Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest poniedziałek 27 marca
Imieniny: Ernesta, Jana, Marka
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Partnerska parada

Niezwykłe widowisko muzyczno-taneczne, klimatyczne miejsce i rodzinna atmosfera. Tak wyglądała VIII Parada Orkiestr Dętych, jaka odbyła się 10 czerwca na scenie między Trzebnickimi Stawami. Zbiegła się ona w czasie z wizytą delegacji z partnerskiego miasta Kitzingen z nadburmistrzem Siegfriedem Mullerem na czele. Dlatego udział w niej wzięła również The Big Kitz Band.  Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Marek Długozima.

W tym roku po raz pierwszy zaprezentowała się działająca od niespełna dwóch lat, Dziecięca Orkiestra Dęta z Gminnej Szkoły Muzycznej im. prof. Edmunda Kajdasza z Trzebnicy. Jak zapewnił opiekun grupy Tomasz Świńczyk- dyrygent, zawodowy muzyk i pedagog ze wspomnianej szkoły, był to ich sceniczny debiut. Młodzi muzycy zagrali trzy utwory, w tym jeden z Trzebnicką Orkiestrą Dętą, oddając tym samym scenę swoim starszym kolegom.

Jak podkreślił Burmistrz Marek Długozima, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zdolna młodzież z Gminnej Szkoły Muzycznej, już niebawem zasili szeregi Trzebnickiej Orkiestry Dętej, dlatego tym bardziej cieszy się z faktu podjęcia pięć lat temu decyzji o utworzeniu Gminnej Szkoły Muzycznej w Trzebnicy.

Powiedzieć, że tego dnia zaprezentowano bogaty repertuar muzyczny, to za mało. Zgromadzona publiczność była pod ogromnym wrażeniem gry Trzebnickiej Orkiestry Dętej, która zagrała takie utwory jak: Quando, Quando; TeQuila, Red Roses i wiele innych, przy których nogi same rwały się do tańca, zwłaszcza najmłodszym.

Tego dnia zaprezentowały się również Trzebnickie Mażoretki, które pod kierunkiem instruktorek Katarzyny Krettek oraz Soni Stachury, nabrały większej pewności siebie i z ogromnym entuzjazmem prezentowały skomplikowane układy, kradnąc tym samym serce widowni.

Następnie na scenie wystąpił gościnnie The Big Kitz Band. Jak podkreśla kierujący grupą Jürgen Faas, zespół tworzą muzycy amatorzy, których połączyła miłość do dźwięków i rytmów. Przypomnijmy, że The Big Kitz Band wystąpił w Trzebnicy 4 lata temu, podczas XXXV Trzebnickiego Święta Sadów. Wtedy ich występ został równie entuzjastycznie przyjęty.

- Jest mi niezmiernie miło, że w tegorocznej Paradzie Orkiestr Dętych wystąpiły nie tylko trzebnickie orkiestry dęte, ale również niezwykły popis umiejętności dała orkiestra The Big Kitz Band z Kitzingen. - powiedział burmistrz Marek Długozima i dodał -  Mogę śmiało powiedzieć, że kiedy 9 lat temu podpisywaliśmy porozumienie między naszymi miastami, nawet nie przypuszczałem, że będzie się ono tak wspaniale rozwijać zarówno w wymiarze społecznym, historycznym, biznesowym jak i kulturalnym. Teraz możemy śmiało powiedzieć, że łączy nas nie tylko św. Jadwiga, ale również muzyka.

Również nadburmistrz Kitzingen Siegfried Muller nie krył swojego zadowolenia: - Wielkimi krokami zbliża się jubileusz 10 lat współpracy partnerskiej pomiędzy Trzebnicą w Kitzingen. Zawsze, gdy przyjeżdżamy do Trzebnicy, czujemy się tu bardzo dobrze ugoszczeni. A kolejne lata pokazują, jak wspaniałą pracę wykonuje tu mój przyjaciel burmistrz Marek Długozima. Każda wizyta, to coraz piękniejsze miasto, w którym żyją wspaniali ludzie. Dzisiejsza impreza, to tylko kolejne potwierdzenie waszej perfekcji, można by powiedzieć, że niemieckiej. Dziękujemy, że możemy tu być i za rok zapraszamy na jubileusz do Kitzingen.