Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest środa 18 maja
Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Tradycja zachwyca

14 kwietnia Trzebnica była pełna świątecznych akcentów, wszystko za sprawą Kiermaszu połączonego z Paradą Palm Wielkanocnych, który już tradycyjnie miał miejsce w Niedzielę Palmową na trzebnickim deptaku. W tym roku 24 sołectwa przygotowały specjalne palmy, a na odwiedzających czekało czternaście kramików, na których znalazły się m.in. pisanki, świąteczne stroiki, kurczaczki, króliczki, tradycyjna babka, makowiec oraz artystyczne rękodzieło.

Wszystkich zebranych przywitał burmistrz Marek Długozima: - Bardzo się cieszę, że odpowiedzieliście Państwo na moje zaproszenie i tak licznie zgromadziliście się na trzebnickim deptaku. Dziś Niedziela Palmowa, która w kościele katolickim rozpoczyna Wielki Tydzień. Ta uroczystość ma wymowę radosną, gdyż rozpoczyna przebieg wydarzeń, przez które dokonało się zbawienie świata. Niech te piękne palmy wielkanocne, przygotowane przez sołectwa, które tu dzisiaj możemy podziwiać, na znak wjazdu Jezusa do Jerozolimy, będą triumfalnie zaniesione w uroczystej procesji na mszę świętą do bazyliki - powiedział burmistrz. Podziękował jednocześnie wszystkim zaangażowanym w przygotowanie kiermaszu: - Dziękuję zwłaszcza sołectwom, które przygotowały nie tylko te imponujące palmy, ale również kolorowe kramiki, na których znaleźć można świąteczne potrawy. Jestem dumny z was i waszego zaangażowania oraz tego, że zawsze mogę na was liczyć. Zapraszam wszystkich do wspólnej procesji w asyście Trzebnickiej Orkiestry Dętej, na mszę świętą do Bazyliki św. Jadwigi Śląskiej, gdzie te wspaniałe palmy zostaną poświęcone – zakończył burmistrz, a kolorowa parada ruszyła w kierunku Bazyliki św. Jadwigi, gdzie mszę św. sprawował ks. dziekan Jerzy Olszówka SDS.

Jedną z najpiękniejszych palm przygotowało podobnie jak przed rokiem sołectwo Domanowice. - Nasze sołectwo już drugi rok z rzędu zajęło pierwsze miejsce w konkursie na najładniejszą palmę w Wystawie Stołów Wielkanocnych w Obornikach Śląskich. To potwierdza, że trud naszych gospodyń włożony w realizację tej spektakularnej palmy opłaca się. Dziś dumnie prezentujemy ją na trzebnickim deptaku – powiedział sołtys Domanowic i radny Rady Miejskiej Zenobiusz Modliborski.

Na odwiedzających kiermasz czekało wiele atrakcji, w tym m.in. występy zespołów ludowych Brzykowianie z Brzykowa i Mozaika ze Skarszyna oraz przedstawienie teatralne pt. „Brzydkie czy ładne” uczestników sekcji teatralnej Jednorożec. Dla najmłodszych mieszkańców przygotowany został świąteczny ogródek, w którym dzieci wykonywały kolorowe pisanki, rozwiązywały wielkanocną krzyżówkę. Częstowały się także czekoladowymi jajeczkami. Każdy z mieszkańców otrzymał także miły upominek w postaci małej wielkanocnej babeczki. – Jestem tu już trzeci rok z rzędu i za każdym razem zachwycam się pięknym kolorytem Świąt Wielkanocnych w Gminie Trzebnica. Można tu zaopatrzyć się w wiele regionalnych przysmaków, ale także nabyć niebanalne świąteczne ozdoby – mówi pan Henryk, a inny z odwiedzających dodaje: - Jeśli jest się na trzebnickim deptaku w Niedzielę Palmową, to można poczuć klimat zbliżających się świąt jak nigdzie indziej. Wspaniałe miejsce w centrum wspaniałego miasta, a do tego jeszcze Ci wszyscy uśmiechnięci i życzliwi ludzie! Czego chcieć więcej?

Maria Barbara Ciepluch cieszy się z kolei, że nowa świetlica dała dodatkowe możliwości w organizacji stoiska sołectwa Księginice: - Nowe miejsce integracji, świetlica, która została otwarta w połowie ubiegłego roku dała nam wielkie pole do działania. Mamy miejsce, gdzie możemy się spotkać i wspólnie pracować, czego efektem jest piękna palma i wspaniałe stoisko. Dziękuję wszystkim zaangażowanym mieszkańcom.

Wśród licznych przedstawicieli sołectw zauważyć można było również nowych sołtysów. Wśród nich była m.in. Agnieszka Zagwojska z Boleścina: - Nasze sołectwo jest małe, ale staramy się działać prężnie. Można u nas zaopatrzyć się w: kiełbasę, kaszankę, buraczki z chrzanem, serniki, mazurki, babki wielkanocne, kolorowe muffinki, przepiękne stroiki i wiele innych rzeczy, które „schodzą” jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Do domu wracamy pustym autem z zapałem do pracy przed kolejnym świętem.

Tego dnia dopisała zarówno pogoda jak i odwiedzający, a kolejny kiermasz już za rok!