Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest niedziela 15 września
Imieniny: Albina, Lolity, Ronalda
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Wakacje trwają w najlepsze!

W poniedziałek 7 lipca rozpoczął się pierwszy wakacyjny projekt pod nazwą „Wyspa Skarbów Kultury”. Brały w nim udział wszystkie dzieci, które wcześniej zapisały się na warsztaty. Trzebnicka Wyspa, położona z dala od zgiełku miasta, każdego dnia tętni życiem, rozbrzmiewa śmiechem i muzyką. Wszystko za sprawą dzieci, które już od godzin porannych chętnie i licznie przychodzą w to wyjątkowe miejsce. Pod czujnym okiem animatorów zarówno młodsi, jak i nieco starsi bawią się w najlepsze.

Pierwszy dzień tradycyjnie już upłynął pod znakiem zabaw integracyjnych, a po wzajemnym poznaniu się przystąpiliśmy do malowania kolorowych prac. Oczywiście ci, którzy nie chcieli malować, do niczego nie byli zmuszani. Do wyboru jest przecież jeszcze badminton, ringo, frisbee, hula-hop czy różnego rodzaju piłki, a także gry planszowe. Jedno jest pewne – na wyspie nikt się nie nudzi!

Drugi dzień spędziliśmy pod znakiem teatru. Dzięki Ani Williams z działającej przy TCKiS Formacji DeFormacji uczestnicy warsztatów poznali tajniki różnych form teatralnych, w dwóch drużynach bawili się w odgadywanie przedstawianych zawodów, stroili przeróżne miny, a chyba najlepszą zabawą było przygotowanie i odegranie scenek przy użyciu jednego przedmiotu. Z wszystkich zadań wywiązali się znakomicie. Środa była dniem typowo muzycznym. Tworzyliśmy różne instrumenty, ale także mogliśmy posłuchać uzdolnionych rodziców oraz kolegów i koleżanek... była gitara, flet, skrzypce, keyboard, perkusja i mnóstwo innych. Wspólnie śpiewaliśmy i muzykowaliśmy z wykorzystaniem własnoręcznie zbudowanych instrumentów. W czwartek pogoda troszkę pokrzyżowała nam plany, więc przenieśliśmy się do sali Retro, która sprawdziła się jako równie dobre miejsce zabaw. Piątek był dniem wieńczącym pierwszy tydzień wakacyjnych spotkań. Przygotowaliśmy piękne stroje, w których pod koniec zajęć wystąpiliśmy na scenie w sali kinowej przed rodzicami. To był prawdziwy pokaz mody spod rąk młodych trzebnickich projektantów!

W drugim tygodniu Wakacji w Gminie Trzebnica na wyspę dotarli harcerze z ZHP Awaria. W poniedziałek podzieliliśmy się na dwie grupy. Trzeba było wymyślić oryginalne nazwy drużyn, namalować herby i stworzyć hasła. W ten sposób powstały Odrzutowe Sandały oraz Skorpiony, a we wtorek obie drużyny pod czujnym okiem harcerzy zbudowały swoje szałasy. Dzieci poznały mnóstwo nowych zabaw, posłuchały gry na gitarze i harcerskich opowieści. Trzeciego dnia harcerze przeprowadzili szkolenie wędkarskie i pomogli swoim podopiecznym zrobić wędki – mnóstwo frajdy mieli tu zwłaszcza chłopcy. Dla urozmaicenia wspólnie tańczyliśmy Gangnam Style – ten układ taneczny zna chyba każdy!

Czwartek był kolejnym dniem wypełnionym zabawnymi zagadkami – zakładami. Przegrani musieli wykonać polecenie wygranych – najczęściej były to przysiady lub pompki. Liczenie, które przebiegało mniej więcej tak: raz, dwa, trzy, trzy i pół, trzy i pięć siódmych, cztery i jedna trzecia wywoływało salwy śmiechu i zarzuty „oszukaństwa”. Była także próba naśladowania Ministerstwa Dziwnych Kroków Monty Pythona oraz kolejna przygoda z instrumentami muzycznymi. Wyspa znowu wypełniła się dźwiękami. W piątek z kolei odwiedził nas prawdziwy chorąży Dawid Świtała, który pokazał cały ekwipunek żołnierski oraz nauczył podstaw musztry wojskowej. Ciekawscy mogli zadawać niezliczone ilości pytań i przymierzać elementy wyposażenia żołnierskiego. Był także czas na rywalizację. Nikt nie przypuszczał, że przeciąganie sznura będzie tak emocjonujące! Walka była bardzo zacięta – nie obeszło się bez drobnych kontuzji. Ale za to radość ze zwycięstwa była większa, niż po najważniejszym zwycięskim golu na Mundialu! Na koniec dnia urządziliśmy piknik, na który zaprosiliśmy rodziców i opiekunów. Były kiełbaski, ognisko i harcerze, a tam gdzie oni – tam zawsze śpiew! Nagle na naszą wyspę przyjechała wspaniała niespodzianka – kilka opakowań pysznej pizzy ufundowanej przez Pizza On The Way. To dopiero była frajda! W miłym nastroju pożegnaliśmy tydzień pełen wrażeń i z niecierpliwością czekamy na kolejny.

Serdecznie dziękujemy w szczególności firmie Markiza, która codziennie dostarcza na wyspę ciepłe słodkie bułeczki oraz harcerzom z ZHP, których pomoc w II tygodniu była nieoceniona.