Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest środa 25 maja
Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

HISTORYzuj się. Integracja międzypokoleniowa

Spotkania, rozmowy, rękodzieło, konkurs, gra miejska i finałowy koncert w artKawiarni. Tak w skrócie można opisać projekt "HIISTORYzuj się. Integracja międzypokoleniowa", który był inicjatywą umożliwiającą poznanie seniorów wraz z ich głębokim, bo wynikającym z przejścia przez wiele etapów życia, spojrzeniem na rzeczywistość. Uczestnicy mieli możliwość poznania przodków, utrwalenie ich wspomnień, poznanie własnej tożsamości i tego, co ich w pewnym stopniu ukształtowało. 

 

historyzuj_sie_plakat.poprawiony_jpg 430.jpeg  historyzuj_sie_plakat.poprawiony_jpg.jpeg

 

 


"Posłuchaj mnie", czyli tajemnica międzypokoleniowego zrozumienia to spotkanie z psychologiem,trenerem, coachem, autorką "Pudełka dla Par" Aleksandrą Mroczko. Było to pierwsze spotkanie, które odbyło się 29 września w ramach "HISTORYzuj".

 

 

"Wiedza ludu odtworzona w rękodziele" to drugie spotkanie w ramach projektu. 12 października w przestrzeni GCKiS spotkaliśmy się by poznawać folklor z miejsc pochodzenia Pionierów Ziemi Trzebnickiej. Oprócz wiedzy teoretycznej nauczyliśmy się odrobiny rękodzieła. W efekcie powstały piękne serwetki i zakładki do książek.

 

 

W sobotnie popołudnie 28 października w artKawiarni odbyła się trzecia część projektu „HISTORYzuj się” – „Integracja twarzą w twarz”. Przy dźwiękach muzyki folk, w wykonaniu zespołu „Mitlos”, spędzić można było czas w miłej atmosferze. Przy znanych utworach, takich jak: „”Hej sokoły”, „Lipka”, „Góralu, czy ci nie żal” czy „Bystra woda” do śpiewu z zespołem przyłączyli się również słuchacze. Na zakończenie, przy poczęstunku, rozmowom na temat regionów, z których na Ziemię Trzebnicką przybyli pionierzy, nie było końca. Integracja młodzieży z nieco starszymi uczestnikami potwierdziła potrzebę organizacji takich spotkań.

 

 

Gra uliczna

5 listopada odbyła się „Gra uliczna” z udziałem zespołów „Trisomia” i „Nieumarli”. Na zawodników czekało wiele zadań. Trzeba było rozszyfrować tekst, ułożyć puzzle, rozwiązać krzyżówkę, ułożyć rymowankę i odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących historii i współczesności Trzebnicy, przygotowanych przez organizatorów. Do tego doszedł jeszcze czas, od którego zależało ostateczne zwycięstwo. Trasa gry zaczynała się od parkingu przed artKawiarnią, kolejnym punktem była stacja PKP, później Bazylika św. Jadwigi, Liceum Ogólnokształcące, następnie Poczta Polska, Rynek i powrót do artKawiarni. W sumie było do pokonania ponad pięć kilometrów. Rywalizacja była bardzo zacięta. Oba zespołu dotarły do celu nieomal równocześnie. Po podliczeniu punktów okazało się, że: I miejsce zajął zespół „Trisomia” w składzie: Michał Wrzesiński (kapitan), Marcin Gołębiewicz i Krzysztof Wrzesiński II miejsce zajął zespół „Nieumarli” w składzie: Adam Pietralczyk (kapitan), Kasia Kowalska i Robert Kowalski. Zanim gra uliczna rozpoczęła się, odbyły się warsztaty dotyczące historii i współczesności Trzebnicy, które przeprowadziła Sara Mieczychowska. Informacje na pewno przydały się uczestnikom przy rozwiązywaniu zadań, które na nich czekały.

 

 

Konkurs na opowiadanie "Jakim doświadczeniem była rozmowa z przodkami o ich wspomnieniach?". Wyniki:

I miejsce - Krystyna Lewczak „Wełecz" PDFHistoryzuj si_ - opowiadanie - Wełecz.pdf

II miejsce - Anna Jełłaczyc „Babcia” PDFHistoryzuj si_ - opowiadanie - Babcia.pdf

III miejsce - Stanisława Bolewska „Chleb” PDFHistoryzuj si_ - opowiadanie - Chleb.pdf

Regulaminy konkursów organizowanych w ramach projektu:
PDFregulamin_Historyzuj się.pdf

PDFREGULAMI1 historyzuj się gra.pdf