Trzebnickie obchody Niedzieli Palmowej
Niedziela Palmowa zwana również Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczyna Wieki Tydzień – najważniejszy okres liturgiczny w kościele katolickim, zwiastujący nadejście Wielkanocy. Od wielu lat na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy gmina Trzebnica organizuje uroczystą Paradę Palm Wielkanocnych połączoną z kiermaszem świątecznym. To jedyny taki dzień w roku, kiedy można podziwiać barwne, bogato zdobione palmy o imponujących rozmiarach przygotowane przez mieszkańców gminnych sołectw.
Trzebnickie obchody Niedzieli Palmowej zostały zainicjowane w 2014 roku przez burmistrza Marka Długozimę i na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń organizowanych w gminie Trzebnica. W tym roku Niedziela Palmowa obchodzona była 2 kwietnia. Tradycyjnie początek uroczystości miał miejsce na trzebnickim deptaku. To właśnie stąd wyruszyła radosna procesja prowadzona przez Trzebnicką Orkiestrę Dętą. Mieszkańcy sołectw z wysoko niesionymi palmami, przemierzając ulice miasta udali się do Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej na mszę świętą. Przed wejściem do bazyliki uczestników parady przywitał proboszcz parafii ks. Piotr Filas SDS, który następnie poświęcił wszystkie przyniesione palmy.
Burmistrz Marek Długozima podkreślił, że nie wyobraża sobie Niedzieli Palmowej bez parady palm i kiermaszu świątecznego. – Jak wiemy, w polskiej tradycji ludowej, Niedziela Palmowa zajmuje szczególne miejsce, bowiem wprowadza nas w obchody Triduum Paschalnego kończącego się Zmartwychwstaniem Chrystusa. Organizacja Parady Palm Wielkanocnych w Trzebnicy to wieloletnia tradycja stanowiąca okazję nie tylko do przeżywania ważnego wydarzenia religijnego, ale też wzmacniająca więź społeczną i kulturową między mieszkańcami. Jako gospodarz gminy Trzebnica jestem dumny, że ta piękna inicjatywa cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Społeczności wiejskie chętnie angażują się w przygotowania, co widać podczas tegorocznych obchodów, bowiem aż 23 sołectwa przygotowały przepiękne palmy. To pokazuje, jak ta tradycja mocno zakorzeniała się w naszym lokalnym środowisku. W tym miejscu chciałbym złożyć serdeczne podziękowania mieszkańcom sołectw z sołtysami na czele za tak liczny udział, ich zaangażowanie i trud włożony w organizację Parady Palm Wielkanocnych i kiermaszu świątecznego. To przede wszystkim oni budują atmosferę tego wydarzenia. Sołectwa tworzą palmy imponujące nie tylko rozmiarem, ale również starannie wykonanymi zdobieniami, co sprawia, że każda z nich jest wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju. Do tego dochodzą kramiki bogate w tradycyjne potrawy wielkanocne, swojskie jadło i wyroby rękodzielnicze. Takie wspólne świętowanie daje szansę na ożywienie lokalnego życia społecznego i kultywowanie polskich tradycji. Cieszę się, że wspólnie udało nam się stworzyć tak piękną tradycję, która wierzę, że będzie kontynuowana przez następne pokolenia – powiedział burmistrz Marek Długozima.
W Paradzie Palm Wielkanocnych uczestniczył także Poseł na Sejm RP Paweł Hreniak, który podziękował za zaproszenie. – Cieszę się, że mogę być częścią tego pięknego wydarzenia w Trzebnicy, miejscowości, która dba o nasze wspólne dziedzictwo kulturowe. Pielęgnowanie tradycji polskich jest w dzisiejszych czasach niezwykle potrzebne i ważne dla nas, dla naszych rodzin i naszego kraju. Gratuluję i dziękuję panu burmistrzowi oraz mieszkańcom za to, że podtrzymują tę wspaniałą tradycję Niedzieli Palmowej – powiedział poseł Paweł Hreniak.
Trzebnicki deptak wypełniły tłumy mieszkańców, którzy przyszli podziwiać wyjątkowe palmy, a także zakupić ozdoby świąteczne, takie jak pisanki, stroiki, zajączki i mnóstwo innych wyrobów związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Nie zabrakło również tradycyjnych potraw wielkanocnych i swojskiego jadła. Był żurek, sałatki, ciasto, mazurki, kiełbasa i wędliny. Całe wydarzenie uświetnił występ Chóru Trzebnickiego, Zespołu Ludowego „Brzykowianie” oraz Trzebnickiej Orkiestry Dętej.
Tegoroczne obchody Niedzieli Palmowej zostały wzbogacone o Konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną zorganizowany przez Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimę. Komisja konkursowa w składzie: Lech Taraszczuk - Radny Rady Miejskiej, Marta Przetakiewicz - kierownik Działu Kultury, Kina i Widowisk oraz Aleksandra Iwańska, pracownik GCKiS, miała wyjątkowo trudne zadanie, ponieważ poziom wykonania palm był bardzo wysoki. – Wszystkie palmy to prawdziwe dzieła sztuki, wykonane z niezwykłą starannością i dbałością o każdy szczegół i tak naprawdę każda z nich zasługuje na wyróżnienie. Ostatecznie po podliczeniu punktów tytuł najpiękniejszej palmy wielkanocnej otrzymała palma z miejscowości Domanowice. Drugie miejsce zdobyła palma z Małuszyna, zaś trzecie miejsce zajęła palma z Brzykowa – podsumował przewodniczący komisji konkursowej Lech Taraszczuk.
Dodatkowo konkurs na najpiękniejszą palmę zorganizowała Dolnośląska Izba Rolnicza, która również przyznała pierwsze miejsce palmie z Domanowic, drugie miejsce zdobyła palma z sołectwa Brzezie, a trzecie palma z Cerekwic. Nagrody wręczyli prezes DiR Ryszard Borys i Przewodniczący Rady Powiatowej DiR w Trzebnicy Henryk Kowalik.
Radości z otrzymanej nagrody nie krył Stanisław Krawiec, sołtys Małuszyna, który podkreślił, że przygotowanie palmy wielkanocnej buduje poczucie przynależności do wspólnoty wiejskiej. – Bardzo się cieszę, że nasz wysiłek został zauważony i doceniony. To wyróżnienie z pewnością da nam motywację do dalszego działania. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli przy robieniu palmy, mieszkańcom wsi i Siostrom Boromeuszkom, które zawsze chętnie wspierają nasze inicjatywy – powiedział sołtys Stanisław Krawiec.