Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest czwartek 22 sierpnia
Imieniny: Cezarego, Marii, Zygfryda
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

"Zgrajmy się" polsko-ukraińska wymiana młodzieży

Projekt „Zgrajmy się” w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Polsko – Ukraińska Wymiana Młodzieży” trwał od 11 do 20 października 2014r. Zorganizowany został przez Gminę Trzebnica i Trzebnickie Centrum Kultury i Sportu. Podczas trwania projektu, dzięki współpracy partnerskiej pomiędzy Trzebnicą a Winnikami przyjechała do nas młodzież z Ukrainy. Uczestnicy projektu wraz z uczniami Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy spędzili razem dziewięć wspaniałych dni, nawiązali przyjaźnie i poprzez wspólną pracę oraz zabawę nauczyli się wiele o kulturze, obyczajach i tradycjach zarówno polskich, jak i ukraińskich. Młodzież uczestniczyła w szerokiej gamie, przygotowanych specjalnie dla nich zajęć edukacyjnych, integracyjnych, sportowych i rozrywkowych. Każdy dzień przyniósł dużo wrażeń i pozytywnych emocji.

Pierwszego dnia, przy słodkim poczęstunku, odbyło się uroczyste powitanie w Domu Wycieczkowym „Zdrój” w Trzebnicy, obecni byli: młodzież ukraińska z miasta partnerskiego Winniki i ich opiekunowie: Iryna Dzoba, Nataliya Vinyarska, Ivanna Ivanchuk, młodzież polska z Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy, Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima, Menadżer Kultury w TCKiS Mateusz Stanisz – autor projektu „Zgrajmy się”, p.o. Dyrektora TCKiS Agnieszka Pawlaczek, koordynatorka projektu Kamila Kruszona.

Burmistrz Marek Długozima uroczyście przywitał gości, wyrażając radość i zadowolenie z ich przyjazdu, życząc miłego pobytu i nawiązania nowych przyjaźni. Podkreślił, że w obliczu obecnej sytuacji politycznej na Ukrainie, jesteśmy po tej samej stronie, wspieramy ich i chcemy, aby czuli się u nas dobrze i odpoczęli. Burmistrz przypomniał, że ważne jest, aby pielęgnować i utrzymywać relacje partnerskie naszych miast i prowadzić do kolejnych takich przedsięwzięć. Następnie Pani Nataliya zabrała głos, mówiąc, że bardzo się cieszy z przyjazdu do nas i możliwości uczestnictwa w projekcie.

Po części oficjalnej przyszedł czas na wyczekiwany spacer po Trzebnicy. Naszych gości zachwycił wygląd miasta, ulice, otaczające tereny zielone, parki, sklepy, zabudowa, kamienice i architektura. A nas zachwyciły ich piękne ukraińskie stroje i pieśni śpiewane przy stole – także polskie. Spodobał się również Rynek i okolice. Pogoda sprzyjała i czas spędzony w Rynku został uwieczniony na pamiątkowych fotografiach. Pięknie, ludowo ubrane Ukrainki przygotowały miłą niespodziankę w postaci układu tanecznego, który wykonały na trzebnickim Rynku. Wszyscy zjedli jabłko od naszych lokalnych sadowników w myśl znanej, cieszącej się popularnością akcji „Jedz jabłka”.

Jeszcze przed obiadem młodzież uczestniczyła w kilku zabawach integracyjnych, a wieczorem na trzebnickiej wyspie odbyło się ognisko. Młodzież polska i ukraińska poznała się i świetnie razem bawiła. Nie zabrakło tańców i wspólnego śpiewania przy dźwiękach gitary.

W ramach programu, uczestnicy zwiedzali nie tylko Trzebnicę, ale też wrocławski Rynek, bawili się na dyskotece szkolnej w Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy, chodzili do Trzebnickiego Parku Wodnego Zdrój. Młodzież uczestniczyła również w Warsztatach Teatralnych, prowadzonych przez Annę Williams, które odbywały się każdego dnia, a ich końcowym efektem był wspaniały występ teatralny w Auli Gimnazjum nr 1.

Poniedziałek był bardzo aktywnym dniem, pełnym sportowych emocji. Młodzież ukraińska, młodzież polska oraz pracownicy TCKiS w mieszanych drużynach rozegrali mecz w piłkę nożną na trzebnickim Orliku. Zmagania sportowe przyczyniły się do integracji i wywołały dużo uśmiechu na twarzach uczestników.

We wtorek uczestnicy wymiany polsko-ukraińskiej odwiedzili Urząd Miejski. W geście powitalnym dla wszystkich urzędników, młodzież z Ukrainy zaśpiewała hymn i dwie inne piosenki w języku ojczystym. Wszyscy spotkali się z Burmistrzem Markiem Długozimą, który wręczył im upominki. Po krótkiej rozmowie młodzież zwiedziła Urząd i obejrzała wystawę prac III Międzynarodowego Pleneru Plastycznego. Następnie wszyscy wzięli udział w zajęciach z rękodzieła w TCKiS, gdzie wykonali kolorową biżuterię, ozdobne kartki i przystroili drzewko przyjaźni. Odbył się Wieczór Polski, związany z tematyką kultury i tradycji. Był też taniec i śpiew. Uczniowie z Gimnazjum nr 1 zatańczyli Krakowiaka, a także nauczyli przyjaciół z Ukrainy polskich piosenek.

Środa była pełna zabaw artystycznych. W TCKiS młodzież ukraińska uczestniczyła w zajęciach malarskich. Mieli za zadanie namalować obraz Ukrainy, który przywieźli w swoich dziecięcych sercach. Tego dnia również młodzi fotografowie z sekcji fotograficznej działającej przy TCKiS „zgrali się” z młodzieżą z wymiany. Podczas warsztatów teatralnych powstało wiele ciekawych zdjęć.

Czwartkowy spacer po Trzebnicy nie mógł odbyć się bez odwiedzin Bazyliki Św. Jadwigi Śląskiej i „Kociej Góry”. Później wszyscy uczestniczyli w lekcji języka angielskiego w Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy.

Warsztaty makijażu odbyły się w piątek i sprawiły ogromną radość młodym dziewczynom. Przedstawione zostały im techniki makijażu, a oprócz tego każda mogła zasięgnąć porad wizażystki i zrobić sobie odpowiedni makijaż. Po warsztatach uczestnicy wymiany wraz z opiekunami pojechali do Marcinowa, by odwiedzić Małe Muzeum Ludowe u Kowalskich. Pan Marian Kowalski przygotował niespodziankę dla gości. Uruchomił specjalnie dla nich karuzelę, którą przez wiele lat własnoręcznie naprawiał. To dopiero była frajda! Każdy na chwilę mógł poczuć i śmiać się jak dziecko. Jednak to nie był koniec atrakcji. Wielkim powodzeniem cieszył się garaż militarny i pianino, przy którym spędzili dużo czasu, śpiewając i tańcząc. A przed kolacją odbył się Wieczór Ukraiński! Młodzież z Winnik nie tylko opowiadała o swoim kraju, ale też uczyła młodych polaków piosenek w ich języku. Podczas tego wieczoru, można było również skosztować ukraińskich potraw regionalnych, przygotowanych przez naszych miłych gości. Było dużo zabawy, a przy tym każdy sporo się nauczył. Podczas tego wieczoru uczestników wymiany odwiedził Wice Mer Winnik Taras Dmiterko.

Wszystko, co dobre – szybko się kończy... i nadchodzi czas na pożegnanie.
W sobotę, przed wieloma widzami uczestnicy projektu wystawili swoją sztukę. Cały tydzień ćwiczyli, aby tego właśnie dnia pokazać efekty współpracy. Wszystko wyglądało wspaniale. Występ był zabawny, ale też pouczający i poruszający ważne kwestie społeczne. Wieczorem odbyła się pożegnalna zabawa na trzebnickiej wyspie. W niedzielę dzięki uprzejmości Burmistrza Marka Długozimy, uczestnicy mieli okazję pojechać do Wrocławskiego ZOO. Nasi goście z Ukrainy zostali poproszeni o występ na Uroczystym Otwarciu Szkoły Muzycznej. Ubrani w ludowe stroje, pięknie zatańczyli i zaśpiewali dla szerokiej publiczności na tym ważnym wydarzeniu.

Nastąpiły chwile wzruszeń i żalu z powodu pożegnania i wyjazdu młodzieży z Winnik. Wraz z polską młodzieżą spędzili wiele czasu i się zintegrowali. Mamy nadzieję, że zawarte przyjaźnie, przetrwają odległość dzielącą młodych ludzi. A wspomnienia z tego czasu będą często powracać, wywołując dużo uśmiechu!

nck.jpeg