Sołectwo Biedaszków Wielki położone jest w Gminie Trzebnica i zajmuje powierzchnię 342,4529 ha. Biedaszków Wielki znajduje się na proponowanym obszarze specjalnej ochrony ptaków (Dyrektywa Ptasia) o nazwie Skoroszowickie Łąki. Obszar ten położony jest pomiędzy miejscowościami: Ujeździec Mały, Ujeździec Wielki, Biedaszków Mały, Biedaszków Wielki, Masłowiec, Czeszów, Skoroszów.

Miejscowość Biedaszków Wielki charakteryzuje się prostym układem przestrzennym. Zabudowania rozmieszczone są wzdłuż drogi przebiegającej wzdłuż miejscowości, typ układu przestrzennego – ulicówka.

Charakterystyczną cechą miejscowości Biedaszków Wielki, a zarazem pełniącą swoistą rolę zabytków jest zabudowa wsi z przełomu XIX i XX wieku, do której zaliczyć można m.in.: dom szachulcowy z początku XX wieku, oborę murowaną z 1910 roku. Warto również zauważyć, że na terenie miejscowości występuje klon jawor, który jest pomnikiem przyrody.

Przez miejscowość Biedaszków Wielki przebiega Wielka Pętla Rowerowa po Wzgórzach Trzebnickich i Dolinie Baryczy: Szewce - Ruda Sułowska - Szewce (172km). 

Liczba mieszkańców Biedaszków Wielki – 309 (na dzień 23.09.2020)

Liczba mieszkańców Janiszów - 44 (na dzień 23.09.2020)

Sołtys - Andrzej Janik

 

Przewiń do góry