Jazz nad Odrą jest jednym z najważniejszych i najstarszych polskich festiwali jazzowych. Nad swoją renomą pracował przez ostatnie 53 lata, wyłaniając wielu znakomitych polskich jazzmanów i promując różne gatunki jazzu. Już od 11 lat Trzebnica jest miastem partnerskim tego wydarzenia, dzięki czemu liczna i stale powiększająca się grupa lokalnych miłośników jazzu mogła po raz kolejny uczestniczyć w  festiwalu Jazz nad Odrą w Trzebnicy.

W piątek 28 kwietnia w sali kinowo-widowiskowej oraz artKawiarni w ramach 11 edycji Jazzu nad Odrą w Trzebnicy odbyły się koncerty i jam session. Jako pierwszy na scenie pojawił się PG Trio, czyli Patrycjusz Gruszecki (trąbka), Kajetan Galas (organy Hammonda) i świętujący w tym roku 45-cio lecie pracy artystycznej perkusista Zbigniew „Levandek” Lewandowski. Wspólnie  zaprezentowali trzebniczanom materiał z wydanej niedawno płyty „Something About”. Autorem wszystkich kompozycji jest Patrycjusz Gruszecki. Przestrzeń sali widowiskowej została wypełniona charakterystycznym brzmieniem organów Hammonda, przeplatanym ciepłą grą trąbki i flugelhornu, a całość była podbita wyraźnym uderzeniem mistrza perkusji. Gra trio stworzyła dużo miejsca na ciekawe popisy solowe, a autorskie dźwięki spotkały się z ciepłym przyjęciem trzebnickiej publiczności.

Po koncercie głos zabrał gospodarz gminy - burmistrz Marek Długozima, który podziękował Krzysztofowi Nartowskiemu za propagowanie wśród trzebnickiej publiczności muzyki jazzowej oraz coroczne zaangażowanie w organizowany przez Gminę Trzebnica festiwal Jazz nad Odrą w Trzebnicy. Podziękowanie otrzymała także występująca po PG Trio gwiazda tegorocznej edycji wydarzenia - Kinga Głyk. Specjalny list gratulacyjny oraz album ze zdjęciami z koncertów w naszym mieście burmistrz wręczył wrocławskiemu perkusiście – Zbigniewowi Lewandowskiemu z racji jubileuszu 45-lecia pracy scenicznej, życząc kolejnych pięknych rocznic i sukcesów. „Levandek” – nie kryjąc zaskoczenia i wzruszenia - podziękował z kolei burmistrzowi za dbanie o rozwój jazzu w Trzebnicy i gościnność. „Trzebnica jest i zawsze już będzie dla mnie miejscem, które szczególnie wspominał będę niezwykle ciepło i chętnie tu wracał” – dodał na zakończenie mistrz perkusji. Głos zabrał również Krzysztof Nartowski – koordynator Jazzu nad Odrą w Trzebnicy, składając również podziękowania za owocną współpracę burmistrzowi i Zbigniewowi Lewandowskiemu.

Po przerwie technicznej na scenie pojawiła się basistka Kinga Głyk ze swoim zespołem. Towarzyszyli jej: Rafał Stępień (piano), Andrzej Gondek (gitara elektryczna) oraz ojciec, Irek Głyk (perkusja). Mimo młodego wieku (20 lat) Kinga ma na swoim koncie sporo sukcesów oraz kilka nagranych płyt. Artystka od razu złapała świetny kontakt z publicznością, a jej wirtuozerska gra przyprawiała tłum o zawroty głowy. Nie zabrakło też chwili na refleksję przy pięknych dźwiękach poprzedzonych niecodziennym, ale bardzo pozytywnie przyjętym przez publiczność - świadectwem artystki związanym z jedną z jej autorskich kompozycji: „Teraz będzie utwór o nadziei. Moją nadzieją jest to, że kiedyś spotkam się ze swoim Zbawicielem Jezusem Chrystusem”. Muzycy towarzyszący znakomicie uzupełniali się na scenie i raczyli publiczność pięknymi solówkami. Kindze udało się porwać tłum do wspólnej zabawy, a po koncercie chętnie rozdawała autografy i pozowała do zdjęć.

To jednak nie był koniec jazzowej uczty. Na chętnych czekała jeszcze artKawiarnia, w której do późnych godzin nocnych odbywało się jam session z udziałem zarówno gwiazd festiwalu, jak i lokalnych muzyków jazzowych. Mieszanie się artystów z różnych środowisk muzycznych zaowocowało feerią muzycznych barw, spotkań i miłych rozmów w gronie znajomych.

Jazz nad Odrą w Trzebnicy to wyjątkowe wydarzenie, które pokazuje, że ta muzyka mimo wielu przeciwności wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Dzięki finansowaniu wydarzenia przez burmistrza Marka Długozimę, wsparciu lokalnych sponsorów oraz determinacji i pasji Krzysztofa Nartowskiego, trzebniczanie co roku mogą cieszyć swoje uszy muzyką z najwyższej półki – i to całkowicie za darmo. Warto dodać, że minioną edycję Jazzu nad Odrą w Trzebnicy wsparły lokalni sponsorzy: Hotel Trzebnica, PPHU Polytrade, Elmar, PSG Deweloper, Mardox, Transport Drogowy Fura, Krais, Piekarnia Leon i Elżbieta Dąbrowscy.

 

Przewiń do góry