Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest czwartek 22 sierpnia
Imieniny: Cezarego, Marii, Zygfryda
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Co powinieneś wiedzieć o bibliotece?

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Kasprowicza w Trzebnicy mieści się teraz w Ratuszu na parterze.

Jest to miejsce, w którym nie tylko można książkę samodzielnie wypożyczyć, ale także poprosić o jej dostarczenie do domu.  Już od dłuższego czasu prowadzony jest projekt „Książka na telefon”, w ramach którego bibliotekarz nieodpłatnie przyniesie książkę do domu osoby przewlekle chorej, której samodzielne poruszanie jest znacząco utrudnione.  To bardzo proste i wygodne. Wystarczy zadzwonić pod numer 669-767-871, podać tytuł i  uzgodnić szczegóły (usługa ta działa bowiem tylko na terenie miasta w środy) oraz czekać na książkę. W przypadku, gdy osoba nie jest czytelnikiem biblioteki, powinna poinformować o tym telefonicznie, a razem z książką zostanie dostarczona deklaracja potrzebna do rejestracji.

Bibliotekarze starają się być obecni nie tylko w swoim budynku, ale również w przestrzeni miasta, by o literaturze mówić, wspólnie czerpać przyjemność z lektury,  słowem - by popularyzować czytelnictwo. „Z książką w przedszkolu” to spotkania z literaturą dla najmłodszych, odbywają się w czwartki lub w piątki na terenie placówki, która o takie spotkanie prosi. Jeżeli przedszkola (lub poszczególne grupy) są zainteresowane takim spotkaniem, należy skontaktować się z biblioteką i ustalić termin oraz tematykę zajęć. Bibliotekarz, z odpowiednim wykształceniem kierunkowym, w ramach tzw. lekcji bibliotecznych dla grup dzieci i młodzieży może poprowadzić zajęcia z zakresu  historii literatury i genologii, różnych stylów i rejestrów języka, jego kultury, a także  form wypowiedzi oraz sposobów wyszukiwania informacji (co ułatwia posługiwanie się zbiorami dostępnymi cyfrowo, korzystanie z wirtualnych bibliotek i katalogów). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z  biblioteką.

Po feriach w nowej odsłonie i o nowej porze powracają Słowo(s)twory! Będą się odbywały w czwartkowe popołudnia – chętne dzieci w wieku 6-9 lat zapraszamy po szczegóły na stronę biblioteki (zakładka: Zajęcia w bibliotece).  A już pod koniec lutego odbędzie się długo wyczekiwany Konkurs Pięknego Czytania, zorganizowany przy współpracy z Fundacją PWN.

W bibliotece znajduje się również półka bookcrossingowa, z której każdy może nieodpłatnie skorzystać. Idea book-crossingu (czyli swojsko brzmiącej wymiany książek) polega na tym, aby zostawić swoją przeczytaną książkę na półce i wziąć inną, którą ktoś zostawił, przeczytać i podać dalej. Bookcrosserzy mówią, że książki nie lubią leżeć w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane – więc uwalniajmy je.

Zatem, czy warto odwiedzić bibliotekę? Zdecydowanie tak! Pamiętajmy, że czytanie książek nie tylko wzbogaca umysł, ale także wpływa dobrze na nasze zdrowie! Według opublikowanych badań wystarczy 6 minut czytania, aby obniżyć poziom stresu o 68%, a to przecież zdecydowanie więcej niż przy słuchaniu muzyki czy spacerze. Czytanie rozwija słownictwo, ożywia wyobraźnię, poszerza horyzont myślenia i wzbogaca wiedzę, poprawia koncentrację i pamięć. Korzystajmy więc jak najczęściej ze zbiorów bibliotecznych, to nic nie kosztuje – a ile przy tym zyskujemy!

Zapraszamy czytelników do biblioteki! Osoby, które nie są zarejestrowane jako czytelnicy, zachęcamy do zapisania się! Dla mieszkańców gminy Trzebnica oraz uczniów trzebnickich szkół korzystanie z Biblioteki jest bezpłatne. Osoby niepełnoletnie do zarejestrowania potrzebują deklaracji poświadczonej przez opiekuna prawnego. Deklaracja jest dostępna w Bibliotece.

Istnieje także możliwość przedłużenia albo zarezerwowania książki telefonicznie 669-767-871, mailowo bibliotekatrzebnica@vp.pl  lub przez facebooka (profil Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzebnicy).

Nowe godziny pracy biblioteki:
poniedziałek 10:00 – 17:00
wtorek 9:00 – 16:00
środa prace wewnętrzne
czwartek 11:00 – 18:00
piątek 9:00 – 16:00
sobota nieczynne

biblioteka po przeprowadzce.jpeg