Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest poniedziałek 26 października
Imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Od papirusu do e-książki. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 21 kwietnia gościliśmy uczniów z zerówki Szkoły Integracyjnej im. Aniołów Stróżów w Trzebnicy. Spotkanie miało na celu nie tylko zapoznanie dzieci z wyimkami przebogatej historii książki i druku, ale także zaprezentowanie historii papieru oraz rozwoju pisma.

Przygotowana prezentacja multimedialna ukazywała różne sposoby zapisu informacji, zależne od kulturowego kręgu, ale pokazywała także to, co nam zostało do dzisiaj: chociażby niektóre kroje pisma (fonty) takie jak antykwa Aldus czy Garamond, związane z rozwojem renesansowego drukarstwa. Ponadto zerówkowicze mogli zobaczyć pulpę celulozową i sprawdzić, czym się różni od masy papierniczej, z której powstaje obecnie papier czerpany, poznali również gatunki papieru i wykorzystali je w wykonanej za zakończenie zajęć zakładce decoupage.

Największe zdziwienie – i fascynację – wywołała informacja, że mamy – nieliczne co prawda – książki w kołysce (inkunabuły), zainteresowanie wzbudziły też inne "dziwne" książki – audiobooki (dziwne, bo ich nazwa jest złożeniem, zaczerpniętym z dwóch lingua franca: starej (łac. audio, audire – słyszeć) i nowej (ang. book – książka).