W piękną, słoneczną niedzielę 29 maja, w sali kinowo-widowiskowej Gminnego Centrum Kultury odbył się Koncert Galowy laureatów Festiwalu Piosenki Dziecięcej Biedronka 2016. Dumni rodzice, dziadkowie i nauczyciele naszych najmłodszych i rozśpiewanych mieszkańców gminy licznie przybyli na ich występ. Wydarzenie objął honorowym patronatem burmistrz Marek Długozima.

Punktualnie o godz. 16 kurtyna odsłoniła się, a na scenie czekała już Nadia Cichy,  która pięknie wyrecytowała wiersz Jana Brzechwy pt. "Żuk". Teatralny występ uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy wprowadził odpowiedni nastrój do nowoczesnej sali kinowo-widowiskowej, w której już za chwilę mieli pojawić się najmłodsi trzebniccy wokaliści. Prowadząca koncert Paulina Franczak-Orłowska, pracownik GCK, w imieniu burmistrza Marka Długozimy powitała serdecznie wszystkich gości oraz w kilku słowach podsumowała przesłuchania, które odbyły się w dniach 11-12 maja. Wzięły w nich udział prawie wszystkie placówki szkolne i przedszkolne z terenu gminy Trzebnica, a zainteresowanie i wysoki poziom wykonawczy zaskoczyły organizatorów. Wyłonionych zostało łącznie 41 wykonawców w kilku kategoriach wiekowych z podziałem na solistów i duety.

Na pięknie przystrojoną scenę przy dźwięku fanfar została zaproszona pierwsza, najliczniejsza grupa solistów - przedszkolaków. Daniel Buczak, sekretarz gminy, w imieniu burmistrza Marka Długozimy pogratulował im i wręczył nagrody i dyplomy, a następnie każdy wykonywał swój utwór w kolejności od wyróżnień do I miejsc. Wszystkie wykonania były urocze, a wymyślne stroje dodawały im artystycznego sznytu. Na szczególną uwagę zasługuje tu inscenizacja do piosenki Janiny Skroburskiej w wykonaniu kolegów i koleżanek z przedszkola: Niny Kruszony, Poli Wabnic, Alicji Janusiewicz i Kornela Czternastka. Po solistach przyszedł czas na przedszkolne duety. Tu również nie brakowało wymyślnych kreacji i słodyczy płynącej z ust rozśpiewanych maluchów. Usłyszeć można było standardy przedszkolne, czyli "Kolorowe kredki", "Kaczkę dziwaczkę" czy "Puszka Okruszka", ale nie zabrakło też mniej znanych piosenek, jak "Ser z malinami" czy "Smok wawelski". Wszystkie nagradzane były gromkimi brawami. Na koniec występów każda grupa ustawiała się do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Kolejną grupę stanowili wyłonieni w dodatkowej kategorii wiekowej (6-7 lat) soliści i duety.

Po przedszkolach przyszedł czas na szkoły. Tę część finału Biedronki 2016 otworzył swoim występem Mateusz Orleański, laureat nagrody Grand Prix. Jego brawurowe wykonanie utworu pt. "Nadzieja ma kolor zielony" zachwyciło publiczność. Zaraz po nim prezentowali się kolejni nagrodzeni. Jak to przy starszych uczestnikach bywa, pojawił się i nieco poważniejszy repertuar. Ta część Biedronki była bardzo zróżnicowana, a poziom bardzo wysoki, szczególnie w klasach I-III. Odważne i czasami poważne utwory, takie jak "Piosenka drewnianych lalek" w aktorskim wykonaniu Natalii Kochmańskiej czy nowatorskie "Słowo" zaśpiewane przez Kingę Świat wprowadziły nowy, ale równie ciekawy klimat do tego festiwalu.

Warto dodać, że oprawę audio tego wydarzenia zapewniło studio SeeVoice z Wrocławia, zaś słodkie upominki podczas przesłuchań ufundowała firma Ulmar z Trzebnicy.

 

Przewiń do góry