Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest poniedziałek 08 sierpnia
Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Wakacje z GCKiS 2021

KULTURA

„Wakacyjne Laboratorium” - pod takim hasłem odbywały się letnie spotkania z dziećmi w Gminie Trzebnica. W każdy wtorek i czwartek najmłodsi mogły wziąć udział w zajęciach rękodzielniczych, konstrukcyjnych i plastycznych:

- „Odkrywcze DIY” - były to artystyczne i kreatywne eksperymenty. Powstała na nich święcąca, pływająca meduza, dzieci sprawdziły jak wybucha wulkan, poznały czym jest ciecz nienewtonowska i obowiązkowo stworzylły własnego slime.
- „Manufaktura ziół z łąk i pól” - te zajęcia wprawiły uczestników w relaksujący nastrój.

Każdy z młodych artystów, stworzył swoją własną, oryginalną kompozycję z polnych kwiatów, które następnie zostały umieszczone w szkle, tworząc niepowtarzalne dzieło sztuki.

- „Mandala” - to był prawdziwy szał wzorów i kolorów! Grupa przesympatycznych dzieciaków stworzyła swoje własne poduszki z niepowtarzalnym wzorem.

- „Badacze Kultury” - podczas tych zajęć dzieci zwiedziły przestrzeń GCKiS, poznały rolę i zadania każdego z działów i zaplanowały własne wydarzenie kulturalne w postaci plakatu.

- „Surrealistyczne atelier” - młodzi uczestnicy starali się utworzyć za pomocą farb, podwodny świat w nurcie surrealistycznym - pełnym marzeń, snów i zaburzającym wszelką logikę.

- „Co w trawie piszczy?” - to były konstrukcyjne, bardzo kreatywne i pachnące zajęcia.

Uczestnicy dowiedzieli się paru ciekawostek o życiu mrówek, a następnie wykonali własne makiety mrowisk.

- „Zróbmy sobie (arcy)Dzieło” - było wspólnym eksperymentem malarsko - konstrukcyjnym.

Dzieci miały za zadanie stworzyć dzieło w formie puzzla, które po połączeniu z innymi stało się arcyDziełem! Tematy poszczególnych elementów układanki były przeróżne: od morskich głębin, poprzez góry, kończąc na plażach.

- „Wodny Labirynt” - były to zajęcia konstrukcyjne. Dzieci miały za zadanie zbudować wodny labirynt z elementów hydraulicznych, konewek, misek i węży. Zadanie nie należało do najprostszych, jednak praca zespołowa przyniosła efekt.
- „Odgłosy Lata” - na tych zajęciach, przy akompaniamencie leśnych przyjaciół, dzieci tworzyły piękne prace - portrety wybranych ptaków. W ruch poszły pastele, piórka, wełna i filc.
- „Transfer” - pod tą tajemniczą nazwą kryło się przenoszenie zdjęcia na drewno. Dzieci musiały uzbroić się w cierpliwość, by po mozolnym ścieraniu papieru ukazał się krajobraz w postaci zdjęcia. Swoje prace dodatkowo upiększyły naturalnymi ozdobami w postaci traw, kwiatów, szyszek i piórek.

Dodatkową nową atrakcją podczas wakacji były „Wyjazdy z Kulturą”, czyli edukacyjne wycieczki do Wrocławia. Dzieci odwiedziły Narodowe Forum Muzyki, gdzie wzięły udział w wyjątkowych warsztatach tanecznych, podziwiały panoramę miasta z 49. piętra wieżowca Sky Tower, zwiedziły Hydropolis i Muzeum Odry oraz przejechały się kultową Polinką. Mnogość atrakcji podczas wycieczek zachwyciła najmłodszych.

 

BIBLIOTEKA

Wakacje w bibliotece upłynęły pod hasłem Ściśle Fajne – Biblioteczna Księga Eksperymentów. Brzmi ciekawie i takie też były zajęcia, bowiem dzieci poprzez zabawę zgłębiały tajemnice nauki.
Wszystko za sprawą doświadczeń z wykorzystaniem balonów i baniek mydlanych. Dużo radości uczestnikom przyniosło tworzenie balonowych rakiet, pompowanie baloników za pomocą sody i octu, a także zabawa w zamykanie w bańce mydlanej.
Dzieci wykonały również genialne wahadło Newtona, dzięki któremu odkryły, jak powstaje ruch w wyniku siły reakcji. W doświadczeniach nie zabrakło także atramentu duchów, kolorowych wulkanów i eksplozji barw, czyli tego, co najmłodsi lubią najbardziej.

SOŁECTWA

„Wakacyjne Laboratorium” zawitało w tym roku również do pobliskich miejscowości Gminy Trzebnica. Program wakacyjny był realizowany w 5 sołectwach: Brzezie, Koniowo, Brzyków, Skarszyn i Skoroszów.

W każdą środę dzieci zgromadzone w świetlicach wiejskich mogły zaprezentować swoje zdolności plastyczne podczas zajęć kreatywnych. Z rozmaitych materiałów powstały niesamowite przytulanki, które uczestnicy mogli zabrać do domu na pamiątkę wakacyjnych spotkań. Maskotki były wykonane z wielką starannością i zaangażowaniem, a ich kształty i wzory były bardzo kreatywne.
Wielką radość sprawiła dzieciom integracja, tworzenie mapy miejscowości, zabawa z chustą animacyjną i popularny "głuchy telefon" z wykorzystaniem bum-bum rurek.
Wszystkim spotkaniom towarzyszyła miła i rodzinna atmosfera. Uśmiech, kreatywność i chęć rozmowy to składniki, dzięki którym zajęcia upływały bardzo przyjemnie i szybko, zarówno dzieciom jak i prowadzącym.

KINO

Zarówno lipiec jak i sierpień w Kinie Polonia 3D był wypełniony filmowymi atrakcjami. W każdy poniedziałek w artKawiarni odbywało się Kino Juniora, gdzie najmłodsi mogli rozsiąść się wygodnie w kolorowych fotelach i obejrzeć seans filmowy dedykowany specjalnie dla nich.
W sali kinowo-widowiskowej odbywały się również spektakle teatralne: „Asterix ratuje Obelixa” oraz „Pinokio”. Spotkania przypadły dzieciom do gustu ze względu na mnogość interakcji, wspólne śpiewanie piosenek, kolorowe stroje i scenografię.
Nie zabrakło licznych premier filmowych i specjalnych seansów dla dzieci. Wyjątkową atrakcją było Kino Sferyczne z filmami dostosowanymi do danej grupy wiekowej.
Dla troszkę starszych widzów Kino Polonia 3D przygotowało kino plenerowe na scenie między stawami, gdzie na kinomaniaków czekały leżaki oraz popcorn i zimne napoje serwowane przez artKawiarnię.