które prezentowane były w całej Polsce i poza granicami naszego kraju.

Podczas trzebnickiej edycji, która została zorganizowana w GCKiS, do wspólnego czytania zaproszono przedstawicieli Urzędu Gminy, Kościoła, szkół oraz czytelników biblioteki. Spotkanie poprowadziła Alicja Falandys - kierownik Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzebnicy. Po wysłuchaniu przez wszystkich specjalnego, okolicznościowego listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, głos zabrała Wiceburmistrz Gminy Trzebnica Krystyna Haładaj, która w zaaranżowanej na potrzeby Narodowego Czytania scenerii (odpowiadającej klimatowi prawdziwego salonu Pani Dulskiej), zainaugurowała prezentację lektury.

Kolejne fragmenty dzieła można było usłyszeć w wykonaniu znamienitych uczestników tegorocznego wydarzenia: pani Małgorzaty Kolińskiej - czytelniczki biblioteki, Przewodniczącego Rady Miejskiej - pana Mateusza Stanisza, przewielebnego Księdza Piotra Oleksego z Parafii św. Piotra i Pawła, a także przewielebnej Siostry Jany Gabriel. W akcji udział wzięła również Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 - pani Beata Białecka, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 - pani Lidia Piotrowska, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 - pani Aneta Herner oraz czytelnicy biblioteki: pani  Aleksandra Kuriata, pani Ewa Bednarz, pani Jadwiga Sielska, pan Dariusz Zajączkowski, pani Monika Wilga, pani Janina Jędrzejczyk, pan Daniel Maśluk, pan Cezary Marcinkowski oraz pani Bożena Sadownik. We wspólnym czytaniu udział wzięli także uczniowie Szkoły Podstawowej w Masłowie:  Joanna  Pałka i  Dawid Karyś, uczniowie Szkoły Podstawowej w Kuźniczysku: Julia Kręgulewska i  Eryk Czerniecki, jak również uczennice Szkoły Podstawowej nr 3:  Blanka Jakusek i Michalina Grzelak. Wśród tegorocznych wykonawców znaleźli się także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2: Dominika Drab i Jakub Świderski oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1: Jan Kuśmirek-Wrzos  i Marcelina Krucaj. W imieniu pracowników biblioteki fragment utworu przeczytała Agnieszka Lubicz-Miszewska.

          Należy podkreślić, że wszyscy Lektorzy zinterpretowali to ponadczasowe dzieło w sposób interesujący i niepowtarzalny. Wykonawcom należą się wielkie brawa za ciekawe ukazanie postaci dramatu oraz za oddanie komizmu i ironii zawartych w treści utworu.    

          Dziesiąta edycja Narodowego Czytania zakończyła się wspólnym pamiątkowym zdjęciem i przeszła już do historii. Mamy nadzieję, że kolejna odsłona prezydenckiej akcji zgromadzi również wielu miłośników literatury polskiej. Wiemy już, że lekturą Narodowego Czytania 2022 będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Zatem, już dziś zapraszamy do wspólnego czytania za rok!

Bez tytułu.png