Kontynuując naszą podróż po literaturze i kulturze Ameryki Łacińskiej spotkaliśmy się w naszym DKK 29 maja, by odbyć „Literacką i… nie tylko podróż po Brazylii”, która była jednocześnie ostatnią w tym obszarze kulturowym. Spotkanie prowadził p. Zbigniew Hyski, który w sposób, jak zwykle, profesjonalny i ciekawy zabrał nas na literacko-kulturowo-muzyczną wyprawę do Brazylii. Przygotowana przez niego prezentacja ( w oprawie brazylijskich rytmów) przybliżyła nam ten odległy kulturowo region.

Dowiedziałyśmy się wiele interesujących faktów o samej Brazylii, jej architekturze i mieszkańcach. A było to preludium do opowieści o głównym przedstawicielu literatury brazylijskiej czyli Paulo Coelho, który zanim w wieku 38 lat spełnił młodzieńcze marzenia i został pisarzem, tworzył teksty piosenek i pracował jako dziennikarz. 

Powieść Alchemik sprawia, że stał się jednym z najpopularniejszych współczesnych autorów. Właśnie Alchemik” otwiera te drzwi naszej duszy, o których istnieniu wolelibyśmy czasem zapomnieć. Każe nam marzyć i podążać za własnym powołaniem, podejmować ryzyko, pójść w świat i wrócić wystarczająco śmiałym, by stawić czoło wszelkim przeszkodom.

Ta baśniowa, alegoryczna opowieść o wędrówce andaluzyjskiego pasterza jest tłem do medytacji nad tym, jak ominąć życiowe pułapki, by dotrzeć do samego siebie.

W zrozumieniu magicznych opowieści Paula Coelho pomaga nam książka F. Moraisa „Czarodziej. Biografia Paula Coelho”. Pośród brazylijskich klimatów spędziliśmy bardzo udany wieczór i rozstałyśmy się w przeświadczeniu o mądrości książek Coelho; optymizmem napełnia nas zwłaszcza jedna myśl z jego książki „Alchemik”.

„Kiedy czegoś pragniesz

to cały Wszechświat działa potajemnie,

byś mógł to spełnić”

Trzymamy kciuki za nasze pragnienia!

Oby się spełniły.

 

 

Przewiń do góry