Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest niedziela 31 maja
Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Teatr Improwizacji - co to takiego?

W każdą środę w trzebnickim Ratuszu spotykają się młodzi ludzie, pełni pomysłów i dobrego humoru. Na zajęcia Teatru Improwizacji działającego przy TCKiS przychodzą zarówno studenci, jak i licealiści i gimnazjaliści z Gminy Trzebnica. Efekty swojej pracy prezentują na imprezach, uroczystościach gminnych i nie tylko. Niedawno można było ich zobaczyć na scenie jednego z trzebnickich klubów. Idee tych zajęć przybliży pokrótce prowadząca – Pani Anna Williams.

O co chodzi w Teatrze Improwizacji? Co robicie na zajęciach?
A.W: Uczymy się improwizacji teatralnej. Chodzi o to, że gra się spektakl, bez wcześniejszego przygotowania tekstów, nie ma scenariusza, nie ma wymyślonych postaci, nie ma wyreżyserowanego przedstawienia. Wszystko powstaje na oczach widza i z jego udziałem - publiczność decyduje o tym, gdzie ma się dziać dana historia, jakie będą występowały postaci lub po prostu mówi słowo, które inspiruje improwizatorów. Na razie nie gramy jeszcze spójnej długiej fabularnej historii, póki co, tworzymy spektakl z luźno powiązanych scenek, na które wpływ ma widownia.

Jakie umiejętności uczestnicy zdobywają podczas zajęć?
Uczymy się podstawowych technik aktorskich, pantomimy, śpiewu i przede wszystkim technik improwizacji. Ja bazuję głównie na technikach improwizacji Keitha Johnstona i Violi Spolin, a także na szkole improwizacji chicagowskiej. Bez nauczenia się techniki improwizacji nie powinno się tego robić na scenie - tak jak nie powinno się dać koncertu skrzypcowego bez umiejętności grania na tym instrumencie. 

Jakie cechy i wartości zajęcia pielęgnują w uczestnikach?
Przede wszystkim otwartość, współpracę w grupie,  akceptację,  odwagę do wystąpień publicznych. Atmosfera na zajęciach jest bardzo dobra, staramy się stworzyć bezpieczną przestrzeń do eksperymentowania, do otwierania się, przedstawiania swoich pomysłów. 

Jak określiłaby Pani grupę należącą do Teatru Improwizacji?
To grupa bardzo zdolnych osób, część z nich zna się już od lat z Formacji DeFormacji - grupy pantomimiczno-teatralnej działającej w TCKiS od 4 lat. Nasi improwizatorzy to zgrani, otwarci, zmotywowani, pomysłowi i wyjątkowi Trzebniczanie. To ogromna przyjemność z nimi pracować i tworzyć. 

Dziękuję za rozmowę :)

Kolejny występ Teatru Improwizacji będzie można zobaczyć już w maju. Więcej informacji wkrótce.