Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest poniedziałek 27 marca
Imieniny: Ernesta, Jana, Marka
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Strzyga - Festyn Średniowieczny

Strzelanie z łuku, rzuty podkową, nauka tańca średniowiecznego i pokaz walki halabardników. Do tego występy na scenie i prawdziwa średniowieczna biesiada. Tak wyglądał Festyn Średniowieczny "Strzyga", jaki odbył się 7 października na scenie pomiędzy trzebnickimi stawami.

Zorganizowanie zabawy było możliwe dzięki temu, że Burmistrz Marek Długozima zaprosił mieszkańców do udziału w projekcie dofinansowanym z środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu DOM KULTURY + INICJATYWY LOKALNE 2017, dając tym samym możliwość mieszkańcom zaangażowania się w życie kulturalne i zrealizowania swoich pomysłów.

Wśród 9 wniosków jakie wpłynęły, znalazł się propozycja zorganizowania festynu o tematyce średniowiecznej. Jego pomysłodawczynią była Adrianna Buczek, uczennica liceum ogólnokształcącego w Trzebnicy.

- Jestem zafascynowana średniowieczem i wszystkim co się z nim wiąże. Uwielbiam klimaty średniowiecza, więc gdy moja polonistka wciągnęła mnie w ten projekt, pierwsze o czym pomyślałam, to właśnie taki festyn - powiedziała inicjatorka wydarzenia i dodała - Dziękuję Panu Burmistrzowi Markowi Długozimie, za to, że dzięki niemu miałam możliwość zrealizowania swojego pomysłu i mam nadzieję zaciekawienia tematyką średniowiecza większego grona osób.

Wśród licznych atrakcji, jakie tego dnia przygotowano dla mieszkańców, znalazła się gawęda o strojach średniowiecznych i ich prezentacja przeprowadzona przez Magdę Balcerzak, pokaz walki halabardników, których zmagania i stroje omówił Igor Oksiński, wykład Artura Kani na temat heraldyki średniowiecznej, a także inscenizacja średniowiecznego tekstu – „Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią”.

Jak na prawdziwe średniowiecze przystało, nie mogło zabraknąć pokazu i nauki tańca. Tym tematem zajęła się Karolina Oksińska z Trzebnickiego Stowarzyszenia Jazdy Historycznej oraz Dariusz Diduła z Zespołu Tańca Dawnego „Serenissima Wartislavia”.

Rzuty podkową, strzelanie z łuku i jak najdłuższe trzymanie w ręce miecza, to konkurencje przeprowadzane w miasteczku rycerskim. Cieszyły się one równie dużym zainteresowaniem, co szukanie ukrytej chusteczki czy wianków, za co przewidziano atrakcyjne nagrody, które wręczył burmistrz Marek Długozima.

Na scenie odbył się również koncert zespołów „Dziwoludy” i „Bardziej”. Wieczorem, tuż po „tańcu z ogniem” w wykonaniu teatru „Westa”, na uczestników czekała prawdziwa średniowieczna biesiada z prosiakiem z rożna i kaszą gryczaną z grzybami.

strzyga 430.jpeg