Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest poniedziałek 27 marca
Imieniny: Ernesta, Jana, Marka
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

klimat 01.jpeg

klimat 02.jpeg

„Wakacje z Klimatem” - pod takim hasłem odbywały się letnie spotkania z dziećmi w Gminie Trzebnica. Każdy tydzień wakacji miał swój temat przewodni. Udaliśmy się na wyprawę do lasu i na łąkę, odwiedziliśmy morze i góry, a także zrelaksowaliśmy się nad jeziorem. Poznaliśmy bardzo dokładnie temat ekologii, recyklingu i przekonaliśmy się jak ważne są dla nas pszczoły.

Wspólne malowanie wielkoformatowe i na drewnianych krążkach, tworzenie kwiatowych medalionów, roślinnych krosien, zabawek recyklingowych oraz morza w słoiku i statków. Jeśli dołożymy do tego podchody w lesie, namiastkę sylwoterapii, zabawy ruchowe, kalambury, zagadki i opowiadanie wspólnej historii, to możemy być pewni, że podczas tegorocznych wakacji zorganizowanych przez Gminę Trzebnica, każdy znalazł coś dla siebie.

Dużym powodzeniem cieszyła się chusta animacyjna i bum bum rurki, dzięki którym zabawa w głuchy telefon nabrała innego wymiaru. Sporo śmiechu wywołały u dzieci rywalizacje sportowe i zabawa w popularne „czółko”.

Mnóstwo frajdy sprawiło dzieciom tworzenie slime’a, czyli ciągnącej się masy, którą można rozciągać, ugniatać i rzucać. Glutek jest kreatywnym narzędziem do pobudzania aktywności sensorycznej, która działa na dzieci relaksująco. Inne doświadczenia chemiczne, które z powodzeniem można wykonać w domu, również wprawiły dzieci w zdumienie i zachwyt.

Każde spotkanie na trzebnickiej wyspie było okraszone edukacją w temacie ekologii. Dzięki filmom dzieci dowiedziały się sporo o otaczającym ich świecie oraz o sposobach jak o niego dbać.
Na jedno z wakacyjnych spotkań przybyły także funkcjonariuszki policji, które przekazały dzieciom najważniejsze informacje o bezpieczeństwie na wakacjach i w domu.

 


klimat 03.jpeg

„Wakacje z Klimatem” zawitały w tym roku również do pobliskich miejscowości Gminy Trzebnica. Program wakacyjny był realizowany w 18 sołectwach: Domanowicach, Brzykowie, Marcinowie, Małuszynie, Szczytkowicach, Kuźniczysku, Głuchowie Górnym, Cerekwicy, Skoroszowie, Jaźwinach, Brzeziu, Ujeźdźcu Wielkim, Biedaszkowie Małym, Biedaszkowie Wielkim, Taczowie Wielkim, Koniowie, Komorówku.

W każdy wtorek i czwartek dzieci zgromadzone w świetlicach mogły dowiedzieć się, czym jest recykling i ekologia. Wszystko za sprawą Wiesławy Kucięby – autorki książki o Ekoludku, specjalistki od segregacji śmieci. Swoją wiedzę sprawdzały podczas samodzielnym sortowaniu. Trzeba przyznać, że wychodziło im to niemalże idealnie.

Gdy blok edukacyjny dobiegał końca, dzieci mogły zaprezentować swoje zdolności plastyczne podczas zajęć kreatywnych. Powstawały piękne wędki z barwnymi rybkami, zwiewne girlandy pełne motyli, odciski bosych stóp na morskich malowidłach oraz ogromne wydzieranki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także zajęcia rysunku i sportowa rywalizacja podczas zajęć ruchowych, odbywających się na świeżym powietrzu. Wszystkim spotkaniom towarzyszyła miła i rodzinna atmosfera.

 

 

klimat 04.jpeg

W tym roku sportowe „Wakacje z Klimatem” miały miejsce w trzech lokalizacjach: w Hali Sportowej przy ul. Kościelnej, na kompleksie boisk przy ul. Czereśniowej oraz w Gminnym Obiekcie Sportowo – Rekreacyjnym przy ul. 3 maja. Zajęcia odbywały się w każdy wtorek i czwartek.

Ciekawym sposobem na aktywność fizyczną dla dzieci była gra terenowa „Poszukiwacze Dzieł Sztuki”, która łączyła bieg na orientację z poznawaniem najsłynniejszych obrazów świata.
Mnóstwo zabawy i uśmiechu gościło wśród dzieci podczas gry w siatkonogę, która jest połączeniem trzech popularnych gier sportowych – siatkówki, tenisa oraz piłki nożnej. Ciekawostką jest, że footvolley to sport zapoczątkowany w Brazylii w 1965 roku przez Octavio de Moraesa. Prym na świecie wiodą Brazylijczycy. Polskim promotorem tego sportu jest łodzianin Michał Sieczko, który zasiada we władzach międzynarodowych organizacji odpowiedzialnych za rozwój siatkonogi.

Halowe zajęcia obfitowały w gry i zabawy z lotką, czyli podstawy badmintona oraz w ping-pongowe potyczki, czyli popularny tenis stołowy.

Gminny Obiekt Sportowo – Rekreacyjny dał możliwość dzieciom poznania oraz korzystania z nowoczesnego sprzętu fitness. Najmłodsi mieli również okazję do nauki podstaw boksu, a największą frajdę sprawiło założenie rękawic i oddanie kilku ciosów na tarczę. Dzieci miały także możliwość zapoznać się z kortami, zasadami i oczywiście grą w squasha!

To były naprawdę udane wakacje!