W sobotnie popołudnie 12 maja, sala widowiskowo-kinowa Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy wypełniła się najmłodszymi mieszkańcami Gminy, a wszystko to za sprawą Gali Konkursu Piosenki Dziecięcej – Biedronka 2018. Konkurs, który objął swoim patronatem honorowym Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima, w tym roku pobił wszelkie rekordy frekwencji. W zmaganiach o nagrody udział wzięło blisko 260 dzieci.

            Konkurs „Biedronka” urósł do rangi największej dziecięcej artystycznej imprezy gminnej, której celem jest pokazanie talentów wokalnych juniorów na prawdziwej scenie. Mile widziane są zabawne, kolorowe przebrania, a oprócz umiejętności wokalnych nagradzana jest także swoboda sceniczna i charyzmatyczność wykonawców.

            Gala stanowiła uhonorowanie konkursu, do którego eliminacje odbywały się w dniach 16 i 17 kwietnia, a w tym roku wyłonienie zwycięzców było szczególnie trudne ze względu na ogromną ilość uczestników. Zadania tego podjęło się powołane przez burmistrza jury konkursu w składzie: Beata Krzenciessa z Gminnej Szkoły Muzycznej im. prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy, Michał Bednarz – absolwent Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz Aleksandra Kuriata z Gminnego Centrum Kultury i Sportu. Dzieci oceniano w dwóch kategoriach wiekowych: przedszkolnym oraz edukacji wczesnoszkolnej (kl. I-III) w kategorii solo oraz zespoły lub duety. Analogicznie do poprzednich lat przewidziano także przyznanie wyróżnień, a sponsorem wszystkich nagród był właściciel supermarketu Intermarche Benjamin Ferte.

            Uczestników i gości Gali przywitała w imieniu burmistrza Ewa Miedzwiecka – prowadząca uroczystość, która pojawiła się na scenie w przebraniu biedronki, wywołując podziw zwłaszcza u najmłodszych widzów. Występy rozpoczęły się od popisów przedszkolaków, w których przede wszystkim stawiano na dobrą zabawę i pomysłowe przebrania maluchów. Dzieci pięknie potrafiły odnaleźć się na dużej scenie, zaś o każdym małym uczestniku usłyszeliśmy kilka słów tytułem wstępu do ich popisów. Widzowie mieli okazję poznać zatem ich marzenia, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się Dnia Dziecka. Wszystkie występy dzieci nagrodzono gromkimi barwami, a następnie patron konkursu burmistrz Marek Długozima wręczył nagrodzonym oraz wyróżnionym nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

            W dalszej części oglądano zmagania starszych dzieci z klas I-III, w ramach których zaprezentowano naprawdę wysoki poziom wokalny oraz sceniczny. W repertuarze dziecięcych piosenek dominowały nieśmiertelne przeboje do wierszy Jana Brzechwy, „Mam fryzurę na cebulę” oraz piosenka z przeboju filmowego Vaiana „Pół kroku stąd”. Galę ukoronował występ Filipa Razika z SP nr 3, zwycięzcy i zdobywcy Grand Prix konkursu za brawurowe, totalnie pozbawione tremy wykonanie piosenki „Wiosna, wiosenka”. Występy cechowała też pomysłowość niektórych przebrań, np. strój czarownicy (piosenka „Czarownica z księżyca” Weroniki Wałejko). Szczegółowe wyniki konkursu wraz z repertuarem laureatów znajdują się obok.

Uhonorowanie wszystkich zwycięzców stanowiło wzruszającą chwilę, którą podsumował burmistrz: – Ten konkurs to nie tylko wielka zabawa, ale też duma z tego, jakie mamy zdolne dzieci. Tak jak uczy nas przykład programów „Od przedszkola do Opola” – o dzieci trzeba dbać, trzeba dać im szansę rozwoju i pokazania swoich umiejętności, wtedy mogą pokazać swoje talenty i rozwijać je dalej. Dlatego właśnie w Trzebnicy wybudowałem nowe przedszkole, a także nowy żłobek, do którego tak jak obiecałem przyjęte zostaną wszystkie dzieci od jednego roku do lat trzech. Naszym dzieciom nie może niczego zabraknąć do pełnego rozwoju – stąd też moje podziękowania za trud wychowawczy dla rodziców, opiekunów, wychowawców, czyli wszystkich tych, od których zależy jakość życia naszych najmłodszych mieszkańców – naszych małych „biedronek” – powiedział burmistrz. – Gratuluję jeszcze raz wszystkim uczestnikom, zwłaszcza zwycięzcom I miejsc i Grand prix. Takie właśnie występy to wstęp do późniejszej kariery muzycznej, ale też budowania każdej kariery zawodowej. To ważny dla was moment – pierwszy występ na scenie. Właśnie od tego się wszystko w życiu zaczyna – od pierwszego wspólnego występu, przełamania tremy, od pierwszych przyjaźni, potem współpracy zawodowej. To buduje naszą wspólnotę – zakończył.

            Przy okazji burmistrz przypominał o pięknej inicjatywie Ośmiu Wspaniałych Gminy Trzebnica, związanej z filantropią i pomaganiem innym. 3 czerwca podczas finału Dni Rodzin zbierane będą artykuły szkolne. – Ponawiam prośbę o czynny udział rodziców i Waszych dzieci w powyższej akcji – powiedział Marek Długozima. Zadowolona z konkursu trzebnicka Biedronka odleciała, by spotkać się z dziećmi dokładnie za rok.

 

Przewiń do góry