Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest sobota 01 kwietnia
Imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Tradycja zachwyca

Po raz kolejny trzebniczanie licznie wzięli udział w uroczystościach Niedzieli Palmowej zorganizowanych w ramach Trzebnickiego Festiwalu Tradycji i Obrzędów. Zachwyciła barwna parada przepięknych palm wielkanocnych, bogaty w rękodzieło kiermasz świąteczny, a także występ lokalnych zespołów ludowych. 

Na początek wszystkich zgromadzonych na trzebnickim deptaku przywitał burmistrz Marek Długozima: – Cieszę się, że po raz kolejny spotykamy się w sercu Trzebnicy, aby wspólnie uczcić wjazd Chrystusa do Jerozolimy i uczestniczyć w tym niezwykle barwnym korowodzie palm wielkanocnych, a także w tradycyjnym świątecznym kiermaszu. Jestem pod ogromnym wrażeniem tych przepięknych symboli Niedzieli Palmowej przygotowanych przez gminne sołectwa. Za chwilę wyruszymy z nimi w asyście Trzebnickiej Orkiestry Dętej, by wspólnie uczestniczyć w uroczystej mszy św. w Bazylice św. Jadwigi. Zaprosił również uczestników parady Palm Wielkanocnych do powrotu na trzebnicki deptak, gdzie do późnego popołudnia na wszystkich czekał wspaniały wielkanocny kiermasz i inne atrakcje. Jednak w sposób szczególny burmistrz zwrócił się do mieszkańców sołectw. Podziękował im za przybycie, zaangażowanie w przygotowanie tego wyjątkowego wydarzenia oraz za to, jak wiele pracy włożyli w wykonanie kolorowych i niepowtarzalnych plam.

W tym roku w paradzie wzięło udział dwadzieścia sołectw Gminy Trzebnica. Wśród nich znalazły się: Będkowo, Marcinowo, Domanowice, Jaźwiny, Komorówko, Koniowo, Małuszyn, Księginice, Nowy Dwór, Rzepotowice, Skarszyn, Szczytkowice, Ujeździec Mały, Brzezie, Biedaszków Mały, Ligota, Brzyków, Masłowiec, Cerekiwca, Brochocin. Większość z nich wystawiała także własny kramik świąteczny. Na stoiskach przygotowanych przez sołectwa nie zabrakło tradycyjnych potraw wielkanocnych, swojskiego jadła, w tym pięknie zdobionych mazurków, prawdziwego żuru, wędzonej kiełbasy. Ponadto było sporo ozdób świątecznych. Malowane pisanki, zajączki, baranki, a także palmy, koronkowe serwety, stroiki i mnóstwo innych wyrobów związanych ze Świętami Wielkanocnymi – wszystko czekało na odwiedzających. Wśród wystawców zaleźli się również podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej i rękodzielnicy, którzy zaprezentowali wspaniałe dzieła artystyczne i ręcznie wykonane dekoracje wielkanocne. Najmłodsi mogli ciekawie spędzić czas w „świątecznym ogródku”. Tu czekało na nich wiele animacji, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Czas spędzony na trzebnickim kiermaszu świątecznym umilił występ zespołu „Brzykowianie” oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Skarszyn. Dodatkowo, w ramach Trzebnickiego Festiwalu Tradycji i Obrzędów, mieszkańcy mieli okazję zwiedzić wystawę fotografii podróżnika Bolesława Grabowskiego pt. „Ziemia Święta”.

Jednak największe wrażenie wśród odwiedzających kiermasz robiły wielkanocne palmy, których rozmiary sięgały nawet kilku metrów. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się palma sołectwa Domanowice. To właśnie mieszkańcy tej wioski 1 kwietnia reprezentowali Powiat Trzebnicki na XX Spotkaniach Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej w Nowej Rudzie, podczas których ich palma zdobyła wyróżnienie. Dzień później uczestniczyli w Żmigrodzkim Jarmarku Wielkanocnym, gdzie zajęła miejsce I, 8 kwietnia otrzymała wyróżnienie również w Obornikach Śląskich.