Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest środa 18 maja
Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Mam tę moc!

W ubiegłym tygodniu w artKawiarni Gminnego Centrum Kultury odbył się wernisaż prac uczestniczek warsztatów coachingowo-malarskich pn. „Mam tę moc”, które prowadziła dr Magdalena Weinmann-Urbańska oraz pani Joanna Hołodnik – artystka, malarka. Gościem specjalnym wydarzenia był burmistrz Marek Długozima.

Celem przewodnim warsztatów był rozwój kompetencji radzenia sobie ze stresem dzięki połączeniu sztuki i wiedzy. Na wystawie można było obejrzeć psychologiczne autoportrety uczestniczek w nurcie kubizmu, w których wyraziły samych siebie i odpowiedziały na szereg pytań, m.in.: Kim jesteśmy? Jacy jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Co czujemy?  - Bardzo się cieszę, że wszystkie panie, które brały udział w projekcie są zadowolone ze swoich prac. Serdecznie gratuluję zarówno paniom prowadzącym, jak i uczestniczkom i zachęcam do organizacji kolejnych warsztatów, jak również do obejrzenia wystawy, którą nadal można podziwiać w artKawiarni do 11 października – powiedział burmistrz Marek Długozima.

A co same prowadzące mówią o pomyśle powołania do życia warsztatów? - Podczas pandemii w kwietniu 2020 r. poczułyśmy potrzebę poradzenia sobie ze stresem, jaki spowodowała sytuacja izolacji. Nikt nie był przygotowany na zamknięcie w domu, nie wiadomo było, jak dalej potoczy się sytuacja gospodarczo-społeczna w kraju, media mocno nas straszyły, wywołując coraz większy lęk. Prognozy, które przedstawiano, były zastraszające – recesja, kilkudziesięcioprocentowe bezrobocie i powrót do sytuacji gospodarczej z początku lat 90. Czułyśmy także obezwładniającą bezradność i miałyśmy wrażenie, że nasze życie wymyka się nam zupełnie spod kontroli. Postanowiłyśmy, że jednak mamy tę moc, a właściwie moce, żeby poradzić sobie ze stresem. W związku z tym, że każda z nas zajmuje się czymś innym, uznałyśmy, że synergia wniesie dodatkową wartość do naszych warsztatów, a połączenie sztuki i wiedzy może stać się ciekawym antidotum na zalewający nas stres.  Tak powstała koncepcja naszych warsztatów „Mam tę moc”, których głównym celem było zbudowanie w uczestniczkach umiejętności opanowania stresu – odkrycie i przećwiczenie takich technik, które pozwolą przejść przez trudny, stresowy czas, a jednocześnie dadzą przyjemność z ich stosowania – odpowiadają zgodnie dr Magdalena Weinmann-Urbańska oraz pani Joanna Hołodnik – artystka, malarka.