Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest piątek 31 marca
Imieniny: Balbiny, Kamila, Kornelii
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

JAZZOGRAFIE - wernisaż wystawy

Galeria Parter GCKiS w Trzebnicy gości wystawę fotografii Lecha Basela, znanego wrocławskiego miłośnika fotografii jazzowej. ,,Jazzografie" Lecha Basela próbują uchwycić twarz jazzu, który od czasów Gershwina jest fenomenem.W poszczególnych kadrach Basela znajdują się żywe i niepowtarzalne kształty rysowane światłem. Kompozycje jazzowe tworzą wibracje, które słyszymy.
Fotografie Basela są jak fizis żeglarza walczącego z linami od żagli. Stojąc twarzą przed jazzowymi portretami muzyków, widzimy napięcie,walkę o własny brzeg, wstrzymujemy oddech a linia horyzontu umyka w nieprzebytych ciemnościach.
Lech Basel - to wrocławski fotograf jazzowy, wyróżniony w konkursach i festiwalach. W legendarnym klubie nowojorskim Blue Note 16.06.2016 odebrał wyróżnienie w JJA Jazz Awards 2016  w prestiżowym plebiscycie amerykańskich pracowników mediów, którzy opisują i dokumentują muzykę jazzową. Po raz pierwszy wybrano zdjęcie Polaka, które trafiło do ścisłego finału. Zostało nominowane do "Fotografia Roku", razem z pięcioma innymi fotografiami z całego świata.
Lech Basel - o sobie mówi :,, jestem amatorem(...), nie stworzyłem z fotografowania ani zawodu, ani religii. Po prostu lubię fotografować. Lubię tych ludzi, jestem wśród nich i staram się uwieńczyć to na matrycy cyfrowego aparatu"(...) próbuję łapać emocje, szczególne chwile, uśmiechy, napięcia, jakieś dramaty, wybuchy emocji (...) zupełnie inaczej słucha się jazzu fotografując go a inaczej fotografuje się jazz, słuchając go..."


"Jazzografie" Lecha Basela można podziwiać w Galerii Parter GCKiS (sala F.Mułki) do końca maja 2019.
Serdecznie zapraszamy!