Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest środa 18 maja
Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Robert Więckiewicz w Trzebnicy

Na zaproszenie Marka Długozimy – Burmistrza Gminy Trzebnica, 15 listopada, w drugim tygodniu premiery filmu „Ukryta gra”, Kino Polonia 3D gościło wspaniałego, polskiego aktora - Roberta Więckiewicza.

8 listopada, na ekranach polskich kin ukazał się mistrzowski thriller w reżyserii Łukasza Kośmickiego, pod tytułem „Ukryta gra”. Film ten doczekał się międzynarodowej obsady, a w jednej z głównych ról, obok Billa Pulmana – znanego między innymi z roli prezydenta w „Dniu niepodległości” – wystąpił wyśmienity, polski aktor – Robert Więckiewicz.

Wieczór 15 listopada otworzył seans „Ukrytej gry”. Na widowni zasiadło blisko 300 widzów. Po półtoragodzinnej emocjonującej projekcji, burmistrz Marek Długozima przywitał na sali kinowej oczekiwanego przez wszystkich gościa - Roberta Więckiewicza. Spotkanie moderowała Barbara Ulatowska – koordynator Kina Polonia 3D, zadając aktorowi kilka pierwszych pytań, na które chętnie i obszernie odpowiadał. Swoje przysłowiowe „5 minut” mieli również widzowie, którzy przy pomocy bezprzewodowego mikrofonu krążącego po sali, zadawali nurtujące ich pytania.
Robert Więckiewicz w ciekawy sposób opowiadał o procesie tworzenia filmu i robiących wrażenie efektach pracy Allana Starskiego, wybitnego scenografa, który w 1993 roku otrzymał Oscara za scenografię do filmu „Lista Schindlera”. W „Ukrytej grze” nie brakuje smaczków scenograficznych większego i mniejszego kalibru, zaczynając od sekretnych przejść w Pałacu Kultury i Nauki, a kończąc na ruinach przed budynkiem, których fizycznie już nie ma. Ciekawostką jest, że na prośbę Starskiego wstrzymano wyburzanie pozostałej części ruin na czas kręcenia ujęć do filmu. Robert Więckiewicz bardzo chwali i ceni sobie współpracę z odtwórcą głównej roli Billem Pullmanem, wspominając jego pozytywne wrażenia z pobytu w Polsce oraz pracy na planie. Film „Ukryta gra” ma swój specyficzny, niepowtarzalny klimat. Widzowie oceniają go w większości jako bardzo „amerykański”, porównując do starych, „Bondowskich” filmów. Mimo, że w „Ukrytej grze” brak widowiskowych pościgów i strzelanek, akcja praktycznie bez przerwy trzyma w napięciu. Robert Więckiewicz, w odpowiedzi na jedno z pytań widzów, opowiadał również o konsekwencjach pracy aktorskiej, wiążącej się z emocjami, które stają się udziałem osoby odgrywającej tragiczną rolę. Aktor, by dobrze zagrać, powinien starać się poczuć to, co osoba, którą ma się stać. Czasem udaje się o tym zapomnieć, czasem takie emocje zostawiają gdzieś we wnętrzu swoisty ślad. Pytań od widzów nie było końca. Na zakończenie spotkania, burmistrz Marek Długozima, podziękował Robertowi Więckiewiczowi za przybycie i poświęcony czas. Gratulując mu osiągnięć, wręczył pamiątkowe, trzebnickie filiżanki dla niego oraz jego żony. Gromkie brawa stanowiły wyraz głębokiego podziwu i aprobaty publiczności wobec aktora. Po spotkaniu, można było zdobyć autograf i zrobić sobie zdjęcie z Robertem Więckiewiczem.