Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest niedziela 26 marca
Imieniny: Dory, Olgi, Teodora
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Finał III Trzebnickich Dni Rodziny

Wielki rodzinny piknik a na nim roześmiane i zadowolone dzieci, zrelaksowani rodzice, mnóstwo atrakcji, piękna pogoda – tak wyglądał Dzień Dziecka zorganizowany przez Gminę Trzebnica w ramach finału III Trzebnickich Dni Rodzin.

5 czerwca na placu pielgrzymkowym przy Bazylice św. Jadwigi tłumy trzebniczan i gości spoza gminy wspólnie świętowali finał Dni Rodzin. Liczne bezpłatne wydarzenia, w których centrum były wartości związane z rodziną trwały 7 dni. Wśród atrakcji dla całych rodzin odbył się m.in. seans filmowy w Kinie Polonia 3D, profesjonalna rodzinna sesja zdjęciowa, piknik z modelami pływającymi na Stawach Trzebnickich,zawody wędkarskie, warsztaty w Pracowni Guzik, gdzie dzieci wykonywały portret mamy w stylu face the foliage, czyli układanie portretów z kwiatów, owoców i roślin, czy wykonanie farbami portetów tatusiów.

Tradycyjnie już oficjalne świętowanie Dnia Dziecka rozpoczęło się Marszem Rodzinnym poprowadzonym przez Burmistrza Marka Długozimę, któremu towarzyszyły trzebnickie mażoretki i mieszkańcy.

- Po raz trzeci spotykamy się na Trzebnickich Dniach Rodziny. Marsz, którym rozpoczęliśmy świętowanie Dnia Dziecka jest manifestacją tego, że to rodzina jest tym najważniejszym fundamentem życia i to z myślą o niej organizujemy liczne wydarzenia. Wszystko po to, by dać naszym trzebnickim rodzinom czas, by po prostu pobyły ze sobą, lepiej się poznały, czerpały radość ze swojej obecności- mówił burmistrz Marek Długozima podczas oficjalnego otwarcia finału dni rodzin- Jedno z przyświecających nam haseł brzmi- „Gmina Trzebnica - idealna przestrzeń dla rodziny”. To z myślą o niej utworzyliśmy Trzebnicką Kartę Rodzina 3+, którą posiada już 300 rodzin. To dla mieszkańców gminy remontujemy świetlice, dla nich budujemy place zabaw i drogi. Dbamy również o ich rozwój sportowy kulturalny- stąd remont i modernizacja Gminnego Centrum Kultury czy postanie w Trzebnicy bezpłatnej Gminnej Szkoły Muzycznej. Wierzę, że wzmacnianie rodzin, przyniesie konkretne owoce dla całej lokalnej społeczności.

Tego dnia plac pielgrzymkowy, stał się głównym centrum rozrywki dla najmłodszych mieszkańców. Były dmuchańce, wielkie piłkarzyki, wspólne gry i zabawy z klaunami, malowanie twarzy oraz dojenie sztucznej krowy. Gminna Biblioteka przygotowała loterię fantową i akcję zabierz książkę do domu, a Art Kawiarnia działająca przy Gminnym Centrum Kultury zadbała o orzeźwienie- była woda z miętą i cytryną, a także degustację pysznych smoothies i domowych ciasteczek.

Przygotowano również strefę sportową, w której można było zagrać w krykieta i zmierzyć się podczas biegu w workach. Dużym powodzeniem cieszyła się zarówno fotobudka, w której każdy mógł zrobić sobie zdjęcie w śmiesznym nakryciu głowy, jak i bieg rodzinny o Nagrodę Burmistrza Gminy Trzebnica, w którym wzięło udział prawie 40 rodzin. Najszybszy okazał się Krzyś Sołtysiak z mama Izabelą. Tuż za nim na metę przybiegł Dorian Bartosik z mamą Justyną, trzecie miejsce zajął Igor Sobczak z tatą Marcinem.

- Do biegu przygotowywałem się bardzo krótko, bo na co dzień trenuję piłkę nożną i dużo biegam. Dzisiaj udało mi się zająć drugie miejsce. Biegłem z moja mamą- mówi Dorian, a jego mama Justyna dodaje- Jak zwykle podczas imprez w Gminie Trzebnica, panuje bardzo dobra organizacja, można znaleźć mnóstwo atrakcji dla wszystkich. Bardzo dobrze się bawimy.

- Trzebnickie Dni Rodziny są super. Najbardziej podoba mi się bieg rodzinny w którym wzięłam udział z mamą. Obok biegł tata z moim bratem. Nie wiem które miejsce zajęłam. Najważniejsze, że robiliśmy to wspólnie- całą rodziną i dobrze się przy tym bawiliśmy- mówi Hania Trzaskacz, a jej tata Tomasz dodaje – Bardzo mi się podoba, że dużo jest interaktywnych zabaw dla dzieci. To ważne, żeby pokazać zarówno dzieciom jak i ich rodzicom,np. podczas Trzebnickich Dni Rodzin, że można coś robić wspólnie i nie ważne czy się biega, czy jeździ na rowerze czy maluje kredą- ważne by robić to razem.

Podczas rodzinnego pikniku, specjalnie dla najmłodszych wystąpili nauczyciele z Gminnej Szkoły Muzycznej im. prof. Edmunda Kajdasza z muzyka pochodzącą z dziecięcych bajek oraz koledzy i koleżanki rozwijający swoje muzyczne talenty.

- Bardzo nam się podoba Dzień Dziecka zorganizowany przez Gminę Trzebnica. Jesteśmy tu drugi raz- mówi Anna Szpil- dyrektor Gminnej szkoły Muzycznej im. prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy, a jej córka Hania dodaje- Wszystko mi się podoba. Próbowałam swoich sił na torze przeszkód, doiłam sztuczną krowę. Było super. Myślę, że za rok również weźmiemy udział w Trzebnickich Dniach Rodziny.

Ważnym punktem rodzinnego pikniku było ogłoszenie przez Burmistrza Marka Długozimę wyników Trzeciego Trzebnickiego Budżetu Obywatelskiego. Tym razem w głosowaniu mieszkańców wybrany został projekt nr 4 pod nazwą: „Junior i Senior w Małuszynie – rozwój, zabawa i dobra kondycja w każdym wieku. Ofiaruj nam swój cenny głos!” na który swój głos oddało 1588 mieszkańców Gminy Trzebnica. Co ważne, w ciągu trzech edycji budżetu swój głos oddało już prawie 18 tys. mieszkańców Gminy Trzebnica. W tym roku po raz pierwszy możliwe było głosowanie drogą elektroniczną.

- Cieszę się ogromnie, że projekt zaproponowany przez sołectwo Małuszyn spotkał się z Państwa aprobatą. Nam również zależy na tym, by rodziny spędzały wspólnie czas, a nasz projekt wpisuje się wręcz idealnie w ramy święta rodziny, jakie przez ostatni tydzień obchodziliśmy w Gminie Trzebnica powiedział sołtys Małuszyna Stanisław Krawiec, a na Jego facebooku można znaleźć taki o to wpis: „MAŁUSZYN WYGRAŁ trzecią edycję Budżetu Obywatelskiego ogłoszonego w Gminie Trzebnica!!!! Czujemy się WIELCY! Niemożliwe stało się realne, bo CHCIEĆ to MÓC! (…) Serdecznie dziękuję pomysłodawcy idei Budżetu Obywatelskiego - Burmistrzowi Gminy Trzebnica Markowi Długozimie, dzięki któremu mogliśmy stanąć do walki o naszą wioskę. Dziękuję za modlitwę Naszym Siostrom Boromeuszkom i Księżom pełniącym posługę duszpasterską w Kaplicy w Małuszynie,dziękuję moim liderom - mieszkańcom Małuszyna, którzy każdego dnia pukali do drzwi dokładając uzbierane w swoim środowisku głosy. Pokazaliście siłę!Dziękuję zaprzyjaźnionym wioskom i ich Sołtysom za wsparcie,żonie, dzieciom i wnukom za miłość, która dodaje sił; rodzinie, przyjaciołom i znajomym. Wspaniale jest wiedzieć, że można na Was liczyć. Dziękuję Tobie, Tobie i Tobie za oddany głos w naszej sprawie. Dziękuję moim konkurentom. To był zaszczyt z Wami rywalizować. Od dziś wiem na pewno, że wszystko jest możliwe”.

-Serdecznie gratuluję, sołtysowi Małuszyna Stanisławowi Krawcowi oraz całej lokalnej społeczności mieszkańców, osiągniętego sukcesu, zaangażowania oraz nieprzejednanego hartu ducha w drodze do upragnionego celu. Mam nadzieję, że ta inwestycja okaże się kolejnym elementem spajającym wasze sołectwo- powiedział burmistrz.

W trakcie imprezy dzieci mogły liczyć również na bezpłatne lody ufundowane przez Gminę Trzebnica i cukiernie Beza. korzystali na tym również starsi- w końcu w każdym z nas jest odrobina dziecka.

- Jest tu bardzo fajnie. Najbardziej podoba mi się dmuchany krokodyl, do którego jak się wejdzie, to on zamyka paszczę. Podczas Dni Rodzin brałem też udział w zawodach wędkarskich. Złowiłem dwa leszcze i karasia. Dostałem za to medal i dyplom – tak o licznych atrakcjach przygotowanych prze Gminę Trzebnica dla najmłodszych mówi Kuba Dytko, a Basia stojąca obok dodaje- Wszystko mi się tu podoba. To mój najlepszy dzień. Rano oglądałam z rodzicami i bratem pokaz modeli pływających na Trzebnickich Stawach. Było super. Mój brat tak się zapatrzył na te sterowane radiem łódki, że przez cały dzień męczy rodziców, że też chce mieć taką.

- Rewelacyjny Dzień Dziecka. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Jest bardzo dużo atrakcji dla dzieci, gier sportowych i co najważniejsze dzieciaki są zadowolone- mówi Pani Karolina.

Jednak atrakcją, na którą wszyscy z niecierpliwością czekali, był teatrzyk dla dzieci „Czerwony Kapturek”, który kończył niezwykle emocjonujące III Trzebnickie Dni Rodziny.

Warto dodać, że dzień wcześniej na parkingu Gminnego Centrum Kultury odbył się Festiwal Kolorów podczas którego zaprezentowały się dzieci uczęszczające na liczne sekcje działające przy GCK.