Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest środa 19 stycznia
Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Narodowe Czytanie 2019

Już po raz siódmy na obszarze całej Polski zorganizowana została akcja pn. „Narodowe czytanie” pod honorowym patronatem pary prezydenckiej RP Andrzeja Dudy oraz Agaty Kornhauser-Dudy.  Para prezydencka osobiście angażuje się w popularyzację czytelnictwa i promowanie piękna polskiej literatury.

Akcja organizowana jest od 2012 roku i została zainicjowana wspólną lekturą „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W zeszłym roku – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, para prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. W tym roku wybór padł na nowele. Wśród autorów tej niewielkiej, ale wymagającej stylistycznie formy literackiej, wymienić należy m.in. Elizę Orzeszkową, Henryka Sienkiewicza czy też Stefana Żeromskiego. Właśnie ich utwory wybrane zostały do publicznej prezentacji. Usłyszeliśmy fragmenty „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Rozdziobią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego oraz „Sachem” Henryka Sienkiewicza. Dodatkowo wybrano fragment autorstwa Bruna Schulza ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą” pt. „Mój ojciec wstępuje do strażaków”, jak również próbkę prozy Władysława Stanisława Reymonta pt. „Orka” i Henryka Rzewuskiego („Sawa” z cyklu „Pamiątki Soplicy”).

Spotkanie zorganizowane z inicjatywy burmistrza Marka Długozimy odbyło się wyjątkowo w poniedziałek 9 września. Analogicznie do poprzedniego roku wykorzystano wnętrze miejskiego ratusza, a słuchacze mogli zanurzyć się we frazy literackie wśród pięknych kompozycji kwiatowych. Po przywitaniu gości przez kierownika Miejskiej i Gminnej Biblioteki w Trzebnicy Izabelę Jaworską, odczytany został list prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym – wyjaśniając wybór tegorocznych tekstów do ogólnopolskiego „Narodowego Czytania”, podkreślił, że „…zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”.  Wybrane fragmenty dokładnie potwierdziły powyższe słowa, a publiczne czytanie zainicjował burmistrz Marek Długozima. Za jego przykładem poszli kolejni znakomici goście. Usłyszano fragmenty prozy w wykonaniu Sekretarza Gminy Trzebnica Daniela Buczaka, Naczelnika Wydziału Oświaty Krystyny Haładaj i stałych czytelników biblioteki miejskiej: Alicji Grzesik, Aleksandry Juniewicz, Daniela Maśluka i Dariusza Zajączkowskiego. Nowele odczytali także przybyli tego dnia nauczyciele z trzebnickich szkół podstawowych: Alicja Stręk-Tworek, Bożena Sadownik, Joanna Jędrzejczyk oraz Agnieszka Drohomirecka, którym towarzyszyli wybrani uczniowie.