Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest środa 18 maja
Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Tydzień atrakcji dla trzebnickich rodzin

III Trzebnickie Dni Rodziny, to cykl imprez i warsztatów skierowanych do rodzin z Gminy Trzebnica. W tym roku trwały one od 30 maja do 5 czerwca. W ciągu tygodnia, podobnie jak w latach ubiegłych, odbyły się liczne spotkania i warsztaty, skierowane do całych rodzin oraz poszczególnych jej członków. Natomiast w niedzielę 5 czerwca– w finałowym dniu, na placu pielgrzymkowym odbył się rodzinny piknik z okazji Dnia Dziecka.
 

Niedziela Cran z przyjaciółmi i nowa płyta 

W gminnej Art Kawiarni dawno nie było tak głośno i tak gorąco. W niedzielę 29 maja, właśnie w tym miejscu odbył się koncert promujący płytę „Medevac” trzebnickiej grupy Cran z towarzyszeniem znakomitych gości: Andrzeja Nowaka (TSA, Złe Psy), Tadeusza Boguckiego (Blues Menu), Marcina Łuczyńskiego (Indios Bravos) i Igora Oksińskiego, lokalnego barda. Impreza odbyła się dzięki wsparciu burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy oraz sponsora wyłącznego: Dawida i Łukasza Tomaszewskich z Energy Fitness Club. Patronat honorowy objęło Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.

Okazja do wspólnego świętowania i wybór daty nie były przypadkowe: 29 maja przypada Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, a płyta „Medevac”, dedykowana jest właśnie weteranom. Koncert ten zapoczątkował także Trzebnickie Dni Rodziny.

Z niewielkim opóźnieniem, ale za to z całym impetem na scenę wszedł Piotr Zdybek, wokalista formacji, który przedstawił swoich pierwszych gości: Tadeusza Boguckiego i Adriana Żaka, którzy wykonali dwie akustyczne bluesowe ballady. Chwilę później na scenie pojawili się oni wspomnieni wcześniej Piotr Zdybek (wokal) i Adrian Żak (gitara) oraz Łukasz Górnicz (bas), Dariusz Gawor (perkusja) i Dawid Świtała (gitara). Na scenie pojawił się także Marcin Łuczyński. Ten wirtuoz instrumentów klawiszowych zagrał utwór – niespodziankę, którego rozbudowane intro przerodziło się właściwie w popis solowy. To były „Legiony”, zaaranżowane bardzo punk rockowo. Nie było w ArtKawiarni osoby, na której to wykonanie nie zrobiło wrażenia. Publiczność usłyszała więc nie tylko zadziorne, pełne rockowego pazura „Samowolkę” czy „Ocalonego”, ale też jedyną w repertuarze Cranu nastrojową balladę zatytułowaną „Po powrocie”. Cran zabrał swoich przyjaciół i towarzyszy w podróż po niebezpiecznym gruncie, pełnym rozkazów, przemocy, cierpienia i smutku, a wszystko po to, by uzmysłowić odbiorcy jak ważne, trudne i ryzykowne są działania żołnierzy czy weteranów. Na szczególne uznanie zasługuje wieńczące tę część koncertu wykonanie utworu pt. „Weteran” autorstwa Igora Oksińskiego, który zagrał w nim na harmonijce ustnej, a na gitarze - Andrzej Nowak, założyciel zespołu TSA i Złe Psy. Gdy wybrzmiały ostatnie dźwięki „Weterana”, muzycy całkiem spontanicznie zdecydowali się wykonać jeszcze utwór „Trzy zapałki” oraz „Wielką fiestę” z repertuaru TSA ze specjalną dedykacją dla wspomnianego już Andrzeja Nowaka.

Piotr Zdybek w trakcie koncertu podziękował burmistrzowi Gminy Trzebnica za pomoc i wsparcie w realizacji tego projektu. Z kolei burmistrz Marek Długozima podsumowując wydarzenie, zapewnił o dalszym wsparciu dla działalności zespołu m.in. poprzez kontynuację nieodpłatnego udostępniania sali prób w nowych salach ćwiczeń gruntownie wyremontowanego i zmodernizowanego Gminnego Centrum Kultury przy ul. Prusickiej. Dodał także, że gmina chętnie włączy się w promocję zespołu i projektu MEDEVAC.

 

 

Poniedziałek portret Mamy i Taty   

Piękne, florystyczne portrety matek tworzyli uczestnicy poniedziałkowych warsztatów. Pod okiem instruktor Katarzyny Brzezińskiej-Błaś układali barwne, kwiatowe wizerunki. Pomysłodawczynią tej techniki jest Justine Blakeney, a kwiatowe inspiracje bardzo przypadły do gustu trzebniczankom.

Tata muzyk, tata piłkarz, tata mechanik, tata pracujący przy komputerze – to tylko niektóre tematy pojawiające się na wielkoformatowych obrazach młodych trzebnickich malarzy, którzy we wtorek odwiedzili Pracownię Malarstwa i Rysunku prowadzoną przez instruktor Łucję Kołodziejczyk. Mali artyści swoje prace tworzyli często przy pomocy obecnych na zajęciach tatusiów.

 

 

Wtorek Balet Piotruś i Wilk

W iście bajecznej scenerii odbył się wtorkowy pokaz baletowy „Piotruś i Wilk”. Sekcja baletu pod okiem instruktor Lilii Ivanowej od kilku miesięcy przygotowywała się do tego występu. Ogrom prac opłacił się, a efekt końcowy zachwycił licznie zgromadzoną publiczność.

 

 

Środa Rysiek Lwie Serce w kinie Polonia

Dwa bezpłatne seanse przygotowało Gminne Centrum Kultury w Kinie Polonia 3D dla najmłodszych mieszkańców Gminy Trzebnica specjalnie na Dzień Dziecka. Pięknie udekorowana balonami sala kinowa dodatkowo podkreślała szczególną atmosferę tego dnia, a oba seanse cieszyły się sporym powodzeniem. 

 

 

Czwartek i piątek Rodzina w kadrze

Kolejna edycja projektu, w którym chętne rodziny mogły skorzystać z darmowej sesji fotograficznej na terenie Trzebnicy. Każda rodzina otrzyma fotografie autorstwa Katarzyny Koćmy, a najlepsze ujęcia już wkrótce będziemy mogli oglądać na wystawie podsumowującej 3. Trzebnickie Dni Rodziny.

W trakcie piątkowego spotkania na trzebnickim deptaku wszystkie przybyłe dzieci miały okazję uczestniczyć w małym plenerze malarskim. Na ustawionych planszach tworzyły portrety swoich rodzin. Nowe koty, które ostatnio pojawiły się w przestrzeni miasta, zainspirowały dzieci do malowania artystycznych wizerunków podwórkowych kotów. Do dziecięcego pleneru ochoczo dołączyli rodzice i dziadkowie.

 

 

Sobota Zawody wędkarskie

Plenerowa impreza wędkarska na Trzebnickich stawach w tym roku zgromadziła łącznie 220 uczestników- dzieci wraz z opiekunami. Zawody miały charakter otwarty. Jedynym warunkiem uczestnictwa było posiadanie wędki i siatki do przetrzymywania ryb. Puchar Burmistrza Marka Długozimy za największą rybę zawodów zdobył- Maciej Wojciów. Puchar Fair Play otrzymał Mateusz Kalinowski. Wszystkie nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych wręczyli członkowie zarządu PZW koło numer 23 w Trzebnicy. Piknik wędkarski cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców, którzy przyszli kibicować naszym milusińskim.

 

 

Sobota Zawody modelarskie 

W tym roku piknik modelarski na trzebnickich stawach trwał dwa dni. W sobotę mogliśmy oglądać zmagania pasjonatów modelarstwa w III Ogólnopolskich Zawodach FSR Klasy Standard 3,5 cm. Pierwsze miejsce w kategorii junior oraz Puchar Pamięci Pioniera Bohdana Ludkowskiego powędrował do Weroniki Okuniewicz, stypendystki sportowej, reprezentantki gminy w Mistrzostwach Świata w Hagenwarden, na których zdobyła II miejsce. Podczas zawodów otrzymała także Puchar dla Najszybszej Łódeczki. Natomiast w seniorach puchar wywalczył Stefan Widurski. Niedziela upłynęła na wspólnym pływaniu modelami oraz na znakomitych pokazach żaglówek, samochodów i ślizgów spalinowych i elektrycznych, który zafundowali członkowie wrocławskiego MDK. Piknik zgromadził rzesze kibiców, najmłodsi z nich mogli samodzielnie posterować modelami. Przybyli uczestnicy mogli porozmawiać o swojej wspólnej pasji, wymienić się doświadczeniem i zdobyć nowe umiejętności.

 

 

Sobota podwórkowy Festiwal Kolorów

W sobotę, 4 czerwca, duży parking od ul. Roosevelta przy wyremontowanym budynku Gminnego Centrum Kultury po raz pierwszy pełnił inną funkcję. To tam odbył się wspaniały, podwórkowy Festiwal Kolorów w ramach 3. Trzebnickich Dni Rodziny.

Ideą Festiwalu Kolorów było zaprezentowanie sekcji i warsztatów działających przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu i połączenie ich z otwartymi zajęciami dla wszystkich chętnych. O godz. 15 na parkingu zebrała się już spora grupa widzów i jednocześnie uczestników zaplanowanych na ten dzień atrakcji.

Kolorowe balony zapraszające do zajrzenia w to miejsce, obrusy, parasole, kolorowe poduchy, domek i zabawki dla dzieci, kreda do rysowania, nawet klamerki użyte do spięcia wystawy fotograficznej tego dnia były kolorowe. Mnogość barw i wspaniała pogoda stanowiły znakomity przedsmak tego, co miało się za chwilkę wydarzyć.

Tuż po godz. 15 prowadząca imprezę Paulina Franczak-Orłowska przybliżyła pokrótce wszystkie sekcje działające przy GCKiS oraz zachęciła do wzięcia udziału w przygotowanych atrakcjach. Na scenie pojawiła się również p.o. dyrektora GCKiS Agnieszka Pawlaczek, która powitała wszystkich w imieniu burmistrza Marka Długozimy. Zarówno przed sceną, jak i na niej, co chwilę pojawiali się instruktorzy ze swoimi podopiecznymi: 3 grupy tańca nowoczesnego zademonstrowały świetne popisy taneczne, wokaliści i wokalistki z warsztatów wokalnych pokazali różnorodny repertuar muzyczny, Skaczące Nutki poskakały i potańczyły w rytm dobrze wszystkim znanych "Woogie boogie” i “Choco choco”, Bajarka przeczytała piękne opowieści, a pogimnastykowaliśmy się z sekcjami Fit Gimnazjum oraz gimnastyki korekcyjnej. Do obejrzenia była także wystawa fotograficzna “Winyl II”, która powstała z udziałem uczestników warsztatów fotograficznych oraz prace dzieci z Pracowni Malarstwa i Rysunku. Można było zagrać w szachy plenerowe, zrobić ciekawe węże i wiatraczki przy stoisku pracowni Kreatywności i Dizajnu, broszki i kokardki tworzyli zainteresowani pracownią O! Guzik, a pyszne muffinki i naleśniki dekorowano przy stoliku warsztatów Coolinarnych. Uczestnicy każdej sekcji dostali pamiątkowe dyplomy i torby z upominkami, ponieważ sobotnie spotkanie miało też charakter zakończenia roku szkolnego w sekcjach. Sporym powodzeniem cieszył się punkt z bańkami mydlanymi, które wychodziły naprawdę gigantyczne. Również szara kostka brukowa szybko pokryła się rysunkami wykonanymi kolorową kredą, a wszystkiemu towarzyszyła dziecięca muzyka. Podczas Festiwalu Kolorów nie zabrakło spontanicznych, pełnych uroku występów wokalnych i popisów recytatorskich najodważniejszych dzieci.

Warto dodać, że tego samego dnia swój letni ogródek otworzyła Art Kawiarnia. Nowoczesne meble z palet z wygodnymi siedziskami i miękkimi poduchami w otoczeniu kwiatów idealnie komponowały z piknikowym klimatem sobotniego spotkania. Rodzice, sącząc pyszną kawę czy lemoniadę, mogli spokojnie obserwować swoje pociechy bawiące się czy korzystające z przygotowanych dla nich atrakcji. Nie było osoby, która nie byłaby tego dnia radosna. Nawet dorośli tańczyli i skakali do ostatniej minuty, dając się bez problemu wciągnąć w słynny “Pociąg”. Wspaniała, rodzinna atmosfera tej imprezy udzieliła się także organizatorom. Podwórkowy Festiwal Kolorów trwał tylko do godz. 18, ale jego uczestnicy na pewno długo zapamiętają ten dzień.

Przypomnijmy, że sekcje i warsztaty działające przy GCKiS trwają jeszcze do 24 czerwca zgodnie z planem roku szkolnego. Po przerwie wakacyjnej będzie prowadzony nowy nabór.