Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest środa 25 maja
Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

„Aperta Fenestra” - wystawa Lecha Taraszczuka

W piątek 25 maja w przestrzeni wystawienniczej Galerii Poddasze Gminnego Centrum Kultury w Trzebnicy, burmistrz Marek Długozima dokonał uroczystego otwarcia wernisażu prac autorstwa, pochodzącego ze Skoroszowa, Lecha Taraszczuka. Wystawa zatytułowana „Aperta Fenestra” nawiązuje do łacińskiej sentencji „Fenstra aperta ust” i wiąże się z ideą sztuki jako okna otwartego na świat.

- Mam zaszczyt i prawdziwą przyjemność otworzyć tę niecodzienną wystawę. Niewielu jest tak oryginalnych twórców i to szczęście, iż przypadło nam w udziale mieć na obszarze naszej małej Ojczyzny jednego z nich. Gratuluję osiągniętych sukcesów, podziwiam za obecne prace i życzę, by światło okien, które wpadło w przestrzeń życia Lecha Taraszczuka, towarzyszyło dalej jego twórczej drodze - powiedział burmistrz.  Następnie kurator wernisażu – Łucja Kołodziejczyk, wprowadziła merytorycznie odbiorców w tematykę wystawy, przybliżając także sylwetkę i osiągnięcia artysty.

Lech Taraszczuk jest pasjonatem rzeźbienia w drewnie, a do prezentacji swoich prac wykorzystuje wiele oryginalnych rozwiązań – m.in. stare zabytkowe ramy okienne, którym przywraca „drugie życie”.  Główną tematyką prac jest przyroda ziemi trzebnickiej, artystyczna wizja otaczającego nas świata z mocnym akcentem ludycznym. Szczególnym sentymentem twórca darzy ptaki, a wykonany przez niego bocian z szyszki stanowił ozdobę polskiej ekspozycji podczas wystawy EXPO 2000 w Hanowerze. Jego prace prezentowane były nie tylko lokalnie w Trzebnicy czy Miliczu, ale także w 2004 roku w Strasburgu, gdzie podczas prezentacji programu ochrony bociana białego w siedzibie Parlamentu Europejskiego, szyszkowe bociany z Gminy Trzebnica otrzymali m.in. Prezydent oraz Dyrektor Izby Turystyki Alzacji. W 2009 r. artysta brał udział w międzynarodowej wystawie ,,Filozofia pokusy" w Pietropawłowsku w Kazachstanie.

Wystawa będzie udostępniona w siedzibie GCKiS do 25 września.

 

plakat_wystawa_www.jpeg