Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest sobota 01 kwietnia
Imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Trzebnicki Festiwal Tradycji i Obrzędów 2018

W dniach od 6 XII 2018 do 30 I 2019 roku w Gminnym Centrum Kultury i Sportu trwa Trzebnicki Festiwal Tradycji i Obrzędów 2018 pod honorowym patronatem pana Marka Długozimy – Burmistrza Gminy Trzebnica.
W ramach Festiwalu przygotowaliśmy dwie wystawy bożonarodzeniowe:
 

W Galerii Parter można zobaczyć wystawę malarstwa wielkofomatowego dzieci z Pracowni Malarstwa pt. ,,Gwiazdki i gwiazdeczki". Każda z prac zachwyca odbiorców artystyczną dziecięca interpretacją rozgwieżdżonego nieba w wigilijną noc.

Kolejna ekspozycja to pełna zapachów i tajemnic wizualizacja znajdująca się w Galerii Poddasze pn. „Święta Bożego Narodzenia w polskim domu” przygotowana przez Łucję Kołodziejczyk.
Na wizualizację polskiego Bożego Narodzenia składają się kolekcje porcelany, szkła oraz innych przedmiotów użytkowych pochodzących ze starej polskiej kuchni, a także zabytkowe akcesoria łazienkowe, piękne haftowane obrusy i serwety kołeczkowe. Dziadki do orzechów, „fruwające” anioły i śnieżnobiałe bałwanki już od progu witają gości. Właścicielem kolekcji jest pani Wiesława Taraszczuk ze Skoroszowa.
Pierwsze spotkanie w obrębie wystawy „Święta Bożego Narodzenia w polskim domu” odbyło się 7 grudnia 2018 roku. Przy świątecznych stołach, choince i kołysce zawieszonej u powały polskiego domu kultury, rodzina państwa Taraszczuków spotkała się z ponad dwustoma zaproszonymi gośćmi ze Skoroszowa, Trzebnicy i okolic oraz z Wrocławia.

Oprawę muzyczną w formie kolęd przygotowały Barbara Ulatowska i Aleksandra Kuriata. Smaczne pierniki i świąteczne ciasta upiekły panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Skoroszowa, których n.b. piękne ludowe stroje stanowiły efektowne dopełnienie staropolskiego klimatu.

Zapraszamy wszystkich miłośników świąt Bożego Narodzenia do przestrzeni wywołującej zadumę nad często zapomnianymi, a jakże pięknymi tradycjami i zwyczajami świątecznymi!