Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest piątek 02 czerwca
Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Niepowtarzalna muzyczna podróż

W ramach XV Legnickich Dni Kultury Kresowej organizowanych przez Stowarzyszenie Kulturalne "Krajobrazy", którego prezesem jest wicemarszałek dr Tadeusz Samborski, 22 października w stali widowiskowo-kinowej Gminnego Centrum Kultury odbył się koncert pt. "Polsko moja".

To już kolejna kulturalna propozycja burmistrza Marka Długozimy dla mieszkańców w ostatnim czasie. Po raz kolejny był zachwyt, słowa uznania i owacje na stojąco. Barwne widowisko, na które decyzją burmistrza mieszkańcy okolicznych sołectw mieli zapewniony bezpłatny transport, zabrało widzów we wzruszającą podróż na spotkanie z kulturą i sztuką tworzoną przez Polaków i ich przyjaciół na byłych obszarach Rzeczpospolitej.

Bogaty program artystyczny zaprezentowany został przed pełną salą gości, wśród których byli m.in. wicemarszałek, członek zarządu województwa dolnośląskiego dr Tadeusz Samborski - Celem koncertów jest zapoznawanie odbiorców z bogatą kulturą kresów wschodnich - mówił dr Tadeusz Samborski - Organizowane przedsięwzięcie przekłada się na utrzymanie więzi duchowej pomiędzy historycznymi mieszkańcami Kresów, a obywatelami Polski w granicach pojałtańskich. Muzyka i pieśni zaprezentowane podczas realizowanych przez nas koncertów kresowych przez potomków Polaków łączą serca i dusze wszystkich ludzi, wyrażają poczucie tożsamości narodowej i tęsknoty za Macierzą.

W trakcie koncertu wystąpili wspaniali artyści: aktorka i reżyser Aurelia Sobczak, Stanisław Górka, pieśniarka Barbara Twardosz-Droździńska, Zespół Sweet Four - Słodka Czwórka w składzie: Krzysztof Machowski – tenor, Alfred Schelenz - tenor,  Adam Baran – baryton i Zdzisław Zawadka – bas. W zachwyt wprowadził publiczność występ Polskiego Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca „Lechici” z Grodna oraz duet bandurzystek „Bliźniaczki” – Irena i Natalia Jewtuszok z Równego. Rzadki sposób interpretacji, głos Barbary Twardosz-Droździńskiej, która zaśpiewała takie utwory jak: Wilno, Kupalinka czy Kraj rodzinny matki mej, i walory artystyczne tekstów wykonywanych utworów, złożyły się na niepowtarzalny nastrój koncertu. Jeśli dołożymy do tego barwne stroje, widowiskowe tańce i pieśni jakie wykonał Polski Narodowy Zespół Pieśni i Tańca "Lechici" z Grodna, możemy być pewni, że nikt z obecnych na koncercie "Polsko moja", nie pozostał obojętny na piękno muzyki ze wschodu. Wspomnianym zespołem, kieruje Regina Zawadzka - doświadczony pedagog, animator kultury polskiej na Białorusi oraz badacz tradycyjnego repertuaru polskiego z okolic Grodna. Zespół tworzą młodzi ludzie przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci, których łączy zamiłowanie do tradycyjnej kultury.

Również występ Zespołu Sweet Four - Słodka Czwórka, który połączył niezwykłe show z wesołym wykonaniem utworów takich jak: Polesia czar, Umówiłem się z nią, Ach jak przyjemnie czy Zimny drań, i Duet Bandurzystek śpiewających Hej bystra woda, Koło mego ogródeczka i Sokoły, porwały widzów do wspólnego śpiewania. Podczas koncertu zaprezentowana była multimedialna prezentacja wybranych aspektów kultury i historii Kresów, prezentowana przez Tomasza Kubę Kozłowskiego - autora książek, kolekcjonera i jednocześnie znawcę tematyki kresowej. Po występie dr Tadeusz Samborski podziękował burmistrzowi Markowi Długozimie za piękny koncert w Trzebnicy oraz za "budzenie kresowego ducha i promocję etosu Polskich Kresów Wschodnich w społeczności ziemi dolnośląskiej". Wyraził także swój podziw dla imponującego obiektu jakim jest Gminne Centrum Kultury i Sportu, a także jego nowoczesnych przestrzeni. Natomiast burmistrz podziękował wicemarszałkowi Tadeuszowi Samborskiemu za przybycie do Trzebnicy, dobrą współpracę, a przede wszystkim za osobiste zaangażowanie na rzecz Kresowiaków.

Organizatorem wydarzenia była Gmina Trzebnica w ramach Legnickich Dni Kultury Kresowej, a także Stowarzyszenie Kulturalne "Krajobrazy" w Legnicy, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Instytucja Kultury Województwa Dolnośląskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski i Poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski.