Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest sobota 01 kwietnia
Imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Rodzinne Świętowanie

Średniowieczne miasteczko pełne atrakcji pojawiło się 2 czerwca na placu pielgrzymkowym. Tak wyglądał finał VI Trzebnickich Dni Rodziny, będący jednocześnie kolorowym Dniem Dziecka. 2 czerwca do wspólnego świętowania zaprosił burmistrz Marek Długozima. Nie zabrakło licznych atrakcji, a najmłodsi mogli skorzystać m.in. ze średniowiecznej karuzeli, nauczyć się wypiekać tradycyjny chleb czy zawalczyć na miecze.

Tradycyjnie już obchody Dnia Dziecka w Trzebnicy rozpoczął Marsz Rodzinny. Wzięły w nim udział trzebnickie rodziny z dziećmi, maskotka z Super Kotem, a także zespół mażoretek – niedawnych brązowych medalistek Mistrzostw Polski, które zakończyły przemarsz wspaniałym pokazem tanecznym.

- Świetnie się bawimy dzisiaj na Placu Pielgrzymkowym. Wzięliśmy udział w przemarszu, a teraz idziemy po watę cukrową, którą zjemy w kolejce na „dmuchańce” – mówiła pani Ania, mama małego Michała, który z kolei bardzo chciał usiąść za sterami szybowca: - Widziałaś mamo? Tam stoi taki duży i prawdziwy – mówił podekscytowany. I faktycznie tego dnia, dzięki grupie trzebnickich modelarzy, którzy rokrocznie uczestniczą w rodzinnym świętowaniu, można się było poczuć jak prawdziwi piloci. Jednym z ważniejszych momentów popołudnia był Bieg Rodzinny. Całe rodziny otrzymały pamiątkowe medale, a nagrodę z rąk burmistrza Marka Długozimy na scenie odebrali Oliwier Sądkiewicz i jego wujek Dominik Nakonieczny, którzy trasę pokonali najszybciej.

Burmistrz pogratulował zwycięzcom i życzył wszystkim dobrego czasu spędzonego w rodzinnej atmosferze: - Rodzina to fundament naszego społeczeństwa. Mając tę świadomość podejmuję wiele działań, które mają na celu wzmocnienie i podniesienie roli rodziny w naszym życiu. Powołałem m.in. program Trzebnickiej Rodziny 3+. Jako jedna z pierwszych gmin dołączyliśmy do Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Stale dbam też o rozwój infrastruktury - tak powstają nowe szkoły, place zabaw, parki, czy tereny rekreacyjne jak najnowsza inwestycja przy ul. Czereśniowej. Stąd też sześć lat temu powołałem do życia Trzebnickie Dni Rodziny wierząc, że będzie to czas dla nich, że w dzisiejszym, zaganianym społeczeństwie, Dni Rodziny będą chwilą oddechu i momentem na wspólne bycie. Życzę udanego i rodzinnego świętowania! – zakończył.

Na scenie zaprezentowali się laureaci Biedronki: Maria Wacławek i Julia Krzywicka z piosenką „Kolorowe dzieci”, Karol Rączka z piosenką "Wiosenne cha cha", Zuzanna Tass z utworem "Piosenka drewnianych lalek". Również dzieci z Sekcji Wokalnej działającej w GCKiS, którą prowadzi Beata Bielska pokazały swój talent. Julita Grochala zaśpiewała cover hitu „Małomiasteczkowy” Dawida Podsiadło, a  Julia Piech piosenkę "Nie bój się chcieć". Wszyscy występujący zebrali gromkie brawa.

Tego dnia na rodziny czekały liczne atrakcje. W Miasteczku Rodzinnym znalazły się m.in. zabawy i konkurencje sportowe tj. mini siatkówka, tenis, chińczyk, domino, tor przeszkód, zabawy z szarfami gimnastycznymi oraz stoisko Gminnego Klubu Sportowego Polonia Trzebnica. Dla najmłodszych przygotowano ogródek animacyjny z klockami, piłkami i zabawkami. Jak co roku Miejska i Gminna Biblioteka w Trzebnicy zorganizowały strefę książki, a w niej atrakcje zarówno dla dzieci jak i rodziców. Nie zabrakło także pyszności, które zaserwowała artKawiarnia. Były ciasta, wypieki, orzeźwiające lemoniady oraz smoothie. W tym roku mogliśmy również skosztować kawy z pierwszej w naszym regionie trzebnickiej palarni El Gato. Niespodzianką były także darmowe lody ufundowane przez Cukiernię Beza. Ważnym punktem programu było ogłoszenie wyników Trzebnickiego Budżetu Obywatelskiego 2019. W tym roku głosami mieszkańców Gminy Trzebnica wybrany został projekt nr 1 pod nazwą: "Chodnik dla pieszych w Ujeźdźcu Małym". Zdobył łącznie 1666 głosów.

Zapraszamy już za rok na VII. Trzebnickie Dni Rodziny!