Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest sobota 01 kwietnia
Imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Kiermasz Świąteczny i Parada Palm Wielkanocnych

20 marca, imponujące palmy wielkanocne symbolizujące wjazd Jezusa do Jerozolimy oraz liczne kramiki z wielkanocnymi ozdobami, rękodziełem i przysmakami, przygotowanymi m.in. przez sołectwa Gminy Trzebnica, sprawiły, że mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych trzebnicki deptak wypełniły tłumy mieszkańców, których przywitał burmistrz Marek Długozima. Zachęcił wszystkich do wzięcia udziału w przemarszu z palmami do Bazyliki na uroczystą Mszę św. i oczywiście powrocie po niej na trzebnicki deptak, gdzie na wszystkich czekały liczne atrakcje i smakołyki.

W uroczystym przemarszu udział wzięli: Burmistrz Marek Długozima, Radni Rady Miejskiej, przedstawiciele sołectw i stowarzyszeń z gminy z palmami, uczniowie którzy wcielili się w postać Jezusa i Apostołów oraz mieszkańcy.

- Z wielką radością uczestniczymy po raz kolejny w tym pięknym obrzędzie jakim jest Kiermasz Świąteczny połączony z Paradą Palm Wielkanocnych. Cieszę się, że poprzez organizację takich wydarzeń, wspólnie przygotowujemy się do Świąt Wielkiej Nocy. Dziękuję sołectwom, stowarzyszeniom i wszystkim innym, którzy włączyli się w organizację kiermaszu i wykonanie tych przepięknych palm o imponujących rozmiarach. Jesteście podporą naszej gminy, udowadniając, że potrafimy się integrować dla wspólnego dobra. Jako gospodarz gminy jestem dumny, że takie inicjatywy, umacniają poczucie lokalnego patriotyzmu – powiedział burmistrz Gminy Trzebnica.

Na stoiskach można było znaleźć świeże, domowe ciasta, własne wyroby wędliniarskie, ale również, baranki, palmy, serwetki koronkowe i inne wyroby związane ze Świętami Wielkanocnymi.

Szczególny podziw wśród zwiedzających budziły imponujące, nieraz kilkumetrowe palmy przygotowane przez sołectwa. Po raz kolejny przygotowano również Świąteczny Ogródek z animacjami dla dzieci, który cieszył się ogromnym powodzeniem.

- Na Kiermaszu Wielkanocnym połączonym z Paradą Palm Wielkanocnych jesteśmy co roku. Nie wyobrażam sobie świąt bez tego wydarzenia, tym bardziej, że za każdym razem wracam do domu z pysznym mazurem, ręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi i przepisami na ciasta czy pyszny pasztet – mówi Pani Krystyna.

Czas umilał występ Kapeli „Brzykowianie”, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Skarszyn oraz sekcja wokalna działająca przy Gminnym Centrum Kultury.

Przepiękne palmy wielkanocne można podziwiać w Urzędzie Miejskim oraz w Gminnym Centrum Kultury do 8 kwietnia. Poniżej galeria zdjęć: