Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest piątek 02 czerwca
Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

24. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Trzebnicy!

Już tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia odbyła się  publiczna zbiórka na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku kwestujący spotkali się w nowo wyremontowanym Gminnym Centrum Kultury i Sportu, a akcja odbyła się pod hasłem „Mierzymy wysoko”. Ponad 50 wolontariuszy wyszło na ulice Trzebnicy, aby uzbierać jak najwięcej środków na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Podczas tej charytatywnej akcji mieszkańcom towarzyszył super kot – maskotka Gminy Trzebnica.

Impreza rozpoczęła się w nowocześnie wyposażonej sali widowiskowo-kinowej występem grupy młodych mężczyzn uprawiających aktywność fizyczną zwaną street workout. Warto wspomnieć, że kilka miesięcy wcześniej Gmina Trzebnica ufundowała miłośnikom sportu największy tego typu obiekt w Polsce – Street Workout Park, który mieści się w Parku Solidarności. Po efektownym pokazie przyszedł czas na akustyczny duet Long Way To Be Human, który tworzy dwóch gitarzystów ze składu występującego nieco później pod nazwą Hedge the Hog. Gitarzyści zagrali akustyczne wersje znanych i mniej znanych rockowych przebojów i ballad. Usłyszeliśmy m.in. Mr. Big, The Off Spring czy Bryana Adamsa.

Kolejnym punktem podczas kwesty na rzecz WOŚP był dynamiczny taniec sekcji tańca nowoczesnego działającej przy GCKiS. Trzy grupy wiekowe pod czujnym okiem instruktor Justyny Łukasiewicz rozgrzały publiczność swoim występem –  w lekko świątecznym klimacie. Chwilę później na scenie pojawiły się grupy tańca orientalnego: Sin Nombre Tribe oraz Tatsu ze szkoły tańca orientalnego An Najma z Wrocławia oraz solowy występ Basi Ulatowskiej połączony z grą na skrzypcach i tańcem. Koncert kolejnej trzebnickiej grupy Ktoś Gdzieś Kiedyś Coś podzielony został na dwie części: pierwszą, w całości instrumentalną, poświęconą twórczości Jimiego Hendrixa, oraz drugą, w której wystąpili zaproszeni goście. Za mikrofonem stanęła Ewa Kokora, a na gitarze akustycznej oraz skrzypcach zagrała Basia Ulatowska. Na zakończenie koncertu artyści wykonali słynny hymn Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, autorstwa Wojtka Waglewskiego.

Wkrótce na scenie pojawił się zespół IM Fanki Tim poruszający się w klimatach funky, bluesa, soulu i jazzu. Muzycy wykonali nie tylko znane wszystkim covery, ale także autorskie kompozycje z tekstami bluesmana Tadeusza Boguckiego. Grupa skutecznie rozkołysała trzebnicką publiczność, podkręcając i tak gorącą już atmosferę. Emocje sięgnęły zenitu, kiedy na scenę weszła znana ze szklanego ekranu i radia Trzynasta w Samo Południe w którym na perkusji gra trzebniczanin Michał Bednarz. Tłum fanek szalał tuż pod sceną, a koncert zakończył się owacją na stojąco.

Wszystkie występy artystyczne przeplatane były licytacjami przedmiotów podarowanych przez różne osoby i instytucje. Licytację prowadziły: Barbara Ulatowska i Katarzyna Koćma - szefowa trzebnickiego sztabu. Jako pierwsza zlicytowana została patriotyczna bluza od Street Workout, notes WOŚP oraz książka o piłce nożnej od Polonii Trzebnica. Można było wylicytować także torbę na laptopa oraz termos od Starostwa Powiatowego w Trzebnicy, ręcznie szyte zabawki od Pracowni Rękodzieła z GCKiS, bony do restauracji Palermo oraz pizzerii Damiano's, tort od cukierni Beza, koszulki i gadżety WOŚP, karnet do Groty Solnej, płyty zespołów, gadżety sportowe. Trzy vouchery do nowego gminnego Kina Polonia 3D na dowolny seans oraz karnety na basen od Gminnego Parku Wodnego ZDRÓJ przekazał także burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima.

Warto dodać, że w godzinach popołudniowych każdy chętny mógł zobaczyć, jak wyglądają pojazdy ratunkowe od środka, a pracownicy Parku Wodnego ZDRÓJ prowadzili kurs pierwszej pomocy. Tegoroczny Finał WOŚP wsparły lokalne firmy: Ceramex, Show Design, Sady Celmerów, księgarnia U Jasia, Komplan. Pomogli jak zwykle również harcerze ZHP i wolontariusze.

24. finał WOŚP zakończył się tradycyjnie Światełkiem do nieba na placu przed budynkiem GCKiS. Trzebniczanie zapalili zimne ognie, a ścianę budynku ozdobiło wielkie serce WOŚP symbolizujące wielkie serca trzebniczan – zebraliśmy 27 687,57 zł! Oj, się działo!