Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest sobota 01 kwietnia
Imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

4. Trzebnickie Dni Rodziny za nami

BANER 2 430.png

„W poszukiwaniu krasnoludków” pod takim hasłem w poniedziałek 29 maja odbyło się spotkanie dla najmłodszych w ramach Trzebnickich Dni Rodziny. Maluchy najpierw musiały znaleźć podobizny krasnali na wielkiej planszy, a potem wraz z rodzicami przystąpiły do wykonywania krasnych czapeczek. W trakcie zajęć nauczyły się także najsłynniejszej piosenki o tych sympatycznych stworzonkach pt. „My jesteśmy krasnoludki”. Punktem kulminacyjnym warsztatów było szukanie krasnoludków ukrytych na terenie budynku Gminnego Centrum Kultury, co sprawiło wszystkim mnóstwo frajdy. Była to także świetna okazja do poznania zakamarków placówki: Galerii Klatka, sali Animacji, sali im. Feliksa Mułki, sali Kameralnej oraz nowoczesnej sali kinowo-widowiskowej Na koniec każdy uczestnik zajęć otrzymał pamiątkowy dyplom oraz prezent dla całej rodziny ufundowany przez Gminę Trzebnica.

 

Artystyczne rodzinne spotkanie, które odbyło się w Pracowni Malarstwa spowodowało radosne, kolorowe i integracyjne działanie Dużych i Małych. Radosna i twórcza atmosfera stworzyła niepowtarzalny klimat. Dialogi o rodzinie i formach spędzania wolnego czasu zamieniały się szybko w opowieści malarskie pełne barw i artystycznej energii. W efekcie powstały piękne obrazy opowiadające o życiu trzebnickich rodzin. Na zakończenie twórczego spotkania każdy jego uczestnik otrzymał słodki upominek oraz prezent.

 

WTOREK 430.png

Wtorkowe warsztaty muzyczne „Fabryka dźwięków” przyciągnęły prawdziwych miłośników śpiewania. Na początek uczestnicy – wśród nich dzieci, mamy oraz babcie – rozśpiewali się i nauczyli jak prawidłowo oddychać. Pani instruktor zaproponowała, by na warsztat wziąć piękną piosenkę pt. "Dziećmi jesteśmy tylko raz", której w mig wszyscy się nauczyli. Śpiewanie uzupełnione było różnymi instrumentami: marakasami, tamburynem, trójkątem i bębenkiem. Wspólne muzykowanie z czasem przerodziło się w rodzinne karaoke. Każdy mógł wybrać swoją ulubioną piosenkę i zaśpiewać przy wsparciu mamy do mikrofonu. Na pamiątkę miłego spotkania każda rodzina otrzymała dyplom i upominki od Gminy Trzebnica.

 

We wtorek 30 maja odbyły się także zajęcia pn. „Portret matki – portret córki”. Jak wskazuje nazwa, warsztaty były dedykowane mamom i córkom. Zadaniem uczestniczek było stworzenie swoich wizerunków: matki kreowały wizerunki córek, a córki – swoich mam. Panie wykorzystywały do tego przeróżne dostępne materiały: sznurek, papier, bibułę, piórka, guziki, filc, wstążki, a także tkaniny po recyklingu, zakrętki, tutki, karton, patyczki. Wspólnej pracy mam i córek towarzyszyło dużo śmiechu i wspaniałej zabawy. Zawiązały się także nowe znajomości. Dwie godziny twórczej pracy zaowocowały kreatywnymi portretami, a uczestniczki zajęć wręcz perfekcyjnie odwzorowały stroje, które tego dnia miały na sobie. Pamiątką tego miłego spotkania były prezenty: odblaski oraz gra rodzinna ufundowane przez Gminę Trzebnica.

 

środa 430.png

Podczas zajęć „Tata konstruktor” ojcowie wraz z dziećmi konstruowali latawce. Warsztaty odbyły się pod czujnym okiem dwóch pracowników GCKiS. Dzieci miały możliwość używania prawdziwej piły ręcznej, imadła i innych narzędzi niezbędnych w każdym męskim warsztacie, a dzięki czujności tatusiów wszystko poszło gładko. Każdy latawiec miał ogon z bibuły bądź tasiemki, a próby wzbicia ich w powietrze powiodły się. Dumni konstruktorzy na pamiątkę dobrej wspólnej pracy otrzymali rodzinną grę oraz dyplomy.

 

W tym samym dniu na trzebnickim korcie przy Kompleksie Boisk Orlik królował tenis ziemny. Rodzice wraz z dziećmi wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez Akademię Proactive. Zajęcia sportowe zaczęły od porządnej rozgrzewki, następnie na uczestników czekały stacje z ćwiczeniami. Dzięki nim dzieci nauczyły, się jak poprawnie trzymać rakietę, odbijać piłeczkę, a także poczuły się, jak to jest być prawdziwym tenisistą. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał upominki oraz zaproszenia na darmowe zajęcia w tenisa.

Tak jak w ubiegłym roku jedną z atrakcji dla trzebnickich rodziny był projekt o nazwie „Rodzina w kadrze”. W ramach niego chętne rodziny mogły skorzystać z darmowej sesji fotograficznej na terenie miasta.

 

CZWARTEK 430.png

Podwórkowy Festiwal Kolorów znowu przyciągnął tłumy!

Tradycyjnie już Dzień Dziecka w Gminnym Centrum Kultury i Sportu świętowali uczestnicy sekcji działających przy placówce. Podwórkowy Festiwal Kolorów podobnie jak w roku ubiegłym miał charakter „Drzwi Otwartych”, podczas których można było zapoznać się z bogatą i nieustannie dopasowywaną do potrzeb mieszkańców gminy Trzebnica ofertą kulturalno-sportową. Tego dnia parking przed artKawiarnią zamienił się w barwny plac, na którym czekało mnóstwo atrakcji. Przy stoliku sekcji Kredka oraz Guzik można było zrobić sobie filcową bransoletkę, mięciutkiego „gniotka” czy kolorowy wiatraczek. Jak magnes działały na najmłodszych ogromne bańki mydlane, które robili z niewielką pomocą rodziców. Z krótkim programem na scenie zaprezentowały się między innymi warsztaty wokalne pod opieką Anety Góral oraz bardzo liczna sekcja tańca nowoczesnego, którą dowodzi Justyna Łukasiewicz. Nie zabrakło konkursów i zagadek z nagrodami, wspólnych tańców w rytm ukochanych przez dzieci piosenek: „Woogie boogie” czy „Choco choco”. Dodatkowo dookoła placu rozstawione były prace  podopiecznych sekcji malarstwa oraz zdjęcia autorstwa uczestników warsztatów fotograficznych „Kadr”. Były także pyszne lody i orzeźwiające napoje, które oferowała artKawiarnia. Wiosenna aura sprzyjała naszemu pięknemu festiwalowi, a uśmiechy i radość wszystkich dzieci były najlepszym dowodem na to, że wszyscy uwielbiają rozwijać tu swoje talenty i pasje.

 

piątek 430.png

W piątek 2 czerwca odbył się Rodzinny Turniej Badmintona. O godzinie 15.00 na Hali Sportowej pojawiło się wielu chętnych, którzy chcieli spróbować swoich sił w tym najszybszym sporcie na świecie. Gotowych do walki o miejsca na podium było 13 par składających się z dziecka oraz osoby dorosłej z rodziny. Turniej rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwszą stanowiły dzieci w wieku 7-10 lat, a drugą – 11-15 lat. Każdy mecz składał się z trzech rozgrywek. Najpierw rywalizowały ze sobą dzieci, drugi mecz rozegrał się pomiędzy rodzicami, natomiast w trzeciej zagrały dzieci wraz z rodzicami. Na koniec na wszystkich uczestników turnieju czekał słodki poczęstunek oraz dyplomy za uczestnictwo, a zdobywcy miejsc na podium zostali obdarowani nagrodami. Braw od rodzin zasiadających na trybunach było co niemiara. Po krótkiej sesji zdjęciowej wszyscy z uśmiechami zakończyli udział w turnieju. Badminton na dobre zawitał do Trzebnicy!

badminton430.jpeg

SOBOTA 430.png

Wspaniała, rodzinna atmosfera towarzyszyła sobotniemu spotkaniu Domisiów z trzebnickimi rodzinami. Bohaterowie znanego programu telewizyjnego o charakterze widowiska teatralnego, który nie tylko bawi, ale też uczy, wystąpili na scenie między trzebnickimi stawami. Leśne stworzonka: Amelia i Starchowyj oprócz gier i zabaw przygotowali dla dzieci również ciekawy i radosny program edukacyjny o bezpieczeństwie w lesie. Tematyka nie była przypadkowa, ponieważ lada moment zaczną się wakacje, a wraz z nimi wyjazdy i podróże. Domisie chętnie przypomniały małym widzom m.in. zasady bezpiecznego poruszania się po lesie. Nie zabrakło również tańców i śpiewów. Zarówno dzieci, jak i rodzice byli zachwyceni spotkaniem z postaciami z bajkowej krainy Domisiowa.

 

Malownicze tereny Lasu Bukowego posłużyły za idealne miejsce do przeprowadzenia gry terenowej zorganizowanej przez harcerzy ze Szczepu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej „Siedemnastka”. Do wzięcia udziału w zabawie zgłosiło się 18 rodzin. Na starcie powitał ich burmistrz Marek Długozima, życząc udanej zabawy i niezapomnianych chwil spędzonych w gronie rodzinnym. Przypomniał również, że gra terenowa po raz kolejny wpisała się w Trzebnickie Dni Rodziny. Reguły i zasady zabawy wyjaśnił Grzegorz Maciejewski z ZHR. Każda rodzina poproszona została o zabranie ze sobą do lasu przede wszystkim wygodnych butów i dobrego humoru. Dodatkowo harcerze wyposażyli każdą z rodzin w mapę, na której zaznaczone zostało 10 stanowisk sprawnościowych o różnym stopniu trudności. Zadaniem śmiałków było odnalezienie ich na mapie i wykonanie zadań przypisanych do stanowiska. Wśród wyzwań znalazło się m.in. przechodzenie przez kartkę papieru, wyławianie jabłka z wody bez użycia rąk, biegi w workach czy zabawa w memory. Przy każdym punkcie sprawnościowym czekali harcerze, którzy w razie potrzeby służyli pomocą. Mimo, że pokonanie trasy wymagało od zawodników ogromnego wysiłku, dostarczyło wiele satysfakcji i zadowolenia z jej ukończenia. Po skończonej zabawie na wyspie czekał na zawodników burmistrz, który wręczył wszystkim rodzinom dyplomy oraz upominki, wśród których znalazła się trzebnicka gra Serwus, zaprosił także uczestników na poczęstunek.

 

PIKNIK MODELARSKI 430.png

Puchar Polski FSR-V Standard 3.5 cm 2017 Pierwsza Runada Trzebnica, obył się 4 czerwca w ramach IV Trzebnickich Dni Rodzin. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz Marek Długozima. Wyścigi modeli pływających sterowanych radiem to wydarzenie, które ściąga pasjonatów tej niszowej, ale bardzo interesującej dyscypliny z całego kraju.

Zmagania modeli pływających odbyły się na Trzebnickich Stawach. Wzięło w nich udział 25 zawodników, w tym  kilku chłopców należących do Sekcji Modelarskiej działającej przy Gminnym Centrum Kultury w Trzebnicy, m.in. Bartosz Juniewicz i Filip Gajski.

Zadaniem zawodników było przejechać jak najwięcej okrążeń po wyznaczonej trasie (w kształcie litery M) w określonym czasie (10 min. w klasie  FSR 3,5 ).

dzień dziecka 430.png

W niedzielę 4 czerwca Plac Pielgrzymkowy przy bazylice św. Jadwigi po raz czwarty zamienił się w wielki, rodzinny plac zabaw. Tego dnia mieszkańcy oraz  licznie przybyli goście spoza Trzebnicy świętowali finał Dni Rodziny. Dmuchane zamki, zawody sportowe, gry i zabawy, występy artystyczne czy wystawa owczarków niemieckich długowłosych, to tylko część atrakcji, jakie znalazły się w programie przygotowanym specjalnie na tę okazję.

Tradycyjnie już obchody Dnia Dziecka w Trzebnicy rozpoczął Marsz Rodzinny, w którym wzięły udziały trzebnickie rodziny z dziećmi, maskotki z Super Kotem na czele, a także zespół mażoretek, który zakończył przemarsz wspaniałym pokazem tanecznym.

Finał IV Trzebnickich Dni Rodziny zainaugurował burmistrz Marek Długozima, który serdecznie przywitał wszystkich zgromadzonych na Placu Pielgrzymkowym. – Cieszę, że po raz czwarty spotkamy się, aby wspólnie świętować Dzień Dziecka. Tegoroczne obchody Dni Rodziny rozpoczęliśmy koncertem z okazji Dnia Matki „Uśmiechnij się, Mamo”. Następnie przez cały tydzień odbywały się warsztaty skierowane do całych rodzin. To właśnie z myślą o rodzinach, które stanowią fundament życia społecznego, licznie organizujemy wydarzenia, stwarzając okazję do atrakcyjnego spędzania czasu w gronie bliskich, bycia ze sobą i pogłębiania tej niezwykłej więzi rodzinnej. Gmina Trzebnica, która stoi na straży wartości rodzinnych, od lat buduje idealną przestrzeń dla rozwoju rodziny. To z myślą o niej powstała m.in.  Karta Rodziny 3+. Życzę państwu niezapomnianych wrażeń, dobrej zabawy i wspaniałych chwil spędzonych z rodziną – mówił burmistrz podczas otwarcia.

Tego dnia na uczestników pikniku czekało mnóstwo atrakcji. W Miasteczku Rodzinnym znalazły się m.in. zabawy i konkurencje sportowe. Wśród nich bieg w workach, łowienie rybek, megagry – warcaby, chińczyk i domino, tor przeszkód, zabawy z szarfami gimnastycznymi oraz stoisko Street Workout. Dla najmłodszych przygotowano ogródek animacyjny z klockami, piłkami i zabawkami. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również fotobudka.

W strefie Klubu Modelarskiego działającego przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu można było samodzielnie zrobić model samolotu i sprawdzić, jak lata. Na stoisku Gminnej Biblioteki prowadzona była akcja pt. „Zabierz książkę do domu”. Nie zabrakło także pyszności, które zaserwowała artKawiarnia. Były ciasta, wypieki i przepyszne orzeźwiające lemoniady. Niespodzianką były także darmowe lody ufundowane przez Cukiernię Beza. Podczas finału na scenie swoje talenty muzyczne zaprezentowali uczniowie, którzy na co dzień uczęszczają do Gminnej Szkoły Muzycznej.

W trakcie pikniku trwała również zbiórka książek i zabawek „Dzieci Dzieciom”, która jest inicjatywą zwycięzców konkursu Ośmiu Wspaniałych Gminy Trzebnica. Każdy, kto okazał serce i oddał niepotrzebne zabawki i książki, w zamian otrzymał Trzebnicka Rodzinną Grę Planszową „Serwus”.

Jedną z atrakcji była LXVII Ogólnopolska Wystawa Owczarków Niemieckich Długowłosych, nad którą honorowy patronat objął  burmistrz Marek Długoizma. Z tej okazji do Trzebnicy zjechali hodowcy z całej Polski, aby zaprezentować swoich czworonożnych przyjaciół. Wystawę rozpoczął uroczysty przemarsz wokół strefy konkursowej. Następnie głos zabrał burmistrz, który oficjalnie przywitał gości oraz grono sędziowskie. Wspomniał także o działalności prowadzonej na rzecz psów na terenie Gminy Trzebnica i współpracy z Trzebnickim Klubem Psa. Po otwarciu wystawy przyszedł czas na prezentacje zwierząt i konkurencje wystawowe. Na najlepszych w poszczególnych kategoriach czekały nagrody rzeczowe oraz puchary.

Ważnym punktem programu było ogłoszenie wyników Trzebnickiego Budżetu Obywatelskiego 2017. W tym roku głosami mieszkańców Gminy Trzebnica zwyciężył projekt nr 3 pod nazwą: „Modernizacja boiska sportowego w Domanowicach”.

Niestety tegoroczną znakomitą zabawę przerwał ulewny deszcz, który jednocześnie zakończył finał 4. Trzebnickich Dni Rodzin.

 

piknik wędkarski 430.png

90 młodych adeptów wędkarstwa wzięło udział w Wędkarskim Pikniku Rodzinnym, jaki odbył się 4 czerwca na stawach w ramach Trzebnickich Dni Rodzin. Organizatorem zawodów była Gmina Trzebnica przy współpracy z Polskim Związkiem Wędkarskim koło nr 23 Trzebnica.

Zawody rozegrano w trzech kategoriach wiekowych: do 10 lat, do 13 lat i kategoria sportowa. Głównie łowiono: płoć, leszcze, krąpie, okonie i karpie.

   Zwycięzcami zawodów wędkarskich zostali:

1.   kategoria do 10 lat: 1. Marcel Szczepanik, 2. Dawid Bodnar, 3. Julia Panyło

2.   kategoria do 13 lat: 1. Patrycja Gurboda, 2. Majka Papst, 3. Kacper Żmudziński

3.   kategoria sportowa: 1. Mateusz Latus, 2. Piotr Michałkiewicz, 3. Emil Bandziów

Zawodnicy, którzy uplasowali się na podium, otrzymali pamiątkowe puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe.  Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe paczki ze słodyczami. W czasie festynu organizowane były również zabawy zręcznościowe. Dużą atrakcją okazał się szalony ponton, który został zorganizowany przez częstochowskich modelarzy pod przewodnictwem Waldemara Wilczyńskiego.