Wystawę zdjęć autorstwa Wandy Rutkiewicz, jednej z najwybitniejszych światowych himalaistek, będzie można od piątku 17 lutego 2023 roku oglądać w Galerii Trzebnickiej. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00. Patronat honorowy nad wystawą objął Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima.

 

4 lutego 2023 roku himalaistka obchodziłaby swoje 80. urodziny. Niestety, góry upomniały się o Nią wcześniej i nie pozwoliły Jej dożyć tego wieku. Pamięć jednak o tej odważnej i wybitnej Polce jest wciąż żywa.

Jej dokonania sportowe są doskonale znane w Polsce i na świecie. 16 października 1978 roku jako trzecia kobieta i pierwsza Polka zdobyła najwyższy wierzchołek Ziemi – Mount Everest. Osiem lat później jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła szczyt K2.

Wystawa zaprezentuje mniej znany – lecz równie wybitny – talent fotograficzny himalaistki, czego dowodem są znakomite zdjęcia z jej kolejnych wypraw.

W przestrzeni galerii można będzie obejrzeć czarno-białe fotografie najwyższych szczytów świata, m.in. Mount Everestu, K2, Gaszerbrumów, Czo Oju, Annapurny, Makalu. Rutkiewicz fotografowała góry jako ich zdobywca, będąc z nimi sam na sam na wysokości kilku tysięcy metrów ponad poziomem morza. W skrajnie trudnych warunkach powstały fotografie  doskonałe artystycznie, ujmujące surowym pięknem i precyzyjnym kadrem. Jest to wyjątkowa okazja, by spojrzeć na góry oczami Wandy Rutkiewicz.

Widzowie będą mogli też zobaczyć fragment „Polskiej Kroniki Filmowej” z 1978 roku, gdzie zarejestrowano powitanie himalaistki na lotnisku po zdobyciu przez nią najwyższego szczytu Ziemi, jej wspomnienia o tym wydarzeniu i o uczuciach, jakie mu towarzyszyły, jak również wypowiedź jej mamy – Marii Błaszkiewicz.

Ponadto dostępne będą dodatkowe materiały poświęcone Rutkiewicz: utwory z płyty Ewy Landowskiej „Flying Mountains”, która  powstała z fascynacji górami i jej osobą; wiersz Tadeusza Różewicza pt. „Gawęda o spóźnionej miłości”; wiersz trzebnickiej poetki Danuty Kamińskiej pt. „Wandzie Rutkiewicz” oraz zdjęcie Sandry Korczak przedstawiające mural znajdujący się we Wrocławiu, upamiętniający znaną wrocławiankę.

Kurator wystawy, Jan Bortkiewicz, również fotograf, znał himalaistkę osobiście, przyjaźnił się z nią i miał okazję wykonać kilka jej portretów, które również będą pokazane na wystawie. Tak o niej mówi:

„Mając sześć lat, poszła do drugiej klasy. Była najlepszym studentem wśród sportowców i najlepszym sportowcem wśród studentów. Była w kadrze narodowej siatkarek. Była kierowcą rajdowym. Była jedną z najlepszych himalaistek świata. Była pierwszą kobietą, która zdobyła szczyt K2. Była pierwszą osobą z Polski, która stanęła na najwyższym szczycie Ziemi. Była autorką książek i filmów dokumentalnych. Powstają o niej książki, filmy, prace naukowe, utwory muzyczne, poezja. Dzisiaj pokazujemy Jej znakomite fotografie gór”.

Wanda Rutkiewicz (z domu Błaszkiewicz) urodziła się 4 lutego 1943 roku w Płungianach (dzisiejsza Litwa). W 1947 roku rodzina Błaszkiewiczów przeniosła się do Wrocławia. Tu Wanda rozpoczęła studia na Wydziale Łączności Politechniki Wrocławskiej (późniejszy Wydział Elektroniki). Z sukcesami  uprawiała  lekkoatletykę, m.in. pchnięcie kulą, skok wzwyż, rzut dyskiem i oszczepem. W latach 1961–1965 trenowała siatkówkę, była zawodniczką pierwszoligowej Gwardii Wrocław, należała również do kadry olimpijskiej siatkarek. W tamtym okresie narodziła się jej miłość do gór. W 1961 roku kolega ze studiów, Bogdan Jankowski, zabrał  ją w Góry Sokole, leżące w paśmie Rudaw Janowickich. Tam 18-letnia Wanda wspięła się po raz pierwszy na Sukiennice. Taki był początek jej ogromnej pasji. Zaczęła od wspinaczek w Tatrach, potem były Alpy, Pamir, a jeszcze później najwyższe szczyty świata w Himalajach i Karakorum. Zdobyła osiem  z czternastu ośmiotysięczników: Mount Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. Zaginęła podczas wyprawy w masywie Kanczendzongi w Himalajach. Za oficjalną datę jej śmierci uznano 13 maja – pierwszy dzień, w którym nie nawiązano z nią kontaktu przez radiotelefon.

Wystawa będzie czynna do 17 marca 2023 roku. Wstęp wolny.

 

Organizatorzy: Gmina Trzebnica, Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy, Galeria Trzebnicka

Kurator wystawy: Jan Bortkiewicz

Współpraca kuratorska: Marta Przetakiewicz

 

wanda_plakat_www.jpeg

Przewiń do góry