Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest piątek 02 czerwca
Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

VII Parada Orkiestr Dętych na trzebnickim Rynku

Wspaniała muzyka, fantastyczne pokazy taneczne i rodzinna atmosfera – tak w kilku słowach można podsumować tegoroczną VII Paradę Orkiestr Dętych, która miała miejsce w niedzielę 26 czerwca. Tego dnia na trzebnickim deptaku i Rynku mieszkańcy naszej Gminy mieli okazję wziąć udział w niezwykłym widowisku muzyczno-tanecznym, jakie przygotowały dla nich orkiestry wraz z zespołami kolorowych mażoretek. Cała impreza odbyła się pod patronatem burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy.

Pomimo niepewnej pogody, prawdziwi entuzjaści muzyki w wykonaniu orkiestr dętych nie zawiedli. W tym roku w Trzebnicy zaprezentowały się: Trzebnicka Orkiestra Dęta, której towarzyszyły Trzebnickie Mażoretki Aida, Orkiestra Dętą Miasta Leszna wraz z formacją mażoretek oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Baczkowa. Niestety z przyczyn losowych nie mogła dojechać Sompoleńska Orkiestra Dęta.

Tradycyjnie już parada rozpoczęła się uroczystym przemarszem z deptaka wprost do serca naszego miasta. Po wkroczeniu na Rynek - na przywitanie - wszystkie orkiestry - pod dyrygenturą Tomasza Świńczyka - wspólnie zagrały hymn Trzebnicy. Następnie każdy zespół zaprezentował bogaty repertuar muzyczny grając nie tylko klasyczne marsze, ale także muzykę rozrywkową. W trakcie imprezy swoje znakomite umiejętności pokazały mażoretki, które co rusz pojawiały się w nowych, różnobarwnych strojach. Znów mogliśmy się przekonać, jak wielką moc ma muzyka orkiestr dętych Te niezwykłe brzmienia sprawiły, że w tak pochmurne, niedzielne popołudnie na moment wyszło słońce.

Doskonale bawiła się zgromadzona publiczność, która klaskała w rytm muzyki. Widać było, że sprawia im to wielką radość, a i sami muzycy mieli z tego uciechę. Ogromne brawa otrzymały zespoły mażoretek, które wykonały skomplikowane układy taneczne, tym samym skradając serca widowni. Wszystkich uczestników imprezy przywitał burmistrz Marek Długozima:- Jest mi niezmiernie miło, że takie unikatowe na skalę naszego powiatu wydarzenie, każdego roku odbywa się w Trzebnicy i potrafi zgromadzić tak liczną rzeszę mieszkańców naszej Gminy. Po raz kolejny mamy okazję wysłuchać tej oryginalnej muzyki oraz obejrzeć występy wspaniałych mażoretek. Cieszy mnie również fakt, że mieszkańcy coraz chętniej uczestniczą w imprezach organizowanych przez Gminę Trzebnica. Następnie pokrótce przedstawił program imprez, jakie będą miały miejsce w czasie nadchodzących wakacji. Zachęcił wszystkich do szczegółowego zapoznania się z zaplanowanymi wydarzeniami i wzięcia w nich udziału. Na zakończenie burmistrz podziękował wszystkim formacjom oraz mieszkańcom za przybycie i wspólnie spędzony czas.

Jedna z mieszkanek Trzebnicy podsumowała tegoroczną paradę tymi słowami: - Uwielbiam orkiestrę dętą. Każdego roku przychodzę na Rynek trzebnicki, aby posłuchać ich wyjątkowej muzyki i podziwiać przepiękne mażoretki, które im towarzyszą. Po za tym widzę, że z roku na rok poziom organizacyjny imprezy jest coraz większy i mam nadzieję, że tak już pozostanie. Myślę, również, że Trzebnica jest na tyle dobrze funkcjonującym miastem iż mogłaby podjąć się organizacji np. Ogólnopolskiego Przeglądu Orkiestr Dętych, a wtedy mielibyśmy okazję zobaczyć jeszcze więcej tego typu zespołów - dodała na koniec.