Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest sobota 01 kwietnia
Imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Święty niezwyczajny

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów, którego Gmina Trzebnica była partnerem i który swoim patronatem honorowym objął burmistrz Marek Długozima, odbył się w Trzebnicy pokaz specjalny filmu „Dwie korony”. To fabularyzowany dokument, który opowiada o życiu św. Maksymiliana Kolbe. Na ekranie zobaczymy wielu znanych aktorów m.in. Adama Woronowicza czy Cezarego Pazurę.

Po raz kolejny seniorzy z Gminy Trzebnica na zaproszenie burmistrza Marka Długozimy obejrzeli darmową projekcję filmu, który porusza tematy ważne społecznie. - Ogromnie się cieszę, że znów mogłem zaprosić seniorów z Gminy Trzebnica na projekcję filmu poświęconego tematyce religijnej, związanej ze społeczną nauką kościoła. Mieliśmy już okazję oglądać w naszym kinie filmy o Janie Pawle II, o bł. Ks. Jerzym Popiełuszce, a także filmy podejmujące tematykę prześladowania chrześcijan. Dziś przed nami kolejna, ważna projekcja. Bohaterem jest św. Maksymilian Kolbe, nazywany przez wielu Bożym szaleńcem mówił burmistrz Marek Długozima.

Pokaz filmy odbył się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów, który trwa od 22 do 27 października we Wrocławiu. Gmina Trzebnica jest oficjalnym partnerem festiwalu. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi: „Prawda was wyzwoli” i jest parafrazą słów Jezusa zapisanych w Ewangelii wg św. Jana, a później powtórzonych przez św. Jana Pawła II w liście skierowanym do młodzieży.

Na pokazie filmu w Trzebnicy obecni byli: Piotr Pietrus – prezes Fundacji Vide&Crede im św. Jana Pawła II, główny organizator festiwalu, a także zakonnicy franciszkanie, na czele z ojcem Jackiem Staszewskim, rzecznikiem Klasztoru OO. Franciszkanów z Niepokalanowa, który był bezpośrednio zaangażowany przy produkcji filmu.

- Film przybliża jeszcze bardziej postać o. Maksymiliana. Dla nas, franciszkanów to wspaniały organizator. Twórca największego klasztoru katolickiego na świecie, który za jego czasów liczył 762 mieszkańców razem z uczniami Małego Seminarium Misyjnego. To było małe, zakonne miasteczko. Maksymilian musiał zapewnić wszystkim dach nad głową, miejsce do modlitwy, pracy, wyżywienie. Powstały wtedy różne miejsca pracy: tartak, kuźnia, stolarnia, stomatolog, lekarz, zegarmistrz, piekarnia, zakład krawiecki, a nawet Straż Pożarna, czy szkołamówił o. Staszewski.  

Film „Dwie korony” to fabularyzowany dokument w reżyserii Michała Kondrata, z muzyką Roberta Jansona. Na ekranie zobaczymy plejadę polskich gwiazd, m.in. Adama Woronowicza, Cezarego Pazurę, Dominikę Figurską i wielu innych.  

Maksymilian Maria Kolbe to polski męczennik, misjonarz, dziennikarz i genialny umysł. Znany jest przede wszystkim z tego, że oddał swoje życie za współwięźnia w obozie Auschwitz i więziony umarł okrutną śmiercią głodową. Film „Dwie Korony” oprócz tych dramatycznych wydarzeń pokazuje także mniej znane fakty z życia świętego, który prowadził działalność misyjną w Japonii, Chinach i Indiach. Założył Rycerstwo Niepokalanej, w milionowym nakładzie wydawał czasopismo, a nawet zaprojektował pojazd do przemieszczania się między planetami.